PowerPC: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Дуже інформативна стаття.
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
{{refimprove|дата=квітень 2016}}
{{refimprove|дата=квітень 2016}}
{{переписати}}
{{переписати}}
{{Архітектура процесора}}
[[Файл:IBM PowerPC601 PPC601FD-080-2 top.jpg|thumb|Мікропроцесор IBM PowerPC 601]]
[[Файл:IBM PowerPC601 PPC601FD-080-2 top.jpg|thumb|Мікропроцесор IBM PowerPC 601]]
'''PowerPC''' — мікропроцесорна [[RISC (процесор)|RISC]]-архітектура, створена в 1991 році альянсом компаній [[Apple]]-[[IBM]]-[[Motorola]], відомим як ''AIM''. Архітектура визнана найуспішнішою при застосуванні в персональних комп'ютерах [[Apple]] [[Macintosh]] з 1994 до 2006, коли Apple перейшла на процесори [[Intel]].
'''PowerPC''' — мікропроцесорна [[RISC (процесор)|RISC]]-архітектура, створена в 1991 році альянсом компаній [[Apple]]-[[IBM]]-[[Motorola]], відомим як ''AIM''. Архітектура визнана найуспішнішою при застосуванні в персональних комп'ютерах [[Apple]] [[Macintosh]] з 1994 до 2006, коли Apple перейшла на процесори [[Intel]].

Версія за 09:18, 7 жовтня 2020

PowerPC
Мікропроцесор IBM PowerPC 601

PowerPC — мікропроцесорна RISC-архітектура, створена в 1991 році альянсом компаній Apple-IBM-Motorola, відомим як AIM. Архітектура визнана найуспішнішою при застосуванні в персональних комп'ютерах Apple Macintosh з 1994 до 2006, коли Apple перейшла на процесори Intel.

Історія

Історія PowerPC починається з прототипу мікросхеми IBM 801[en], створеного в IBM в кінці 1970-х на основі ідей Джона Кока про RISC-архітектуру. Далі вона була продовжена 16-регістровим дизайном IBM RT-PC в 1980-х роках, який надалі розвинувся в архітектуру POWER, представлену RS/6000 на початку 1990-х. Дизайн POWER був заснований на архітектурі попередніх RISC — процесорів, таких як IBM 801, та архітектурі MIPS. Справжній мікропроцесор POWER, одне з перших суперскалярних втілень архітектури RISC, був високопродуктивним і багатоядерним. У IBM скоро зрозуміли, що їм потрібен одночиповий дизайн, в якому не[що?] були б втілені[джерело?] деякі[які?] інструкції POWER, щоб лінія процесорів RS/6000 включала вирішення всіх рівнів продуктивності[що це?], і робота над одночиповим мікропроцесором POWER почалася.

IBM запропонувала Apple співпрацю в розробці сімейства одночипових процесорів, заснованих на архітектурі POWER. Незабаром після цього компанії Apple, як один з найбільших замовників мікропроцесорів класу настільних систем Motorola, попросила Motorola приєднатися до цієї співпраці. Apple вважала, що Motorola, з її довгою історією роботи з Apple, буде здатна виробляти більшу кількість мікропроцесорів, ніж IBM. Цей потрійний союз став відомий як AIM, за першими літерами компанії Apple, IBM, Motorola.

Для Motorola вступ до цього союзу було надзвичайно вигідним. Це дозволяло їм продавати добре протестований і потужний RISC -процесор, не витрачаючи грошей на його розробку. У них також був великий покупець цих процесорів — компанії Apple, і ще один — потенційний — в особі IBM, яка могла б не виробляти свої молодші версії POWER, а купувати їх у Motorola.

У Motorola вже був власний RISC-процесор, 88000, що продавався надзвичайно погано. Однією з причин його провалу була погана сумісність з попередньою версією, популярною серією 68000, що також використовувалася в комп'ютерах Apple Macintosh. Основною ж причиною була затримка виведення на ринок через проблеми з розробкою та виготовленням, через що Motorola упустила можливість успішно конкурувати з іншими виробниками.

Тим не менш, виробництво 88000 вже почалося, і Data General продавав комп'ютери на основі 88k . У компанії Apple вже був працюючий прототип комп'ютера з 88k. Було вирішено зробити новий одночиповий POWER-процесор сумісним по шині з 88000, що дозволило б Apple, Motorola почати продавати машини набагато швидше, не займаючись переробкою материнських плат.

В результаті поєднання всіх цих вимог з'явилася специфікація PowerPC (Performance Computing). У виграші були всі :

  • IBM практично безкоштовно отримала бажаний одночиповий процесор ;
  • Apple отримала один з найпотужніших RISC — процесорів на ринку, а заодно безкоштовну рекламу у вигляді імені IBM в публікаціях ;
  • Motorola безкоштовно отримала сучасний чип RISC, допомога в дизайні якого надавала їй IBM, і можливість продавати його безлічі компаній — включаючи Apple і IBM .

У серпні 2019 року компанія IBM передала права на набір інструкцій архітектури PowerPC організації Linux Foundation. Тим самим всі охочі отримали можливість створювати мікропроцесори архітектури PowerPC, у доповнення до RISC-V — іншої вільної архітектури, підтримкою якої також займається Linux Foundation[1].

Інциденти

На початку 2018 року було з'ясовано, що в мікропроцесорах IBM Power7+, Power8 та Power9 присутня уразливість Spectre[2].

Примітки

  1. Jim Turley (27 серпня 2019). IBM Gives Away PowerPC; Goes Open Source (англ.). Electronic Engineering Journal. 
  2. Christof Windeck (11 січня 2018). Spectre-Lücke: Auch Server mit IBM POWER, Fujitsu SPARC und ARMv8 betroffen (нім.). Heise online.