Багатоатомні спирти: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Я виправив помилку, адже у слові "гліцерину" не вистачало літери "л"
InternetArchiveBot (обговорення | внесок)
Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0.) #IABot (v2.0.8.7
Рядок 12: Рядок 12:
Етиленгліколь і гліцерин використовуються в промисловому органічному синтезі.
Етиленгліколь і гліцерин використовуються в промисловому органічному синтезі.
Водні розчини етиленгліколю і гліцерину замерзають при низьких температурах, тому їх використовують як антифризи — рідини з низькою температурою замерзання, які застосовуються для охолодження двигунів внутрішнього згоряння.
Водні розчини етиленгліколю і гліцерину замерзають при низьких температурах, тому їх використовують як антифризи — рідини з низькою температурою замерзання, які застосовуються для охолодження двигунів внутрішнього згоряння.
У харчовій промисловості гліцерин використовують для приготування лікерів та безалкогольних напоїв, у паперовій та шкіряній промисловості&nbsp;— для збереження матеріалів від висихання. Він входить до складу багатьох косметичних препаратів і широко використовується як пом'ягчуюча шкіру речовина<ref name="studopedia.org">{{Cite web|url=https://studopedia.org/4-44866.html|title=Насичені багатоатомні спирти}}</ref> .
У харчовій промисловості гліцерин використовують для приготування лікерів та безалкогольних напоїв, у паперовій та шкіряній промисловості&nbsp;— для збереження матеріалів від висихання. Він входить до складу багатьох косметичних препаратів і широко використовується як пом'ягчуюча шкіру речовина<ref name="studopedia.org">{{Cite web|url=https://studopedia.org/4-44866.html|title=Насичені багатоатомні спирти|accessdate=31 жовтня 2018|archive-date=1 листопада 2018|archive-url=https://web.archive.org/web/20181101095458/https://studopedia.org/4-44866.html}}</ref> .


== Примітки ==
== Примітки ==

Версія за 21:03, 26 травня 2022

3D модель гліцерину

Багатоатомні спирти (також поліоли) — органічні сполуки класу спиртів, які містять у своєму складі кілька гідроксильних груп. Найпростішим представником таких спиртів є етиленгліколь (етандіол-1,2).

Фізичні властивості

Це безбарвні сироподібні рідини, солодкі на смак. Добре розчинні у воді. Серед багатоатомних спиртів трапляються речовини з різними властивостями, так, наприклад, етиленгліколь — отрута, гліцерин — гігроскопічна, неотруйна речовина, що легко засвоюється організмом.

Хімічні властивості

Реакція гліцерину з Купрум (ІІ) гідроксидом

Хімічні властивості багатоатомних спиртів аналогічні до властивостей одноатомних насичених спиртів і визначаються наявністю кількох груп -ОН. У реакції можуть брати участь як одна, так і декілька групи -ОН. Кількість гідроксильних груп позначається на хімічній активності сполук, зокрема, з ростом їх кількості підсилюються кислотні властивості сполуки. Тому багатоатомні спирти легко реагують не лише з лужними металами, але й з лугами і навіть з гідроксидами важких металічних елементів.

Застосування багатоатомних спиртів

Етиленгліколь і гліцерин використовуються в промисловому органічному синтезі. Водні розчини етиленгліколю і гліцерину замерзають при низьких температурах, тому їх використовують як антифризи — рідини з низькою температурою замерзання, які застосовуються для охолодження двигунів внутрішнього згоряння. У харчовій промисловості гліцерин використовують для приготування лікерів та безалкогольних напоїв, у паперовій та шкіряній промисловості — для збереження матеріалів від висихання. Він входить до складу багатьох косметичних препаратів і широко використовується як пом'ягчуюча шкіру речовина[1] .

Примітки

  1. Насичені багатоатомні спирти. Архів оригіналу за 1 листопада 2018. Процитовано 31 жовтня 2018.

Джерела

  • Г. П. Хомченко «Посібник для вступників до вузів»

Посилання