Відмінності між версіями «Козацьке коло»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
12 байтів додано ,  10 років тому
нема опису редагування
м (перейменував «Козацьке коло» на «Козачий круг»)
Козацьке коло (козачий круг) - основа козацького життя і громадського управління, яка існувала в степу[[степ]]у з давніх давен. Козацький круг іншими словами це козача рада, зібрання всіх вільних дорослих чоловіків (козаків) тої чи іншої місцевості чи населеного пункту. Козацький круг (громада) вирішував всі питання козацького життя і його рішенням мусіли всі підпорядковуватись. На козачому крузі обирали і затверджували отаманів, священнослужителів, приймали послів, вирішували спірні питання, укладали і розривали шлюби і т.д.
 
Аналогами козацького кола в різні часи можна вважати такі суспільні інститути[[інститут]]и як народні збори у Греції та Римі, народне віче на Русі, сільські сходи на Україні і в Россії, християнську церкву (коло віруючих, слово спільного походження зі словами circle і цирк), церковні і земські собори (зібрання), кагали і синагоги (грец.зібрання) у старожитніх єврейських громадах до XIX ст. тощо.
 
Серед пам'яток козачого звичаєвого права, в яких розглядається поняття кола і які дійшли до наших днів важливе місце належить Завєтам Ігната, записаному звичаєвому праву козаків-некрасовців, які у XVIII ст. перейшли в підданство Османської імперії.
Відомі випадки (до XX ст.) відмови козаків визнавати православних священнослужителів, які відмовлялися підкоритися рішенню кругу і конфліктів на цьому грунті з вищою церковною ієрархією Россійської імперії.
 
== Козачий круг і [[шлюб]] ==
 
Цитата з книги Астапенко М., Левченко В. Будет помнить вся Россия (російською): "Помню, батя сказывал, как деды наши женились. Казак брал невесту и вел ее в круг. Поклонившись на все четыре стороны и назвав ее по имени, говорил: «Ты будь мне жена». А та, поклонившись казаку в ноги, говорила: «Ты будь мне мужем». После этого они целовались, принимали от круга поздравления и брак считался законным. И расходились легко. Казак, взяв за руку жену, вводил ее в круг и говорил: «Друзья, верные казаки. Я некоторое время имел жену. Она была мне услужливой, верной супругой, теперь она мне не жена, а я ей не муж. Кто ее желает, может взять». Отказанную жену любой мог взять себе в жены, прикрыв ее полою своего платья."
2453

редагування

Навігаційне меню