Відмінності між версіями «Святилище»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
99 байтів додано ,  14 років тому
{{Disambig}}'''СвятилищеСвяти́лище''' - — місце культових ритуалів, де знаходився об'єкт поклоніння - — ідол.
 
Відомості про Святилища давніх українців подають писемні джерела ([[літопис]]и, християнська полемічна література), матеріали [[археологія|археології]], [[етнографія|етнографії]], [[топонімія|топонімії]], [[фольклор]]у. Первісними місцями справляння культу в праслов'ян, як і в інших давніх народів, були природні об'єкти: [[гора]], скеля чи камінь, водойма, гай чи окреме [[дерево]]. Із розвитком язичництва ці природні об'єкти ввійшли до культового комплексу, який також включав: майданчики і ями для жертвоприношень, ритуальні вали і рови, дерев'яних або кам'яних ідолів. Однак культ окремих особливо примітних природних об'єктів (домінуючих на місцевості вершин, каменів незвичної форми, джерел чи криниць із "«цілющою"» водою) почасти зберігся до нашого часу. Приклад С. - — літописне капище з ідолами [[Перун|Перуна]], [[Хорс|Хорса]], [[Дажбог|Дажбога]], [[Стрибог|Стрибога]] та ін. богів, яких встановив у [[Київ|Києві]] під час свого княжіння [[Володимир Святославич|Володимир Великий]], Значний язичницький культовий комплекс відкрито у 1984 археологами на р. Збруч (Тернопільська обл.).
==== Характерні риси Святилища:====
*розташування на узвишші, яке домінує на місцевості;
*наявність спеціально облаштованого майданчика для обрядів (переважно круглої форми), оточеного одним чи кількома ритуальними валами, інколи й ровами - сакральною мережею ''Святилища'';
*широке застосування [[камінь|каменю]] та кам'яних вимощувань;
*наявність ям, рідше ритуального колодязя, зі слідами пожертв, п'єдесталу або ін. виділеного місця для ідола;
*відсутність звичної житлової або господарської забудови.
Часто поблизу Святилища знаходилися джерело або криниця з "цілющою" [[Вода (міфологія)|водою]], приміщення для зберігання жертовних дарів і влаштування бенкетів, житла служителів культу, а також могильники.
 
==== Характерні риси Святилища: ====
==== Серед типів Святилищ виділяють:====
 
*круглі майданчики-капища з ідолом у центрі, обмежені ровом чи системою окремих ям;
* розташування на узвишші, яке домінує на місцевості;
*дерев'яні споруди з ідолом всередині - храми;
* наявність спеціально облаштованого майданчика для обрядів (переважно круглої форми), оточеного одним чи кількома ритуальними валами, інколи й ровами - — сакральною мережею ''Святилища'';
*городища-сховища, які водночас призначались для культових потреб і містили окремі культові об'єкти;
* широке застосування [[камінь|каменю]] та кам'яних вимощувань;
*великі культові центри, у яких поєднуються всі типи ''Святилищ''.
* наявність ям, рідше ритуального колодязя, зі слідами пожертв, п'єдесталу або ін. виділеного місця для ідола;
* відсутність звичної житлової або господарської забудови.
Часто поблизу Святилища знаходилися джерело або криниця з "«цілющою"» [[Вода (міфологія)|водою]], приміщення для зберігання жертовних дарів і влаштування бенкетів, житла служителів культу, а також могильники.
 
==== Серед типів Святилищ виділяють: ====
 
* круглі майданчики-капища з ідолом у центрі, обмежені ровом чи системою окремих ям;
* дерев'яні споруди з ідолом всередині - — храми;
* городища-сховища, які водночас призначались для культових потреб і містили окремі культові об'єкти;
* великі культові центри, у яких поєднуються всі типи ''Святилищ''.
 
За археологічними даними, слов'янські ''Святилища'' на території України датуються 7-13 ст. З офіційним прийняттям на Русі-Україні християнства у головних осередках князівської влади язичницькі ''Святилища'' були зруйновані, натомість постали культові об'єкти нової віри: [[хрест]]и, [[церква|церкви]], [[монастир]]і. Наприклад, на місці капища на київській Горі ще за Володимира збудували церкву св. Василія. Зазнаючи гонінь, прихильники старої віри відійшли на необжиті і не контрольовані князівською адміністрацією землі, де заснували нові ''Святилища''. У їхній діяльності поряд із збереженням язичницьких ритуалів з'явилися запозичення з [[обряд]]ів християнської церкви. (див. також [[Священна гора]]).
 
[[Категорія:Язичництво]]
[[Категорія:Культова архітектура]]
128 294

редагування

Навігаційне меню