Східна філософія: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
шаблон
інтервікі
Рядок 34: Рядок 34:
* Річард Осборн, Борін Ван Лоон. Східна філософія. Пер. з англ. Харламової Л.В. Ростов-на-Дону. Видавництво "Фенікс", 1997.- 178 с.
* Річард Осборн, Борін Ван Лоон. Східна філософія. Пер. з англ. Харламової Л.В. Ростов-на-Дону. Видавництво "Фенікс", 1997.- 178 с.
{{Філософія}}
{{Філософія}}

[[ar:فلسفة شرقية]]
[[az:Şərq fəlsəfəsi]]
[[br:Prederouriezh ar Reter]]
[[ca:Filosofia oriental]]
[[ckb:فەلسەفەی ڕۆژھەڵاتی]]
[[cs:Východní filosofie]]
[[de:Östliche Philosophie]]
[[en:Eastern philosophy]]
[[es:Filosofía oriental]]
[[et:Ida filosoofia]]
[[fi:Itämainen filosofia]]
[[he:פילוסופיה מזרחית]]
[[hu:Keleti filozófia]]
[[id:Filsafat Timur]]
[[is:Austræn heimspeki]]
[[it:Filosofie orientali]]
[[ja:東洋哲学]]
[[ko:동양 철학]]
[[lt:Rytų filosofija]]
[[nl:Oosterse filosofie]]
[[pl:Filozofie orientalne]]
[[ru:Восточная философия]]
[[ps:ختيځه فلسفه]]
[[pt:Filosofia oriental]]
[[sh:Istočna filozofija]]
[[sk:Východná filozofia]]
[[sl:Vzhodna filozofija]]
[[sv:Österländsk filosofi]]
[[th:ปรัชญาตะวันออก]]
[[tl:Silanganing pilosopiya]]
[[tr:Doğu felsefesi]]
[[uz:Sharq falsafasi]]
[[zh:東方哲學]]

Версія за 18:34, 8 грудня 2010

Східна філософія зародилася практично одночасно з філософією Древньої Греції і є крупним і своєрідним пластом світової філософії. Найбільш загальноприйнятим є включення в дане поняття філософських традицій древнього Китаю і Індії як противага аналогічним традиціям античної Європи. Але, в цілому, сюди ж можна включити і світоглядні системи інших азіатських цивілізацій старовини, найбільш показними з яких були (є) Вавілон, Персія, Японія, пізніше - мусульманський світ. Найчастіше східній філософії приписуються наступні відмінні (від західної філософії) риси: релігійність, спиритуальность, інтуїтивізм, інтровертність (зверненість до внутрішнього світу людини), песимізм, єдність суб'єкта і об'єкту та інші.

Філософія Індії і Китаю

Філософія як самостійна дисципліна виникає в середині I тисячоліття одночасно в трьох вогнищах древньої цивілізації - в Китаї, Індії і Древній Греції. Її народження супроводилося переходом від міфологічного світосприймання до світогляду, що спирається на знання, знайдене в інтелектуальному пошуку.

У Індії систематизоване філософське знання формувалося через опозицію брахманізму. У VI-V століттях до н.е. тут з'являється безліч течій, критичних відносно розпоряджень ведійськой релігії. Розвиток шраманських шкіл приводить до становлення філософських систем Індії, основними з яких стали адживіка, джайнізм і буддизм.

У Китаї становленню філософії також сприяли аскетствувавші бродячі мудреці. Багато учень формуються на аналізі або критиці таких древніх пам'яток культури, як «Ши цзин» («Канон віршів») і «І цзин» («Книга змін») (для порівняння, в Індії цю роль виконували Упанішади і Рігведа). Проте на відміну від Індії тут відособлюються два очолюючі світоглядні напрями - конфуціанство і даосизм. Перше і зовсім в II столітті до н.е. набуває офіційного статусу державної ідеології.

Сучасна східна філософія

Ось основні представники східної філософії XIX-XX століть:

  • Свамі Вівекананда (1863-1902) - індійський мислитель, релігійний реформатор і громадський діяч, учень видатного містика Рамакрішни. Єдиним засобом виходу з кризи сучасного людства вважав єднання всіх релігій і звернення людей до духовно-релігійного досвіду. З позицій західної філософії пояснив багато ключових ідей Веданти - найвпливовішої індійської релігійно-філософської системи.
  • Дайсецу Тейтаро Судзуки (1870-1966) - японський мислитель, буддійський філософ і культуролог, провідний представник і дослідник дзен-буддизму. Центральне місце в його дослідницькій діяльності займало поняття прояснення, яке розуміється як сенс і суть буддизму і будь-якої автентичної релігії і філософії. Серед його робіт: «Основи дзен-буддизму», «Нариси про дзен-буддизм» в трьох частинах, «Лекції з дзен-буддизму», «Дзен в японській культурі».
  • Джідду Крішнамурті (1895-1986) - індійський мислитель, людина унікальної долі. Хлопчиком він був визнаний членами Теософського суспільства призначеним для втілення прийдешнього месії і відповідно вихований під їх спостереженням. Проте в 1929 році Крішнамурті відмовляється як від свого месіанства, так і від всякої участі в організованій релігійній діяльності і стає самотнім мислителем, ведучим бесіди з людьми в десятках країнах світу. Відомі роботи Крішнамурті: «Перша і остання свобода», «Єдина революція», «Поза часом», «Свобода від відомого».
  • Мухаммад Ікбал (1877-1938) - мусульманський філософ, поет, релігійний реформатор і громадський діяч Індостану. Почитався як «духовний батько нації» в Пакистані і найвидатніший достовірно мусульманський філософ XX століття. Критичне переосмислення всього мусульманського світогляду і обгрунтування корінного реформування традиційного суспільства при ключовій ролі в цьому процесі людини - в цьому пафос учення Ікбала. Його релігійно-філософські погляди представлені в книзі «Реконструкція релігійної думки в ісламі».

Література

  • Фролов І. Т. та інші. Введення у філософію (Підручник для вузів). М.: «Політіздат», 1989.
  • Джінджолія Б. І. Східна філософія XIX-XX століть. Єкатеринбург, 2006.
  • Хайдеггер і східна філософія: пошуки взаємодоповнення культур. СПб., 2001.- 324 с.
  • Степанянц М. Т. Східна філософія. Ввідний курс і вибрані тексти. 2-ге видання, виправлене і доповнене. М.: «Східна література», 2001, 51

1 стор.

  • Томсон М. Східна філософія. Пер. з англ. Ю.Бондарева.- М.:ФАИР_ПРЕСС, 2002.- 384 с.: мул.
  • Історія східної філософії. Навчальний посібник. М.: ІФ РАН, 1998, 122 стор.
  • Лукьянов А.Е. Становлення філософії на Сході (Древній Китай і Індія). - Видання 2-ге, виправлене і доповнене - М.: ІНСАН, РМФК, 1992 - 208 с.)
  • Річард Осборн, Борін Ван Лоон. Східна філософія. Пер. з англ. Харламової Л.В. Ростов-на-Дону. Видавництво "Фенікс", 1997.- 178 с.