Кавказький заповідник: відмінності між версіями

Перейти до навігації Перейти до пошуку
правопис, оформлення
(правопис, оформлення)
{{Світова спадщина|900}}
'''Кавка́зький державний природний біосферний запові́дник''' ({{lang-ru|Кавказский государственный природный биосферный заповедник}})  — [[Росія|Російський]] державний природний [[заповідник]], об'єкт [[Світова спадщина ЮНЕСКО|Всесвітньої Природної Спадщини]].
 
Заповідник є правонаступником Кавказького зубрового заповідника, створеного [[12 травня]] [[1924]], розташовується на Західному [[Кавказ]]і, на межі помірного і субтропічного кліматичних поясів. Загальна площа заповідника  — більше 280 тис. [[га]], з них в [[Краснодарський край|Краснодарському краї]]  — 177,3 тыс. га.
 
== Огляд ==
Кавказький заповідник є найбільшим гірничо-лісовим заповідником Європи і одним із старіших заповідників Росії. Заснований [[12 травня]] [[1924]] року. Велика роль в організації Кавказького заповідника належить Христофору Георгійовичу Шапошникову, колишньому лісничому Білореченського лісництва Кубанського полювання.
 
Заповідник займає землі [[Краснодарський край|Краснодарського краю]], [[Республіка Адигея|Республіки Адигея]] і [[Карачаєво-Черкеська Республіка|Карачаєво-Черкеської Республіки]] РФ, впритул примикає до державного кордону з [[Грузія|Грузією]]. У відриві від основної території, в Хостинському районі [[Сочі]], розташований субтропічний Хостинський відділ заповідника  — відомий тисо-самшитовий гай, площею 302 гектари. Загальна площа заповідника — 280 335 гектарів. Він оточений охоронною зоною, численними заповідниками і пам'ятниками природи, а до його південної межі примикає Сочинський національний парк.
 
=== Клімат ===
Заповідник розташувався на межі помірного і субтропічного кліматичних поясів. Теплий і вологий клімат в низькогір'ї має субтропічний характер з позитивними середніми температурами січня (+4,2°) і високими середніми температурами липня і серпня (20° і 21°). У горах сніжний покрив тримається п'ять і більше місяців. Літо помірне тепле (середні температури липня від 16 до 22°), річна сума опадів 700-1200700—1200 мм, максимум доводитьсяприпадає на раннє літо.
 
Гірський рельєф викликає висотну поясність клімату, що обумовлює поясний розподіл ландшафтів і їхніх невід'ємних компонентів, — грунтів і рослинності. На кожні 100 метрів підняття над рівнем моря температура падає на 0,5° С. Грунти міняються від субтропічних жовтоземів в передгір'ях до примітивних гірських у високогір'ї. Основні грунти заповідника — бурі гірно-лісові і гірно-лугові.
 
=== Фауна ===
89 видів ссавців, 248 — птахів, зокрема 112 що кубляться, 15 видів плазунів, 9 — земноводних, 21 — риб, 1 — круглоротих, більше 100 видів молюсків і близько 10 000 видів комах. Точне число черв'яків, ракоподібних, павукоподібних і багатьох інших груп безхребетних тварин залишається нез'ясованим.
 
Представництво видів ссавців заповідника поза сімействахсімействами: їжакові, кротові, землерийкові, підковоносі кажани, гладконосі кажани, зайцеві, білячі, соневі, тушканчикові, бабакові, мишасті, псові, ведмежі, єнотові, куньі, котячі, свинячі, оленячі, полорогі.
 
З великих ссавців в заповіднику представлені зубр, благородний олень, бурий ведмідь, западнокавказський тур, сарна, рись, косуля і кабан.
Багато тварин заповідника мають обмежене розповсюдження (ендеміки), або є живими свідками минулих геологічних епох (релікти). Особливо багато їх серед безхребетних тварин, а також риб, амфібій і плазунів.
 
У заповідних урочищах знайшли останній притулок зникаючі види нашої планети. З хребетних тварин заповідника в Червону книгу МСОП занесено 8 видів, в Червону книгу РФ — 25 видів. А разом з безхребетними тваринами в державні і регіональні Червоні книги занесено 71 вид.
 
Тваринний світ заповідника неоднорідний, зустрічаються представники середземноморської, кавказької, колхидської і європейської фаун.
 
=== Флора ===
Флора налічує 3000 видів, з яких більше половини, — судинні рослини. Переважаючими сімействами є астрові (223 види), м'ятликові (114), різані (108), боби (82) тощо. Лісова флора включає більше 900 видів, частина яких зустрічається також в гірно-луговому поясі. Загальне число високогірних рослин перевищує 800 видів. Дерева і чагарники складають 165 видів, зокрема 142 — листопадних, 16 — вічнозеленому листових і 7  — хвойних.
 
Для флори заповідника характерна наявність стародавніх видів і представників, що мають обмежене розповсюдження. Кожна п'ята рослина заповідника є ендеміком або реліктом.
 
== Ландшафт ==
Особливу неповторність додають гірському ландшафту заповідника численні озера. Їх налічується більше 120. Вони невеликі за площею і часто повністю звільняються від льоду тільки у середині літа. Найбільше озеро заповідника — озеро Безмовності, з площею водного дзеркала 200 тисяч квадратних метрів.
 
Деякі райони заповідника (Лагонакське нагір'я, гг. Фішт, Оштен, Пше-Ха-Су, Ачешбок, Трю, Ахун і інші) являють собою карстові ландшафти з дуже великою кількістю печер. Так, на Лагонакському нагір'ї їх налічується понад 130.
 
Не є рідкістю в заповіднику і льодовики. Всього їх близько 60, а загальна площа — 18,2 квадратних кілометра.
 
== Статус ==
Кавказький заповідник є основною частиною, ядром, території Світової природної спадщини ЮНЕСКО. Номінація "«Західний Кавказ"» прийнята [[30 листопада]] [[1999]] на XXIII Сесії Комітету Світової Спадщини ЮНЕСКО. Заповідник став п'ятим об'єктом Росії, яким присвоєний подібний статус
(Сертифікат Світової природної спадщини ЮНЕСКО від [[4 грудня]] [[1999]])
 
=== Оцінка ЮНЕСКО ===
[[19 лютого]] [[1979]] рішенням [[ЮНЕСКО]] Кавказькому заповіднику привласнений статус біосферного, а в січні [[2008]] року привласнено ім'я Х. &nbsp;Г. &nbsp;Шапошнікова<ref>{{cite web
| last =
| first =
}}</ref>.
 
У квітні 2008 відбувся візит до Росії сумісної місії ЮНЕСКО і [[Міжнародний союз охорони природи|МСОП]]. У опублікованому звіті мовиться:
 
<blockquote>''«Місія„Місія дуже стурбована вирубками лісу в пам'ятниках природи "«Верхів'я річки Цице"» і "«Верхів'я річок Пшеха і Пшехашха"», розташованих в північно-західній частині Спадщини. Увага російських властей була привернута до несприятливих дійвпливів цієї діяльності на видатну універсальну цінність і цілісність об'єктуєкта. Місія вважає, що ця діяльність, якщо вона буде продовжена, поставить Спадщину під загрозу»загрозу“''<ref>[http://www.forest.ru/rus/news/index.html?x=12776 Експерти ЮНЕСКО і МСОП настійно закликають Росію до вживання реальних заходів з забезпечення збереження "Західного Кавказу"]</ref>.</blockquote>
 
== Виноски ==

Навігаційне меню