Відмінності між версіями «Ричеркар»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
Жодних змін в розмірі ,  10 років тому
м
м (перейменував «Річеркар» на «Ричеркар»)
 
== Імітаційні ричеркари ==
Найбільш типово вживання слова ''ричеркар'' по відношенню до п'єси для клавіру (частіше [[Орган (музичний інструмент) | органу]]) або інструментального (рідше вокального, із розспівом без тексту, типу [[вокаліз]]у чи на основі [[сольмизаціясольмізація|сольмізації]]) ансамблю, написаної в [[імітація|імітаційні]] [[Поліфонія|поліфонічної]] техніці. В основу такого ричеркару зазвичай покладена повільна тема, позбавлена яскравої мелодико-ритмічної виразності, але одночасно (і почасти завдяки відсутності чіткого рельєфу) здатна до активної поліфонічної розробки. [[Віллі Апель|В. Апель]] розглядає такий ричеркар як інструментальний пандана до вокального [[мотет]]у<ref>Apel W. Harvard Dictionary of Music. 2nd ed. Cambridge, Mass., 1974, p.732.</ref>.
 
Найдавніший зразок ансамблевої п'єси з назвою «ричеркар» знаходиться в збірці «Нова музика» [[Вілларт Адріан Вілларт|Адріана Вілларта]] (опубл. 1540). Ансамблеві ричеркари писали італійські композитори XVI-початку XVII століть (приблизно до 1620 року), серед яких найбільш відомі [[Аннібале Падована]] [[Клаудіо Мерула]], можливо, також [[Палестріна]].
 
Найдавнішими зразками клавірного імітаційного ричеркару вважаються 4 п'єси у збірнику «''Intavolatura cioè recercari, canzoni, himni, magnificati''» (опубл. 1542 або 1543) італійського композитора Джіроламо Каваццоні (бл. 1525&nbsp;— після 1577). Дж. Каваццоні також є автором двох ансамблевих ричеркар (1540 і 1541), написаних у більш суворої техніці, з мінімальним використанням імітації. У порівнянні з ансамблевими (вокальними та інструментальними) ричеркарами в клавірному (і особливо органному) ричеркарі поступово сформувалася специфіка жанру, в основному, завдяки «[[Імпровізація | імпровізаційному]]» (більш вільного, ніж в ансамблі) письма. Ця свобода раніше позначилася в орнаментації стандартних [[Каденція | каденцій]] і в спорадичних квазі-імпровізаційних (зазвичай гаммоподібних) пасажах. Послідовна еволюція клавірного ричеркару в бік витонченого імітаційного стилю привела до формування [[Фуга|фуги]], при цьому ричеркар став розглядатися як її найважливіший попередник (іноді аж до повної синонімії).
101 154

редагування

Навігаційне меню