Ардебіль (остан): відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Немає опису редагування
Рядок 16: Рядок 16:


==Історія==
==Історія==
Остан Ардебіль був виділений у XX столітті при зменшенні провінції Азербайджан. Під час [[ісламське завоювання|ісламського завоювання]], [[Ардебіль]] був найбільшим містом Ірану та зоставався таким аж до [[Монгольська імперія|монгольської навали]]. Ще у XIV столітті в Ардебіле говорили на мові азері, безпосереднім предком сучасної [[Талиш|талишського мови]]; згодом населення тюркизіровалось. На цій мові зокрема говорив (і навіть писав [[рубаї]]) ардебільський шейх [[Сефі Ад-Дін]], засновник ордену Сефевеїв та династії [[Сефевіди|Сефевідівїв]]. Нащадки шейха Сефі створили теократичну державу з центром у Ардебіле, основною силою якого були їх [[мюриди]] з числа кочових тюркських племен, що носили тюрбани з 12 червоними смугами і тому «кизилбаши», що прозвали («червоноголові»). Шах [[Ісмаїл I]] почав свою кампанію по об'єднанню Ірану, а пізніше, у [[1500]] році зробив своєю столицею [[Тебриз]]. Проте і зараз Ардебіль грає важливу роль в економіці і політиці Ірану.
Остан Ардебіль був виділений у [[XX століття|XX столітті]] при зменшенні провінції Азербайджан. Під час [[ісламське завоювання|ісламського завоювання]], [[Ардебіль]] був найбільшим містом Ірану та зоставався таким аж до [[Монгольська імперія|монгольської навали]]. Ще у [[XIV століття|XIV столітті]] в Ардебілі говорили на мові азері, безпосереднім предком сучасної [[Талишська мова|талишської мови]]. На цій мові зокрема говорив (і навіть писав [[рубаї]]) ардебільський шейх [[Сефі Ад-Дін]], засновник ордену Сефевеїв та династії [[Сефевіди|Сефевідівїв]]. Нащадки шейха Сефі створили теократичну державу з центром у Ардебіле, основною силою якого були їх [[мюриди]] з числа кочових тюркських племен, що носили тюрбани з 12 червоними смугами і тому «кизилбаши», що прозвали («червоноголові»). Шах [[Ісмаїл I]] почав свою кампанію по об'єднанню Ірану, а пізніше, у [[1500]] році зробив своєю столицею [[Тебриз]]. Проте і зараз Ардебіль грає важливу роль в економіці і політиці Ірану.


== Посилання ==
== Посилання ==

Версія за 11:08, 3 квітня 2011

Ардебіль
Остан Ірану
استان اردبیل
Розташування
Мапа Ірану з позначеною провінцією Ардебіль
Статистика
Столиця: Ардебіль
Найбільші міста:
Площа: 17 800 км²
Населення (2006):
 • густота:
1 228 155
 • 69/км²
Кількість шагрестанів: 9
Часовий пояс: UTC+3:30
Мова(и): азербайджанська
перська
талишська
Мапа
Мапа

Ардебіль (перс. اردبیل‎ — Ardabil, також Ардабіл; стара назва Артавіль; азерб. اردبیل,Ərdəbil) — остан (провінція) на півночі Ірану. Межує з Азербайджаном, та з провінціями Східний Азербайджан, Гілян, Зенджан. Центр - місто Ардебіль. Місто знаходиться за 70 км. від Каспійського моря. Провінція була організована у 1993 зі східної частини провінції Східний Азербайджан (найбільша частина) та північної частини провінції Гілян. Населення 1,7 млн чоловік. Переважна більшість азербайджанці, також проживають талиши. У провінції розташований відомий вулкан Сабалан.

Історія

Остан Ардебіль був виділений у XX столітті при зменшенні провінції Азербайджан. Під час ісламського завоювання, Ардебіль був найбільшим містом Ірану та зоставався таким аж до монгольської навали. Ще у XIV столітті в Ардебілі говорили на мові азері, безпосереднім предком сучасної талишської мови. На цій мові зокрема говорив (і навіть писав рубаї) ардебільський шейх Сефі Ад-Дін, засновник ордену Сефевеїв та династії Сефевідівїв. Нащадки шейха Сефі створили теократичну державу з центром у Ардебіле, основною силою якого були їх мюриди з числа кочових тюркських племен, що носили тюрбани з 12 червоними смугами і тому «кизилбаши», що прозвали («червоноголові»). Шах Ісмаїл I почав свою кампанію по об'єднанню Ірану, а пізніше, у 1500 році зробив своєю столицею Тебриз. Проте і зараз Ардебіль грає важливу роль в економіці і політиці Ірану.

Посилання