Відмінності між версіями «Ірод Агріппа I»

Перейти до навігації Перейти до пошуку
2 байти вилучено ,  8 років тому
нема опису редагування
[[Файл:Agrippa I-Herod agrippa.jpg|thumb|Ірод Агріппа I з «Promptuarii Iconum Insigniorum»]]
'''Ірод Агріппа I''' (Marcus Julius Agrippa, Агріппа Великий<ref>[http://www.vehi.net/istoriya/israil/flavii/drevnosti/17.html Йосип Флавій, [[Іудейські старожитності|Юдейські старожитності]], 17, розд 2,2 ] </ref>, * 10 рік до н.&nbsp;е.&nbsp;— †44 р.)&nbsp;— цар Юдеї з 37 по 44 рік н.&nbsp;е.
 
== Походження ==
Ірод Агріппа I син [[Арістобул IV|Арістобула]] і його дружини Береніке та онук [[Ірод І Великий|Ірода Великого]], народився в 10 році до н.&nbsp;е. Його братом був [[Ірод ІІ|Ірод Халкідський]] - пізніше цар халкідського царства. Його іншим братом був Арістобул, одружений пізніше на дочці царя [[Хомс|Емеси]] Сапсігерамоса ІІ.
 
=== Біографія ===
Ірод Агріппа I виховувався в [[Рим]]і разом з сином імператора [[Тиберій Клавдій Нерон| Тіберія]]&nbsp;— [[Тіберій Друз Клавдій Юлій Цезар Нерон|Друзом молодшим]] та майбутнім імператором [[Клавдій|Клавдієм]]. Таким чином він мав добрий доступ до імператорського двору в [[Рим]]і. ВінІрод Агріппа I завів дружбу з різними членами імператорської сім'ї. Одним з них був Гай, більш відомий як [[Калігула]], який став імператором в 37 році н.&nbsp;е. НезабаромЗвиклий тойдо марнотратного життя, він розтратив маєток, який дістався йому від матері і був змушений після смерті свого приятеля Друза (23 р.) повернутися в [[Юдея|Юдею]], розділену тоді на кілька князівств під правлінням нащадків Ірода в якості римських ставлеників, прийняти свою посаду у свого шурина Антипи, князя галилейського. Але на цій посаді він довго не втримався. Агріппа наробив багато боргів (він одній римські скарбниці був винен 40000 динаріїв). У 35/36 р. за фінансової допомоги Александра Алабарха він зважився повернутися в Рим, щоб знову випробувати там щастя. Спочатку щастя йому не посміхалося. Унаслідок одного необережного відгуку проти Тиберія він був кинутий до в'язниці, де і залишався до смерті Тіберія. При Калігулі (37 р н.&nbsp;е.) він не тільки повернув свою свободу, а й отримав милостей. Калігула проголосив Агріппу І царем Ітуреї, землі Трахонітської і Авіліеї., Пізнішетобто Калігуланаділив приєднавйого колишніми володіннями тетрарха Филипа провінції Батанею і Трахонею, до володіньяких Агріппизгодом додав ще і землі вигнаного в 39 році [[Ірод Антипа|Ірода Антипи]]&nbsp;— Галілею і Перею. Агріппа ще перебував у Римі, коли в 41 році н.&nbsp;е. був убитий Калігула. За деякими повідомленнями, Агріппа грав не останню роль при врегулюваніврегулюванні кризи що послідувала за цимцими подіями. Він брав безпосередню участь в переговорах між римським сенатом і Клавдієм, ще одним його впливовим другом. У результаті Клавдія проголосили імператором, і так вдалося запобігти громадянській війні. Щоб віддячити Агріппі за його посередництво, Клавдій розширив його царські володіння, подарувавши йому ІудеюЮдею і Самарію, які перебували в підпорядкуванні римських прокураторів з 6 року н.&nbsp;е. Так Агріппа став правити такою ж за розміром територією, що й Ірод Великий. Столицею царства Агріппи був [[Єрусалим]], де він здобув прихильність релігійних керівників. Він ретельно дотримувався іудейськогоюдейського закону і традицій. Проте всі його твердження, що він служить Богу були марні, тому що він влаштовував гладіаторські бої і язичницькі вистави в театрі.
Звиклий до марнотратного життя, він розтратив маєток, який дістався йому від матері і був змушений після смерті свого приятеля Друза (23 р.) повернутися в [[Юдея|Юдею]], розділену тоді на кілька князівств під правлінням нащадків Ірода в якості римських ставлеників, прийняти свою посаду у свого шурина Антипи, князя галилейського. Але на цій посаді він довго не втримався. Агріппа наробив багато боргів (він одній римські скарбниці був винен 40000 динаріїв). Пізніше він зважився повернутися в Рим, щоб знову випробувати там щастя. Спочатку щастя йому не посміхалося. Унаслідок одного необережного відгуку проти Тиберія він був кинутий до в'язниці, де і залишався до смерті Тіберія. При Калігулі (37 р н.&nbsp;е.) він не тільки повернув свою свободу, а й отримав милостей. Калігула повернув йому царський сан і корону, наділив його колишніми володіннями тетрарха Филипа провінції Батанею і Трахонею, до яких згодом додав ще і землі вигнаного в 39 році [[Ірод Антипа|Ірода Антипи]]&nbsp;— Галілею і Перею. Наступник Калігули, імператор Клавдій, повернув йому також власну Юдею та [[Самарія|Самарію]], так що при Агріппі Юдея була знову об'єднана і досягла свого колишнього розміру.
== Смерть ==
Але Агріппа царював недовго. У 44 році н.&nbsp;е. на бенкеті в [[Кейсарія|Кесарії]] він раптово захворів і помер у віці 54 років. Його смерть згадана у [[Дії Апостолів|Діях Апостолів]], що відіграє велику роль у хронології новозавітніх подій:
<div style="background-color:#eee9d9;"> Коли ж настав день, поміж вояками зчинилась велика тривога, що то сталось з Петром. А Ірод, пошукавши його й не знайшовши, віддав варту під суд, і звелів їх стратити. А сам із Юдеї відбув в Кесарію, і там перебував. А Ірод розгніваний був на [[Тір|тирян]] та [[Сідон|сидонян]]. І вони однодушно до нього прийшли, і вблагали царського постельника Власта, та й миру просили, бо їхня земля годувалась з царської. Дня ж призначеного Ірод убрався в одежу царську, і на підвищенні сів та й до них говорив. А натовп кричав: Голос Божий, а не людський! І Ангол Господній уразив зненацька його, бо він не віддав слави Богові. І черва його з'їла, і він умер…Слово ж Боже росло та помножувалось. ({{Біблія|Дії|12:18|-24}})</blockquote></div>
 
== Потомство ==
 
Крім сина Ірод Агріппа I мав дві дочки. Одна з них Береніка була дружиною сина Юлія Александра, потім дружиною її дядька Ірода Халкійського і коханкою імператора [[Тит Флавій Веспасіан|Тита]]. Друга донька Друзілла стала дружиною прокуратора Юдеї [[Антоній Фелікс|Марка Антонія Фелікса]].
== Примітки ==
 
{{reflist}}
== Посилання ==
[http://www.livius.org/he-hg/herodians/herod_agrippa_i.html Ірод Агріппа I на livius.org {{ref-en}}]
15 462

редагування

Навігаційне меню