Спеціальна повітряна служба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Спеціальна Повітряна Служба)
Перейти до: навігація, пошук
Спеціальна Повітряна Служба
(англ. Special Air Service)
SNN2227SAS-280 536049a.jpg
Символ Спеціальної повітряної служби
На службі 22 липня 1941 — 30 червня 1946
1 травня 1947 — по т.ч.
Країна Велика Британія Велика Британія
Вид Британська армія
Тип Сили Спеціального Призначення
Гасло Сміливий перемагає
(англ. Who Dares Wins)

Commons-logo.svg Спеціальна повітряна служба у ВікіСховищі

SAS повертаються з патрульної служби в Північній Африці, 1943

Спеціа́льна пові́тряна слу́жба (англ. Special Air Service, SAS) — головний підрозділ Сил спеціального операцій Британської Армії.

Історія[ред.ред. код]

Перший полк був сформований в 1941 році підполковником Девідом Стерлінгом. Завданням полку стало проведення актів саботування та розвідувальних операцій у тилу ворога. В листопаді 1941 року полк перейшов до здійснення активних операцій в Північній Африці. В роки другої світової війни він здійснив декілька акцій в районах найсильніших бойових дій. За рік до сформування згаданного полку була створена спеціальна морська секція під командуванням капітана Г. Б. Кортнея, методи дій якої мали аналогічний характер. До кінця війни ця секція була розширена та внаслідок злита з другим полком SAS під командуванням брата Девіда Стерлінга — Вільяма.

В підрозділи SAS військового часу входили родезійські, австралійські, французькі, бельгійські та інші ескадрони. У 1945 році, коли англійський полк SAS був тимчасово розформований, солдати інших національностей зберегли аксесуари служби, включаючи навіть полкову емблему, що являла собою кинджал на фоні крил літака з девізом «Сміливий перемагає». Військове міністерство не було, одначе, схильне відмовлятися від намірів мати SAS у системі британської армії, і в 1947 році британські підрозділи SAS були перетворені у територіальний добровольчий 21-й полк SAS. В 1952 році був сформований регулярний 22-й полк SAS (солдати якого отримували платню за повною ставкою). Його базою послугував створений у 1950 році загін розвідників, який в операціях проти повстанців Малайзії використовував у джунглях методи, що застосовувались SAS в умовах другої світової війни.

Про спецпідрозділ SAS знято британський телевізійний серіал Еліта спецназу (Force Ultimate Force).

Функції[ред.ред. код]

На даний час СПС виконує наступну функції:

  • Розвідка в боях
  • Контр-терористичні операції на території Великобританії у співпраці з поліцейськими
  • Контр-терористичні операції за межами Великобританії
  • Навчання солдат інших націй
  • Інші функції

Організація[ред.ред. код]

Сьогодні СПС складається з трьох полків:

  • 21-ий полк СПС у Вест-Мідландс (West Midlands) (з 1947 року)
  • 22-ий полк СПС у Херефорд (Hereford)
  • 23-ій полк СПС у Уольверхемптон (Wolverhampton)

До складу 22-го полку входять декілька оперативних ескадронів. В ескадроні 72 рядових і шість офіцерів. Кожний ескадрон розбито на п'ять взводів: амфібій, повітряно-десантний, розвідки, гірських єгерів, спеціального зв'язку. Взвод зазвичай складається з 15 рядових і одного офіцера, хоча у взводі зв'язку нерідко мають додаткових військовослужбовців, прикомандированих від військ зв'язку. Взводи діють групами по чотири чоловіки; у кожну входять спеціалісти зі зв'язку, медицини, підривної справи та лінгвіст. З тим щоб група не втратила боєздатності в результаті виводу зі строю одного з її членів, військовослужбовці зазвичай володіють декількома спеціальностями. Службовці SAS мають своє озброєння та спорядження, і кожному дозволено «у межах розумного» вибирати власну особисту зброю. Відомо, що вони відають перевагу короткоствольним автоматам і високошвидкострільним автоматичним пістолетам для дії на близькій відстані від супротивника.

21-й та 23-й полки SAS майже повністю повторюють структуру регулярних військових підрозділів і на чолі їх стоять офіцери регулярної армії.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Танк Це незавершена стаття з військової справи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.