Спеціаліст

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Спеціаліст — освітньо-кваліфікаційний рівень вищої освіти особи, яка на основі освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра здобула повну вищу освіту, спеціальні уміння та знання, достатні для виконання завдань та обов'язків (робіт) певного рівня професійної діяльності, що передбачені для первинних посад у певному виді економічної діяльності[1].

Згідно з новим Законом України «Про вищу освіту» від 01 липня 2014 р., та з умовами участі країн у Болонському процесі, освітньо-кваліфікаційний рівень — «спеціаліст» в України буде скасовано[2][3]. Раніше отриманий диплом спеціаліста автоматично прирівнюється до диплому магістра. Тобто на дипломах все одно буде написано "спеціаліст", але студенти автоматично вважатимуться магістрами.

2016 року проводився останній набір на ступінь «спеціаліст» за деякими спецальностями в Україні, далі існування освітнього ступеня «спеціаліст» буде остаточно припинено для нових студентів[4]. Також ступінь «спеціаліст» скасували або скасовують в інших країнах, де він існував (Казахстан[5], Грузія[6]). У Європейському Союзі не існує такого освітнього ступеня, як не існувало й у Російській імперії[7].

Підготовка до освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст»[ред.ред. код]

Освітньо-професійна програма підготовки спеціаліста віднині не реалізується вищими навчальними закладами III та IV рівнів акредитації[1].

Термін навчання[ред.ред. код]

Нормативний термін навчання визначався програмою, але не міг перевищувати одного року. Для окремих спеціальностей, за погодженням з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, навчання могло тривати півтора року[1].

Освітньо-професійна програма підготовки спеціаліста медичного, ветеринарно-медичного, мистецького, а також юридичного спрямування в разі цільової підготовки за замовленням правоохоронних органів може забезпечувати одночасне здобуття повної вищої освіти за спеціальністю та кваліфікації спеціаліста на базі повної загальної середньої освіти. В цьому разі нормативний термін навчання визначався відповідним міністерством за погодженням з Міносвіти[1].

Документи про здобуття освіти[ред.ред. код]

Особи, які успішно пройшли державну атестацію, отримували документи встановленого зразка про здобуття повної вищої освіти за спеціальністю та кваліфікації спеціаліста[1].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]