Списокидалка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кам'яна доба

до появи роду Homo (Пліоцен)

Палеоліт

Ранній палеоліт
рід Homo
освоєння вогню
кам'яні знаряддя
Середній палеоліт
Homo neanderthalensis
Homo sapiens
вихід з Африки
Пізній палеоліт
Списокидалка
Епіпалеоліт (пережитки в епоху мезоліту)

Мезоліт

мікроліти, лук, довбанка
Субнеоліт (пережитки в епоху неоліту)

Неоліт

Мегаліти
Близький Схід:
Докерамічний неоліт
Керамічний неоліт
Європа, Азія
Ранній неоліт
Пізній неоліт

Енеоліт

Металургія, кінь, колесо

Бронзова доба

Див. також:
Портал: Доісторична Європа
Списокидалка
Застосування списокидалки
Церемоніальна списокидалка Перу, Lombards Museum

Списометалка — найдавніше метальне пристосування (можна розглядати як різновид пращі), призначене для кидання легких списів (дротиків), іноді оперених. Метання списа з допомогою списометалки значно збільшувало дальність і силу кидка.

Використовувалася з епохи пізнього палеоліту. Пізніше була поширена серед аборигенів Австралії, у яких відома під різними назвами (Вумера, воммера, ваммера, амер, пуртанджа), у папуасів Нової Гвінеї, у прибережних народів північного сходу Азії та Північної Америки, на Сахаліні у нівхів і в різних регіонах Америки (наприклад, «атлатль» в Мексиці). Зазвичай списокидалка — це палиця або дощечка з упором на одному кінці і рукояткою на іншому. Мексиканський атлатль відрізняється двома кільцями — упорами для вказівного і середнього пальців. А в алеутів і ескімосів вони мають досить складну і цілком сучасну ергономічну форму, що забезпечує надійне утримання знаряддя мокрими і сальними руками. Австралійська вумера має форму витягнутого гострого листа розширюється з боків, і має вигнутий поперечний переріз у вигляді літери «v», в улоговинку якої і кладеться дротик.

В Європі пельтастами Стародавньої Греції застосовувалося інше пристосування. Там кожен дротик мав ближче до задньої частини прикріплену ремінну петлю (анкул, месанкул), яка захоплювалася вказівним і середнім пальцями. Коли греки змагалися в метанні по цілі, то вони подібний ремінь закручували навколо древка, але не закріплювали його. Кинутий спис отримував ще і обертальний рух, що підвищувало точність попадання. Закріплений ремінь (аментум) мали і дротики римських велітів. Так само кидають дротики в деяких частинах ценральной Африки. Але там ремінь закріплюють по центру древка. У Новій Каледонії коротка пружна вірьовочна списокидалка «оунеп» або «ліфу» з острова Легаліті має на одному кінці петлю, а на іншому — вузол. Після кидка вони залишаються в руці.

В даний час мистецтво користування списокидалками відроджено ентузіастами, існує асоціація спортсменів-аматорів, проводяться змагання.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Стоун Джордж Камерон. Большая энциклопедия оружия и доспехов. Оружие и доспехи всех времён и народов / пер с англ. — М.: АСТ, Астрель, 2008. — С. 25, 26, 38, 39, 98, 99, 310—313, 464, 466, 510, 511.