Список кавових напоїв

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кавові напої виготовляються на основі води та кавових зерен крапельним заварюванням. Приготування кави може відбуватись повільно через кавовий фільтр, френч-прес або перколятор або швидко за допомогою еспресо-машини, за такого способу напій називають еспресо, а повільно заварений напій — просто кавою. Усі кавові напої на каві або еспресо у різних пропорціях. Деякі з них можуть містити молоко, вершки, підсолоджувачі, алкогольні напої, чай.[1]

Зварені[ред. | ред. код]

Перкольована[ред. | ред. код]

Кавовий перколятор — пристрій для заварювання кави. На вигляд нагадує чайник, однак у його підставці міститься спеціальна камера. Камера розташована близько до джерела тепла, з'єднана спеціальною трубкою з місткістю, де знаходиться мелена кава. Під впливом температури вода підіймається трубкою з нижньої частини перколятора до верхньої з меленою кавою. Вода проходить через каву, потім за допомогою перфорації стікає назад в місткість, розташовану в підставці перколятора.

Перколятори були популярні до 1970-х років до свого витіснення кавоварками крапельного типу.

По-турецьки[ред. | ред. код]

Традиційне сервірування кави по-турецьки зі склянкою води та лукумом
Докладніше: Кава по-турецьки

Зерна для кави по-турецьки перемелюються в дрібний порошок. Підготовка полягає в зануренні кавової гущи у воду та нагрівання, поки вона кипить. Цей метод дозволяє отримати найбільшу кількість піни. На Близькому Сході використовуються чотири ступеня підсолоджування кави: sade (без цукру), az şekerli (половина чайної ложки), orta şekerli (одна чайна ложка цукру), çok şekerli (багато цукру). Каву з потрібною кількістю цукру перемішують, поки вона повністю не розчиниться. Якщо каву варили довше, залишається менше піни.

ЮНЕСКО визнало каву по-турецьки нематеріальною культурною спадщинюо в Туреччині.[2]

Мока[ред. | ред. код]

Мока — кава, зварена у спеціальній каворваці, яка пропускає гарячу воду під тиском пари через мелену каву при меншому тиску, ніж еспресо-машина. Аромат кави з моко-кавоварки в значній мірі залежить від сорту, рівня обжарювання, помелу та рівню тепла, що використовується. Атмосферний тиск тут вищий, суміш води й пари досягає температури вище 100 °С, що викликає більш ефективне вилучення кофеїну та ароматизаторів, в результаті чого отримується більш міцний напій, якщо порівнювати з тими, що готують шляхом крапельного заварювання.[3]

Вакуумна кава[ред. | ред. код]

Вакуумна кавоварка готує каву за допомогою двох камер, де каву виробляють паровий тиск і вакуум. Цей вид кавоварок також відомий як сифонова кавоварка, і була придумана в Берліні в 1830-х роках. Ці пристрої були використані протягом більш ніж сторіччя в багатьох частинах світу, і зовсім недавно отримали нове застосування для приготування гарячих коктейлів.[4]

Еспресо та його різновиди[ред. | ред. код]

Еспресо заварюється за допомогою еспресо-машини, де невелика кількість (25–60 мл) майже киплячої води (близько 86 to 95 °C) під тиском проходить через мелену каву.[5][6]

Еспресо-машина була запатентована 1901 року, однак вперше з'явилась 1884 року, і знайшла свій розвиток в Італії.[7][8] У 1950-х роках еспресо набуло популярності у Великій Британії, де його часто вживали з молоком.[9][10][11] У 1980-х напій потрапив до США, де його також пили переважно з молоком.[12]

Еспресо, як правило, густіше, ніж кава, заварена за допомогою інших методів. Еспресо є основою для інших кавових напоїв, таких як лате, капучино, мак'ято, мокачино та американо.[13]

Американо
Докладніше: Американо

Кава американо або просто американо — різновид кави, отриманий шляхом додавання гарячої води до еспресо, даючи подібну міцність, але інший аромат від свіжозвареної кави. Напій складається з однієї або подвійної порції еспресо в поєднанні з 30-470 мл гарячої води. Міцність американо залежить від кількості еспресо. У США під американо мається на увазі поєднання гарячої води та еспресо в будь-якому порядку. До варіацій американо належать лонг блек і лунго.

Еспресо-романо

Еспресо-романо — це одна порція еспресо зі шматочком лимону або апельсину, який може міститись на ободі чашки задля підкреслення солодкості напою.[14]

Допіо
Докладніше: Допіо

Допіо — подвійна порція еспресо, подана у демітасі.[15]

Кубинська кава
Докладніше: Кубинська кава

Кубинська традиція пити каву, часто змішуючи цукор з кавою перед заварюванням. В основі кубинського способу приготування еспресо лежить додавання тростинного цукру в ємність, куди стікає готовий кавовий напій. Це надає приготовленому таким чином напою специфічний солодкий смак. Крім того, цей спосіб дозволяє отримати піну вершкового або світло-коричневого кольору. Якісна кава, вирощена на Кубі коштує дорого, тому більшість кубинців п'ють каву, імпортовану з Пуерто-Рико, часто змішуючи її з меленим горохом.[16][17]

Крема́

Кава-крема (італ. кремова кава) може мати два значення[18]: стара назва еспресо (в 1940-1950 роках) та лонг-еспресо, що поширене в Австрії, Швейцарії та Північній Італії.[19] Найчастіше під цим терміном розуміють еспресо, рідше — швейцарську каву з пінкою.

Лунго
Докладніше: Лунго

Лунго — кавовий напій, зроблений за допомогою еспресо-машини за аналогією з еспресо, але з більшою кількістю води (від 130 до 170 мл).

Ристрето
Докладніше: Ристрето

Ристрето — міцний напій, порція якого менша за об'ємом, ніж еспресо. Як правило, для приготування такого напою потрібно 7 г кави на 15—20 мл води.

З молоком[ред. | ред. код]

Капучино
Капучино
Докладніше: Капучино

Капучино — напій з еспресо, гарячого молока та приготованої на пару молочної піни. Цей напій відрізняється від лате меншою кількістю приготовленого на парі молока. Якщо для капучино використовується співвідношення молока до еспресо 1:2, то для лате — навпаки: дві частини молока та одна частина кави.[20] Об'єм складає 150–180 мл. Піну в капучино зазвичай видно зверху. Капучино подається у порцеляновому посуді, оскільки він має кращі властивості зберігання тепла, ніж скло та папір.

Лате
Лате
Докладніше: Лате

Лате — це еспресо та молоко, приготовлене на парі, зазвичай пропорції складають 1:3 або 1:5: еспресо до молока.[21]

В Італії цей напій називають caffè latte або caffelatte, що перекладається як «кава з молоком». У північній Європі термін «кава з молоком» традиційно використовується для комбінації еспресо та молока, у той же час тей термін у США використовується для кави з вареним молоком. У Франції еспресо з молоком на парі називають grand crème, у Німеччині — 'Milchkaffee' або 'Melange', у Португаліїгалоном.

Кава може замінюватись іншими інгредієнтами, такими як масала, мате або маття. Коров'яче молоко може бути замінене іншими видами молока, наприклад, мигдалевим або соєвим.

Мак'ято
Докладніше: Мак'ято

Мак'ято — еспресо з додаванням спіненого молока. Не дивлячись на зовнішню схожість з капучино, цей напій має більш міцний та ароматний смак. Молоко спінюється безпосередньо у чашці, потім туди додається кава, іноді зверху може додаватись какао.[22] Часто процес може бути зворотнім: спершу кава, потім додається спінене молоко. Лонг (англ. long — довге) мак'ято має дві порції еспресо, шот (англ. short — коротке) мак'ято містить одну порцію кави та меншу кількість води.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Jonathan Morris (2007). 15 Globalisation of Italian Coffee. The Cappuccino Conquests. The Transnational History of Italian Coffee (Exhibition Catalogue). University of Hertfordshire — через academia.edu.
 2. UNESCO - Intangible Heritage Section. UNESCO Culture Sector - Intangible Heritage - 2003 Convention :. unesco.org. Процитовано 19 серпня 2015.
 3. Способи пригтування кави. Архів оригіналу за 4 березня 2017. Процитовано 4 березня 2017.
 4. Vacuum Coffee Pots.
 5. Johnson, Stacey. Elert, Glenn (ред.). Temperature of Steam in an Espresso Machine. The Physics Factbook. Процитовано 1 квітня 2013.
 6. Joan Korenblit (2014). Knowing Beans About Coffee. Standard International Media. с. 17. ISBN 9781600816482.
 7. Stephanie J. Paul Phoenix. How To Make Espresso. Clinton Gilkie. с. 8.
 8. Ettore Toscani (2004). L'Italia del caffè. Touring Editore. с. 18. ISBN 9788836530519.
 9. Peter Hennessy (2007). Having it So Good: Britain in the Fifties. Penguin. с. 41. ISBN 9780141929316.
 10. Alan Davidson (2014). The Oxford Companion to Food. Oxford University Press. с. 521. ISBN 9780199677337.
 11. Jonathan Morris (2007). 7. The Cappuccino Conquests. The Transnational History of Italian Coffee (Exhibition Catalogue). University of Hertfordshire — через academia.edu.
 12. Jonathan Morris (2007). 11 Speciality Coffee. The Cappuccino Conquests. The Transnational History of Italian Coffee (Exhibition Catalogue). University of Hertfordshire — через academia.edu.
 13. Susan Zimmer (25 лютого 2014). I Love Coffee!: Over 100 Easy and Delicious Coffee Drinks. Andrews McMeel Publishing. с. 212—217. ISBN 9781449460112.
 14. Travis Arndorfer; Kristine Hansen (5 вересня 2006). The Complete Idiot's Guide to Coffee and Tea. Penguin. с. 121. ISBN 9781440626012. Процитовано 17 квітня 2014.
 15. Godsmark, Elizabeth (2014). How to Open & Operate a Financially Successful Coffee, Espresso and Tea Shop. Ocala, FL: Atlantic Publishing Group. с. 150. ISBN 1-60138-905-1.
 16. Willis Fletcher Johnson (1920). The History of Cuba. Library of Alexandria. с. 1420.
 17. Ted Henken (29 жовтня 2013). Cuba. ABC-CLIO. с. 373.
 18. A Short History of Espresso, Jim Schulman
 19. How to make cafe cremas, May 26, 2005
 20. РІЗНИЦЯ МІЖ ЛАТЕ І КАПУЧІНО
 21. Latte - definition of latte in English from the Oxford dictionary. oxforddictionaries.com. Архів оригіналу за 15 вересня 2015. Процитовано 3 серпня 2015.(англ.)
 22. How to make Espresso Macchiato - PurelyCoffeeBeans [Архівовано 2014-11-12 у Wayback Machine.], November 12, 2014