Народи Танзанії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Список народів Танзанії)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Це — список народів Танзанії, що включає в абетковому порядку перелік етнічних і етнолінгвістичних спільнот Танзанії, великої держави у Східній Африці. Тут проживають понад 120 народів і племен, що являють собою конгломерат різномовного населення — переважна більшість груп банту, також нілоти (зокрема народ луо), невеликі кушитські народи-«вкраплення», розміщені анклавами від основної території проживання кушитів, і навіть на крайньому півдні представники койсанської мовної родини — бушмени-хадзапі.

Всі етноніми подано без префіксів, хоча чимало етносів вживають по відношенню до себе й інших, сусідських народів, обов'язкові префікси множини своїх мов, а також у вжитку використовується загальнотанзанійський (з мови суахілі) префікс Ва- ("Wa"). Деякі з назв народів є дискутивними з низки причин, зокрема і з причин різниці традиції (або браку такої) іменування ряду етнрсів в радянській (російській) науці (україномовних праць не існує) і англомовних довідниках.

У цілому перелік ґрунтується на веб-ресурс Ethnologue, а також на пов'язаних нет-сторінках, чеё що фактично в окремих випадках ідеться не про етнічні, а мовні або мовно-діалектні спільноти. Крім того, у випадку Танзанії важко виокремити саме етнічні групи з низки причин. Відтак, подані тут групи є радше етнолінгвістичними, деякі з них нараховують хіба декілька тисяч представників, тоді як інші є багатомільйонними громадами з усіма ознаками розвинутої етнічної спільноти (чітка етнічна самоідентифікація, писемна мова з літнормою, шкільництво і культурне життя).

Перелік має справу з тубільними етносами Танзанії, включаючи й такі, що вже історично розділені державними кордонами. Таким чином він не містить низку етногромад, хоча і африканських — мова, зокрема, про біженців від військових конфліктів у прилеглих державах.

Найчисельніша етнічна група Танзанії — сукума, чисельність яких сягає понад 5 мільйонів (2010-ті), що складає понад 1/7 від загалу.