Спокута Сатани

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Спокута Сатани»
«The Sorrows of Satan»
The Sorrows of Satan, a new novel by Marie Corelli, author of Barabbas - J.J. Gould Jr. LCCN2014648987.jpg
Жанр хорор,
соціокритика
Автор Марі Кореллі
Мова англійська мова
Опубліковано 1895

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Спокута Сатани» (англ. The Sorrows of Satan) — містичний декадентський роман англійської письменниці Марі Кореллі, опублікований у 1895 році, найбільший бестселер в історії вікторіанської Англії[1].

У книзі обігрується традиційний мотив угоди з дияволом. Кореллі внесла нове слово в літературу про Фауста, показавши, що Сатана більше, ніж будь-хто, усвідомлює істинність Євангелія і в той же час йому заповідано передати цю благу звістку людям.

Сюжет[ред. | ред. код]

У книзі розповідається про талановитого, але животіючого в злиднях письменника Джеффрі Темпеста. У самий безвихідний момент життя в його похмуру знімну кімнатку заходить загадковий, красивий і нескінченно багатий князь-філантроп Лючіо Риманець, який таємно «нагороджує» його незліченною сумою грошей, нібито що дісталася у спадок від невідомого родича-мільйонера.

Лючіо зближується з Темпестом, стає його найкращим другом, вводить у вищий світ і допомагає домогтися руки найпрекраснішою і знатної дівчини Англії. Однак єдине, чого не вдається досягти Темпесту, — це істинного літературного визнання. Величезна впливовість, реклама його найкращого твору, яка рясніє у всіх газетах, і навіть «проплачена» критика, — все це виявляється безсилим.

Паралельно з цим Джеффрі втрачає свою людяність і стає звичайним багатим снобом, який піклуються лише про своє марнославство і благополуччя. Однак, через якийсь час, з огляду на туманні передчуття, тяжкі обставини й дивні зміни, у Темпеста починається докори сумління. Але вже пізно що-небудь змінити, і його життя буквально перетворюється в пекло. Незважаючи на попередження з усіх боків, головний герой вперто не хоче розуміти, що князь Лючіо — земне втілення Люцифера

Успіх і критика[ред. | ред. код]

Роман, написаний під впливом ідей Олени Блаватської, спочатку мав вибуховий успіх. Жоден роман англійською мовою ще не змітали з полиць книжкових магазинів з такою швидкістю[2]: за перший тиждень продажу перевалили за 25 000 примірників, за перші два місяці — за 50 000.

Розгромні рецензії провідних критиків поступово протверезили читачів. «Важко уявити собі більш несмачний роман, в якому сентиментальна історія двох молодих (і чистих душею) героїв поєднується з розповіддю про підступи демонічного аристократа», — пише про цю книгу Л. З. Трауберг[3].

Хоча майже всі критики відзначали літературну недосконалість книги, на захист твору висловився Оскар Уайльд, що й не дивно: шлях Джеффрі Темпеста в першій частині книги багато в чому повторює моральне падіння його Доріана Грея[4].

Екранізації[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Michael Wheeler. English Fiction of the Victorian Period. London: Longman, 1994. P. 180.
  2. Brian Masters. Now Barabbas Was a Rotter: The Extraordinary Life of Marie Corelli. London: Hamish Hamilton, 1978. P. 143.
  3. Л. З. Трауберг. Избранные произведения. Том 2. Искусство, 1988. С. 220.
  4. Normalising the Degenerate: Oscar Wilde's The Picture of Dorian Gray and Marie Corelli's The Sorrows of Satan — Springer [Архівовано 11 вересня 2018 у Wayback Machine.] (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]