Спорт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Спорт (англ. sport, походить від давньофранцузьського фр. disport — «дозвілля», «розвага») — організована за певними правилами діяльність людей, що полягає в зіставленні їх фізичних та інтелектуальних здібностей, а також підготовка до цієї діяльності та міжособові стосунки, що виникають в процесі гри.

Спорт — це змагання за певними правилами та підготовка до цих змагань. Часто спорт служить розвагою для глядачів.

Зазвичай спортом є специфічний вид фізичної або інтелектуальної активності, яку здійснюють з метою змагання, а також поліпшення здоров'я, отримання морального і матеріального задоволення, прагнення до удосконалення і слави, покращення навичок.

Спорт ділиться на аматорський і професійний. Професійний спорт є важливою частиною індустрії розваг. За великими спортивними змаганнями спостерігають тисячі глядачів на трибунах стадіонів та спортивних залів і мільйони телеглядачів.

Гермес, олімпійський бог — покровитель атлетів

Етимологія[ред.ред. код]

Слово «спорт» запозичене з англійської наприкінці XIX — початку XX століть. В англійській мові (з дещо іншим значенням) відоме з Середньовіччя, походячи від старофр. desport, утвореного від se desporter («шукати розваг, забав»; букв. «відносити, відволікати від роботи»)[1].

Літнiй атлет 80-ти років, Голлівуд.

Види спорту[ред.ред. код]

Види спорту поділяються на індивідуальні й командні. Окремо виділяють розумові види спорту й технічні види спорту. До розумових видів спорту належать різного роду настільні ігри. В технічних видах спорту використовуються різноманітні механізми й машини: мотоцикли, автомобілі, літаки, моторні човни тощо.

Олімпійські види спорту[ред.ред. код]

Із виникненням олімпійського руху види спорту, що входять до програми Олімпійських ігор мають особливий статус і в першу чергу фінансуються на державному рівні. Деякі види спорту визнані олімпійським комітетом, хоча й не входять до програми Олімпійських ігор.

До олімпійських видів спорту належать легка та важка атлетики, плавання та інші водні види спорту, такі як стрибки у воду, гімнастика, різні види єдиноборств: бокс, боротьба, дзюдо, таеквондо тощо, фехтування, кінний спорт, стрілецький спорт та стрільба з лука, велоспорт, веслування, вітрильний спорт та деякі види популярних ігрових видів спорту, а також сучасне п'ятиборство — вид спорту, вигаданий засновником олімпійського руху П'єром де Кубертеном.

До програми зимових олімпіад входять різні види лижного, ковзанярського, санного спорту, біатлон, а також деякі види ігрових зимових видів спорту.

Неолімпійські види спорту[ред.ред. код]

Серед видів спорту, які не входять до програми олімпіад, є чимало професійних видів, що користуються великою популярністю в окремих країнах: бальні танці, крикет, регбі, американський футбол, гольф, алтимат, багато різновидів вітрильного спорту, багато видів єдиноборств, технічні види спорту, екстремальні види спорту. Здебільшого ці види спорту мають солідну фінансову базу, приваблюють багато глядачів та увагу телебачення.

Технічні види спорту[ред.ред. код]

Серед технічних видів спорту головне місце відіграють мото- та автоперегони, використовуються також й інші технічні засоби: моторні човни, літаки, моторні сани тощо. Кільцеві автоперегони проводяться на спеціально сконструйованих трасах. Найпопулярніші з них Формула 1, Наскар, 24 години Ле Мана збирають гігантську телеаудиторію. Ралі — перегони важкими трасами. До цього класу перегонів належать класичне ралі та різні ралі-рейди.

Єдиноборства[ред.ред. код]

Існує велике різноманіття єдиноборств, окремі серед них (бокс, боротьба, дзюдо, таеквондо) отримали статус олімпійського виду спорту. Серед єдиноборств велика кількість національних видів боротьби та бойових мистецтв.

Єдиноборство Крав Мага, Голлівуд

Ігрові види спорту[ред.ред. код]

Ігрові види спорту, як індивідуальні, так і командні, привертають найбільшу увагу засобів масової інформації й користуються популярністю у глядачів та вболівальників. До індивідуальних ігрових видів спорту належать ігри з ракеткою: теніс, настільний теніс, бадмінтон, ігри з м'ячем: гольф, боулінг, різноманітні різновиди більярду тощо. Часто такі види спорту мають також парний або командний варіанти.

Найбільші глядацькі аудиторії приваблюють командні види спорту: футбол та його різновиди (регбі, американський футбол, австралійський футбол), крикет, бейсбол, баскетбол, хокей, волейбол, алтимат та інші.

Розумові види спорту[ред.ред. код]

До розумових видів спорту належить значна кількість настільних ігор; шахи, шашки, го, рендзю, сьоґі, сянці, мають спортивний статус деякі з картярських ігор та азартних ігор: бридж, покер, нарди.

У 2008 році відбулися перші Всесвітні ігри з розумових видів спорту — аналог Олімпійських ігор.

Інші популярні настільні ігри: доміно, маджонг, реверсі, лото / бінго, гральні кості, колекційні карточні ігри, настільні рольові ігри, монополія, вікторини, мають менш виражений спортивний статус.

Популярність[ред.ред. код]

Асоціація сприяння міжнародному руху "Спорт для всіх" (TAFISA), яка представляє робочу групу комісії Міжнародного олімпійського комітету, оголосила перелік 20-ти найпопулярніших і наймасовіших видів спорту у світі. Це дослідження TAFISA провела у 200 країнах. Перше місце в рейтингу посіла легка атлетика, якою займаються 9,6 % населення планети. Друге місце дісталося футболу — 8,4 %, а третє — плаванню (8,1 %).

До переліку не включили інтелектуальні види спорту на кшталт шахів і бриджу.

Найпопулярніші та наймасовіші види спорту у світі
№ у поз. Вид спорту у відсотках
від усіх,
хто займається
1 Легка атлетика (ходьба, біг) 9,60 %
2 Футбол 8,40 %
3 Плавання (в тому числі дайвінг) 8,10 %
4 Йога 7,40 %
5 Велосипедний спорт 6,40 %
6 Баскетбол 5,70 %
7 Волейбол (в тому числі пляжний) 5,40 %
8 Хокей 10,5 %
9 Теніс 4,90 %
10 Культуризм 4,70 %
11 Гольф 4,50 %
12 Спортивні танці 3,80 %
13 Лижний спорт 3,40 %
14 Єдиноборства (вільна, греко-римська боротьба, бокс, дзюдо, ушу, карате, дзюдзюцу) 3,40 %
15 Настільний теніс 3,10 %
16 Спортивне орієнтування (туризм) 3,00 %
17 Національні види спорту 2,70 %
18 Скелелазіння 2,60 %
19 Ролер-спорт 2,00 %
20 Екстремальний спорт 1,10 %

Організація спорту[ред.ред. код]

Спорт здебільшого організований за системою спортивних клубів, які надають професійним спортсменам та аматорам послуги, забезпечуючи їх спортивними спорудами, залами, інвентарем та тренерами.

В СРСР спортивні клуби були об'єднані в спортивні товариства, здебільшого за профспілковим принципом. Ця система збереглася в Україні, хоча виникають нові форми надання населенню спортивних послуг та організації професійного спорту.

Важливе значення для розвитку спорту високого рівня має спонсорство. Відомі спортсмени отримають значну частину своїх прибутків від реклами.

Студентський спорт[ред.ред. код]

Спортсмени здебільшого молоді люди, часто студенти, і спорт має велике значення в їхньому житті. Університети багатьох країн встановлюють спеціальні стипендії для студентів-спортсменів, які беруть участь в університетських змаганнях, відстоюючи честь свого закладу. У країнах Британської Співдружності та у США змагання між університетами з регбі, веслування, баскетболу, бейсболу, американського футболу чи хокею майже не поступаються популярністю іграм професійних команд. Традиційні змагання між університетами мають назву «варсіті».

На міжнародному рівні проводяться Універсіади — змагання для студентів, аналогічні Олімпійським іграм.

Проблеми[ред.ред. код]

Розвиток професійного та напівпрофесійного спорту, його популярність у глядачів, високі гонорари, призвели до бажання серед атлетів і тренерів досягти успіху будь-якою ціною. Наприкінці XX-го століття виникли проблеми з масовим вживанням спортсменами допінгу — медичних препаратів, які сприяють покращенню спортивних результатів, хоча можуть мати в майбутньому негативні наслідки й зашкодити здоров'ю. Для боротьби з допінгом в олімпійських видах спорту створена Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА). Однак в сучасну епоху боротьба з допінгом перетворилася в наукове змаганням між ВАДА та хімічними лабораторіями виробників медикаментів, що мають потенціал покращити результати спортсменів. Сучасний спорт високих досягнень неможливий без фармакологічної підтримки, медикаментів, які дозволяють спортсменам зняти напруження з організму після виснажливих тренувань. Границя між дозволеними та забороненими хімічними речовинами часто дуже невизначена, що призводить до регулярних допінгових скандалів, особливо у видах спорту, які вимагають витривалості, наприклад, велоспорту й плавання, або великої сили м'язів (важка атлетика, спринт).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982—2009.

Література[ред.ред. код]

  • Адаптивний Спорт. Спеціальні Олімпіади = Special Olympics : Навч. посіб. / Ю. А. Бріскін; Львів. держ. ін-т фіз. культури. - Л. : Ахіл, 2003. - 127 c.
  • Історія фізичної культури : навч. посібник / С. М. Філь [та ін.] ; ред. С. М. Філь. - Х. : ОВС, 2003. - 158 с.: іл. - Бібліогр.: с. 154-156. - ISBN 966-7858-29-4
  • Історія фізичної культури та спорту : навч. посібник / М. С. Солопчук ; Кам'янець-Подільський держ. педагогічний ун-т. - Кам'янець-Подільський : Абетка-НОВА, 2001. - 235 с.: іл. - Бібліогр.: с. 219. - ISBN 966-7988-28-7
  • Спорт неповносправних: історія та сучасність / О. В. Римар ; Державний комітет України з питань фізичної культури і спорту, Львівський держ. ін-т фізичної культури. - Л. : [б.в.], 2001. - 56 с. - Бібліогр.: с. 39-40.
  • Студентський спортивний рух: історія та сучасність / С. І. Степанюк, О. М. Вацеба ; Львівський держ. ін-т фізичної культури. - Л. : [б.в.], 2003. - 60 с.: іл. - Бібліогр.: с. 42-43.
  • Шаблон:Книгачяьфлцтітйьйл (рос.)
  • Спортивные игры. Допущено Комитетом по физической культуре и спорту при Совете Министров СССР в качестве учебника для педагогических факультетов институтов физической культуры / Под общей редакцией доцента Юрия Ивановича Портных. — Москва : «Физкультура и спорт», 1975. — 336 с. — 100 000 прим. (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]