Спотворення смаку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вміст шлунку психіатричного пацієнта з спотворенням смаку

Спотворення смаку (лат. Pica chlorotica) — непереборне бажання вживати в їжу будь-що незвичайне й малоїстівне — крейду, папір, глину, ґрунт, зубний порошок, вугілля, пісок, лід, каміння, скло, метал, а також сире тісто, фарш, крупу. Описано ще Гіппократом. Може походити з культурної традиції (наприклад, вживання ампо — делікатесу з чистої глини на островах Центральна Ява та Східна Ява в Індонезії), придбання спотвореного смаку через тривале вживання, або через неврологічні механізми, такі як нестача заліза або хімічний дисбаланс. Сучасною медициною часто розглядається як симптом залізодефіцитної анемії.[1]

Причини

[ред. | ред. код]

Спотворення смаку пов'язане з психічними розладами та у них часто є психотичні супутні захворювання. Чинники стресу, такі як материнська депривація, сімейні проблеми, батьківська бездоглядність, вагітність, бідність, також тісно пов'язані з цим явищем.

Поширеність

[ред. | ред. код]

Цей розлад частіше спостерігається у дітей і жінок різного віку.[2] Особливо це спостерігається у вагітних жінок, маленьких дітей та осіб з відхиленнями розвитку, такими як аутизм.

Спотворення смаку також спостерігається в інших тварин, зокрема в собак.

Наслідки

[ред. | ред. код]

Вживання неїстівних речей може привести до інтоксикації у дітей, що може привести до порушення як фізичного, так і розумового розвитку.[3] Крім того, це може привести до потреби хірургічного втручання через кишкову непрохідність, а також менш помітні симптоми, такі як харчові дефіцити та паразитарні хвороби.[3]

Діти що їдять пофарбовану штукатурку, яка містить свинець, можуть отримати пошкодження головного мозку від отруєння свинцем. Існує аналогічний ризик від вживання в їжу ґрунт поблизу доріг. На додаток до отруєння, є також підвищений ризик шлунково-кишкової непрохідності або розрив шлунку.[4] Інший ризик вживання в їжу ґрунту є поїдання фекалій тварин і супутніх паразитів.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. А. А. Новик, А. Н. Богданов. Анемії (від А до Я). Керівництво для лікарів. — М.-СПб., 2004. — С. 70.
  2. Rose, E. A., Porcerelli, J. H., & Neale, A. V. (2000). «Pica: Common but commonly missed». The Journal of the American Board of Family Practice 13 (5): 353-8).
  3. а б Blinder, Barton, J.; Salama, C. (May 2008). «An update on Pica: prevelance, contributing causes, and treatment». Psychiatric Times 25 (6).
  4. Karl, Peter (11 April 2011). «Comfort food: The woman who suffers from a rare disorder that means she cannot stop herself from eating… sofas». London: Daily Mail Online. Retrieved April 21, 2011.