Справжні пильщики

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Справжні пильщики
Tenthredo campestris
Tenthredo campestris
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Підряд: Сидячечеревні (Symphyta)
Родина: Пильщики (Tenthredinidae)
Підродина: Tenthredininae
Рід: Пильщики (Tenthredo)
Посилання
Вікісховище: Tenthredo
NCBI: 112291
Fossilworks: 71957

 

Пильщики справжні[1], або тентредо[2], або пильщики (Tenthredo) — рід перетинчастокрилих з родини Пильщиків (Tenthredinidae).

Опис[ред. | ред. код]

Дрібні і середнього розміру комахи. Довжина тіла від 8 до 16 мм. Очі великі. Обличчя і лиштва не розділені між собою добре вираженою борозенкою. Лиштва ширше, ніж відстань між очима внизу. При погляді збоку лоб не виступає перед очима. Нижній кут ока наближається до лиштви. Верхня губа без виїмки. Верхні щелепи з 4-5 зубчиками. На скронях і тімені розвинений потиличний кіль[3]. Мають переважно дев'ятичленові щетинкоподібні або ниткоподібні вусики. Яйцеклад короткий, пилчастий, але його стулки видно на кінці черевця.

Личинки — несправжні гусениці — мають три пари почленованих грудних ніг і від шести до восьми пар черевних, або несправжніх, ніг, завдяки чому їх легко відрізнити від гусениць метеликів, що мають не більше п'яти пар несправжніх ніг. Дорослих комах можна часто можна зустріти на суцвіттях зонтичних і листках рослин.

Личинки більшості видів живуть відкрито на поверхні листків, об'їдаючи їх; в інших видів личинки живуть всередині своєрідних кулястих, пухирчастих чи іншої форми утворів-галів на листках та гілках, або вигризають м'якоть листка, проточують ходи в пагонах рослин, об'їдають бутони, а також живляться всередині молодих плодів яблуні, груші, сливи та ін. Личинки багатьох видів пильщиків є небезпечними масовими шкідниками сільськогосподарських та лісових рослин.

Дорослі форми рослиноїдні, хоч деякі види з роду Tenthredo, Macrophia та ін. в дорослій фазі можуть також живитися рослинною їжею, зокрема поїдають гусениць лускокрилих .

Каріотип[ред. | ред. код]

Каріотип відомий у 75 видів родини. Число хромосом варіює від 16 до 42, але у більшості видів в диплоїдному наборі 20 хромосом. Чим більша кількість хромосом в наборі, тим більше акроцентричних хромосом, що вказує на утворення метацентричних хромосом шляхом злиття акроцентричних (робертсонівська транслокація)[4] .

Палеонтологія[ред. | ред. код]

Найбільш древні викопні представники (Tenthredo primordialis Piton 1940) знайдені у відкладеннях палеоцену у Франції (58,7 — 55,8 млн. років тому). Окрім того, відомі з еоцену в США (Колорадо), з олігоцену в Німеччині і міоцену в Китаї (Шаньдун) .

Список видів родини[ред. | ред. код]

До складу родини входять наступні види:[5]

Література[ред. | ред. код]

  • Атлас комах України / В. І. Гусєв, В. М. Єрмоленко, В. В. Свищук, К. А. Шмиговський. — К.: Рад. шк., 1962. — 252 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Мамаев Б. М., Медведев Л. Н., Правдин Ф. Н. Определитель насекомых европейской части СССР. — М. : Просвещение, 1976. — С. 234.
  2. Карцев В. М., Фарафонова Г. В., Ахатов А. К., Беляева Н. В., Бенедиктов А. А., Березин М. В., Волков О. Г., Гура Н. А., Лопатина Ю. В., Лютикова Л. И., Просвиров А. С., Рязанова Г. И., Ткачева Е. Ю., Альбрехт П. В. Насекомые европейской части России. Атлас с обзором биологии. — М. : Фитон XXI, 2013. — С. 307. — 1000 прим. — ISBN 978-5-906171-06-1.
  3. Goulet H. [1] — Ottawa : Agriculture Canada, 1992. — Т. 20. — С. 180—189. — (The insects and arachnids of Canada) — ISBN 0-660-14249-X. Архівовано з джерела 12 грудня 2018
  4. Westendorff M., Kuznetsova V. G., Taeger A. and Blank S. M. Karyotype Diversity in the Sawfly Family Tenthredinidae (Symphyta, Hymenoptera): New Data and Review // Cytologia : журнал. — 1999. — Vol. 64, (7). — P. 401—409. — ISSN 0011-4545. Архівовано з джерела 31 жовтня 2018. Процитовано 7 серпня 2020.
  5. Taxon profile (чес.). BioLib. Архів оригіналу за 2 грудня 2018. Процитовано 2018-12-2.