Спілка офіцерів України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всеукраїнська громадська організація «Спілка офіцерів України»
(ВГО СОУ)
Дата заснування 1991
Голова Сасько Олександр Вікторович
Ключові особи З'їзд ВГО «Спілка офіцерів України»
Кількість членів понад 12 тисяч чоловік
Положення Статут Спілки офіцерів України
Адреса 01008, м. Київ, вул. М. Грушевського, 30/1, к.325
Офіційний сайт officers.org.ua

Спілка офіцерів України — українська громадська організація військово-патріотичного спрямування.

Статут[ред. | ред. код]

Статут Всеукраїнської громадська організація «Спілки офіцерів України» був прийнятий та затверджений на 1-му З'їзді офіцерів—громадян України 28 липня 1991 року у м. Києві.

Зміни та доповнення до Статуту «Спілки офіцерів України» були внесені:
на 3-му з'їзді СОУ (5 квітня 1992 року);
на 6-му З'їзді СОУ (11 червня 1994 року);
на 19-му З'їзді СОУ (10 травня 2008 року).
З 10 травня 2008 року - діє Статут Спілки офіцерів України (нова редакція)[1].
Статут «Спілки офіцерів України» зареєстровано Міністерством юстиції України (Свідоцтво № 139 від 22 жовтня 1991 року), перереєстровано 24 грудня 1992 року та до нього внесено зміни у 2008 році (наказ Міністерства юстиції України від 15.09.2008 року № 156715).

Історія та діяльність[ред. | ред. код]

 • 1-й З'їзд офіцерів

1-й З'їзд офіцерів відбувся 27-28 липня 1991 року. В ході роботи З'їзду було прийнято Постанову про створення «Спілки офіцерів України» з чітко визначеною метою — будівництво національних Збройних Сил та їх соціально-правовий захист. На З'їзд, який був подією історичної ваги, прибуло 320 делегатів 9і понад 100 запрошених гостей. Успіхові З'їзду сприяла організаційна підготовка, яка розпочалася з проведення Конференції в Києві 2-3 лютого 1991 року (присутні 123 особи — переважно офіцери дійсної служби). Також, в роботі Конференції взяли участь депутати Верховної Ради України, які підтримували ідею необхідності створення Україною власних Збройних Сил.

Оргкомітет підготовки проведення 1-го З'їзду офіцерів складали: Володимир Мулява — заступник Голови Ради Колегій РУХу, капітан Олександр Ємець — народний депутат України, Віталій Чечило — Голова Колегії РУХу з військових питань, Вілен Мартиросян — депутат Верховної Ради СРСР, полковник, Віталій Лазоркін — депутат Львівської обласної Ради, полковник Микола Кульчій, полковник Анатолій Кошиль, підполковник Валентин Пилипчук, викладач політехнічного інституту Олександр Нижник, старший лейтенант Сергій Рудюк, капітан Ігор Деркач, Сергій Колесник, Анатолій Русначенко.

Створенню «Спілки офіцерів України» сприяли Іван Плющ, Євген Марчук, Василь Дурдинець, капітан запасу Левко Лук'яненко.

З'їзд відбувався у колишньому будинку Центральної Ради (нині — Будинок учителя).

 • 2-й З'їзд «Спілки офіцерів України»

2-й З'їзд «Спілки офіцерів України» відбувся в листопаді 1991 року. У президії З'їзду перебував Міністр оборони України Костянтин Морозов. Учасники З'їзду склали Присягу на вірність українському народові та роз'їхалися по військових гарнізонах з текстом присяги, агітуючи своїх співслужбовців за її прийняття.

З перших кроків «Спілки офіцерів України» займала чітку національну і громадянську позицію, здобула великий авторитет серед військовослужбовців і цивільного населення, впливаючи на процеси у Збройних Силах і на державну політику.

 • 3-й З'їзд «Спілки офіцерів України» (квітень 1992 р.), Головою «Спілки офіцерів України» було обрано полковника Григорія Омельченка, а його заступником — капітана Олександра Міленіна.
 • 4-й З'їзд «Спілки офіцерів України» (квітень 1993 р.), Головою «Спілки офіцерів України» було обрано генерал-майора Олександра Скіпальського, його заступником став — полковник Роман Костюк.
 • 5-й З'їзд «Спілки офіцерів України» (грудень 1993 р.), Головою «Спілки офіцерів України» було обрано генерал-майора О. Роля, заступником лишився (до своєї передчасної смерті) полковник Р. Костюк (увійшов в історію Спілки, як один із перших її засновників і творців, який незмінно протягом трьох років очолював Київську організацію «Спілки офіцерів України»).
 • 6-й З'їзд «Спілки офіцерів України» (червень 1994 р.), на чолі «Спілки офіцерів України» перебував полковник В'ячеслав Білоус, його заступником впродовж 1994 — 1995 років був підполковник Анатолій Єрмак.
 • 8-й З'їзд «Спілки офіцерів України» (грудень 1995 р.), першим заступником Голови «Спілки офіцерів України» було обрано генерал-майора Івана Біласа.
 • 9-й З'їзд «Спілки офіцерів України» (14 грудня 1996 р.), змін у керівництві «Спілки офіцерів України» - не відбувалося. На З'їзді було ухвалено Постанову, в якій сказано:
«"Запропонувати Міністру оборони України план спільних дій по повному введенню української мови навчання і спілкування в військових частинах, штабах, навчальних закладах та інших військових формуваннях у визначений сторонами термін".

Крім того, «Спілка офіцерів України» висловила своє ставлення до перебування в Україні іноземних військ і експлуатацію ними матеріальних цінностей:

"«Спілка офіцерів України» в цілому позитивно ставиться до установлення нормальних, цивілізованих стосунків між Україною та сусідніми державами. Однак з підписаними, з грубим порушенням Конституції України, керівництвом України і Росії документами про місце базування російської частини Чорноморського флоту та її наземних військ на території України, з обсягами оренди, а це майже 20 тис. гектарів землі, 5000 споруд, 20 тис. погонних метрів причалів та узбережжя лише в Криму, а також терміном оренди місць їх базування на території України - 20 років, Спілка офіцерів України погодитись не може.

За гучними фразами про взаємовигідність Угод фактично узаконюється російська військова присутність на всьому узбережжі Криму, що і надалі буде дестабілізувати обстановку в Україні і робить нашу державу заручником Росії.

Знаючи агресивний характер політики Росії, її постійну тягу до розширення своїх володінь силовими методами, у випадку розв'язання війни з Росією по українській системі протиповітряної оборони, яка є спільною з російською, а також по орендованих місцях базування Російського Чорноморського флоту не лише в Севастополі, а і майже в сотні містечок по всій території Криму буде нанесений упереджувальний смертоносний удар. Таким чином, нейтральна без'ядерна Україна в результаті невиваженої зовнішньої політики її керівництва стане жертвою воюючих сторін.

Виходячи з цього та керуючись вимогами Конституції України, «Спілка офіцерів України» виступає проти ратифікації антиконституційних Угод між Україною та Росією, які наносять шкоду безпеці України. Тому народні депутати України від Спілки офіцерів будуть голосувати проти ратифікації документів у такому вигляді.

У зв'язку з цим, «Спілка офіцерів України» вважала за необхідне: Верховній Раді України, відповідно до вимог ст. 17, 85, 92 та статті 14 Перехідних положень Конституції України, терміново прийняти Закон України "Про порядок допуску та умови перебування іноземних військових формувань на території України», в якому врахувати такі пропозиції: 1.1. Конкретизувати значення терміну "тимчасове перебування", викладеного у ст. 14 Перехідних положень Конституції України;
1.2. Іноземна держава розраховується за орендовані місця базування її військових формувань на території України за світовими цінами;
1.3. Військовослужбовці військових формувань іноземної держави та члени їхніх сімей мають право перебувати та пересуватися в межах орендованих місць базування цих формувань. Після закінчення терміну проходження військової служби вони повинні протягом місяця виїхати за межі України;
1.4. Термін оренди території України не може перевищувати 5 років, враховуючи і час виведення іноземних військових формувань за межі України;
1.5. Вся нерухомість в орендованих місцях базування іноземних військових формувань є власністю України і не може бути приватизованою та проданою;
1.6. Базування кораблів ВМС України та іноземної держави повинно бути в окремих бухтах, без винятку;
1.7. Всі об'єкти наземної та морської інфраструктури ЧФ є власністю України;
1.8. Відшкодування збитків, нанесених на орендованій іноземною державою території України (екологічна шкода, руйнування цінностей культури та інше) компенсується за світовими цінами.

Враховуючи, що протягом шести років незалежності сусідніх держав російські військові формування перебували на території України і не сплачували їй за базування й використання берегової інфраструктури і Росія ще 1993 р. приступила до будівництва місць базування свого Чорноморського Флоту на території Росії, надати їй право орендувати дві бухти лише у м. Севастополі на 5 років з оплатою оренди за світовими цінами, за умовою виконання вимог Закону України "Про порядок допуску та умови перебування іноземних військових формувань на території України». Строк оренди враховує і час виведення всіх військовослужбовців та плавзасобів Чорноморського флоту Росії з територіальних вод України."

 • 20-й З'їзд «Спілки офіцерів України» відбувся 17 квітня 2010 року. В роботі З'їзду взяло участь 186 делегатів (з 252 обраних) та 50 гостей. Серед гостей З'їзду були: народні депутати України, представники Міністерства оборони України, лідери громадських організацій. Письмові привітання для делегатів З'їзду надіслали: Міністр Оборони України М. Єжель, Командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адмірал В. Максимов, Голова Всеукраїнського братства ОУН-УПА М. Зеленчук, Голова об'єднання колишніх вояків-українців у Великій Британії П. Кіщук, секретар ОБВУ М. Ткачук.

Делегати 20-го З'їзду, у зв'язку з викликами та загрозами Україні, які існували на той час, ухвалили рішення про дискусію щодо формування нової редакції Воєнної доктрини. Вони також звернулися до органів державної влади з пропозицією з приводу формування плану виводу військ Чорноморського флоту з території України в 2017 році, відповідно до вимог Конституції України. В рішенні була надана оцінка практиці призначення на посади Міністерства оборони України осіб, які мали непорозуміння із законами України. З'їзд наголосив на обов'язковість виконання ст. 10 Конституції України стосовно використання української мови в Збройних Силах України та інших військових формуваннях. 20 з'їзд СОУ категорично виступив проти зазіхань Уряду України на соціальні гарантії (соціальний пакет) військовослужбовців Збройних Сил України.

Головою «Спілки офіцерів України» було обрано полковника В'ячеслава Білоуса.

 • 21-й З’їзд Всеукраїнської громадської організації «Спілки офіцерів України» відбувся 24 листопада 2012 року, на якому Головою СОУ було обрано капітана 1 рангу Євгена Лупакова, першим заступником Голови - полковника В'ячеслава Білоуса. За пропозицією полковника В. Білоуса, З’їзд обрав Суд Честі СОУ у складі Голови Суду Честі полковника запасу С. Граба і членів – підполковника запасу Б. Сірука та майора запасу П. Моцю[2].
 • 22-й позачерговий З’їзд Всеукраїнської громадської організації «Спілки офіцерів України» відбувся 13 грудня 2013 року[3].
 • 23-й З’їзд Всеукраїнської громадської організації «Спілки офіцерів України» відбувся 23 листопада 2014 року в Центральному будинку офіцерів ЗСУ в м. Києві[4].
 • 24-й З'їзд Всеукраїнської громадської організації «Спілки офіцерів України» відбувся 27 листопада 2016 року. Делегатами З’їзду, Головою Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України», було обрано генерал-лейтенанта Олександра Скіпальського, першим заступником Голови ВГО СОУ обрано Саська Олександра Вікторовича. Резолюція 24-го з’їзду Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України» була опублікована в українських ЗМІ[5]
 • 25-й З'їзд Всеукраїнської громадської організації «Спілки офіцерів України», відповідно Рішення Виконавчого комітету ВГО СОУ від 14 червня 2018 року № 3/18, у відповідності до пунктів 5.1 та 5.7.1 Статуту Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України», відбувся 24 листопада 2018 року в приміщенні Будинку письменника в м. Києві. Головою Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України» було обрано полковника Саська Олександра Вікторовича, першим заступником Голови – керівником Секретаріату ВГО СОУ було обрано полковника Остапа Яшана, заступниками Голови ВГО СОУ було обрано: полковника Віталія Лазоркіна, полковника Юрія Прокопчука та майора Миколу Головецького. Делегати з’їзду прийняли Рішення 25-го з’їзду та відповідні заяви і звернення[6].

Станом на вересень 2018 року, діяльність Всеукраїнської громадської організації «Спілки офіцерів України» в Україні здійснюється силами 25 обласних та 41 міських і районних організацій, підпорядкованих обласним організаціям[7].

Нині Всеукраїнська громадська організація «Спілка офіцерів України» нараховує близько 12 тисяч членів.

Керівники СОУ[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Статут Спілки офіцерів України (нова редакція)
 2. 21-й з’їзд Всеукраїнської громадської організації Спілки офіцерів України відбудеться 24 листопада. 06.11.2012
  XXI з'їзд СОУ ч.2 (обговорення і виступи)
  ХХІ з'їзд СОУ ч.3 (вибори голови СОУ)(відео)
 3. 22-ий позачерговий надзвичайний з`їзд СОУ(Спілка офіцерів України)
  22 позачерговий з`їзд Спілки офіцерів України СОУ
 4. XXIII з'їзд СОУ 23.11.2014 фрагменти (ч.2)
 5. Голова СОУ
  Резолюція 24-го з’їзду Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України» 27 листопада 2016 року. 19.12.2016
 6. Повідомлення на порталі українських офіцерів від 25.11.2018
  25-й З’їзд Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України». 30.11.2018
 7. Звіт про результати діяльності Всеукраїнської громадської організації «Спілка офіцерів України» у 2016-2018 роках
 8. Попередні керівники СОУ. Архів оригіналу за 29 вересень 2012. Процитовано 29 вересень 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]