Перейти до вмісту

Спінтрія

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Спінтрії Помпей.

Спінтрія (лат. Spintria) — монетоподібні жетони, які використовувалися в Стародавньому Римі для оплати послуг повій[1]. У нумізматиці на практиці термін іноді застосовується до всіх античних жетонів і монет із еротичним сюжетом[2].

Історія

[ред. | ред. код]

Найвірогіднішою датою випуску спінтрій вважається I і II століття нашої ери[2]. Після прийняття Римом християнства еротичні жетони пішли в підпілля, звідки виринули тільки у XIX сторіччі, отримавши назву спінтріїв. Зараз вони популярні серед колекціонерів, тож існує ціла індустрія з карбування точних копій античних «монет»[1].

Форма

[ред. | ред. код]

Більшість спінтрій викарбувані з бронзи, із еротичним сюжетом, як правило це люди в різних позах під час статевого акту. Найпоширенішим сюжетом є статевий акт чоловіки і жінки, на зворотному боці знаходяться різні римські цифри значення яких точно не відомо. Ймовірно, що зображена поза відповідає послузі[2].

Значення

[ред. | ред. код]
Спінтрії
Спінтрії, 2ге століття

Серед істориків досі немає єдиної версії, чому в І сторіччі нашої ери раптом було накарбовано так багато цих бронзових жетонів — з римськими цифрами від 1 до кількадесяти з одного боку та зображеннями статевих актів з іншого.

Науковці з Варшавського університету зробили припущення, що спінтрії слугували перепусткою до лупанаріїв — будинків розпусти. Поляки провели наукове дослідження, опитавши сучасних повій, і виявили, що ціни за конкретні сексуальні послуги сьогодні корелюють із номіналом на спінтріях часів Античності. Тобто сцена, зображена на жетоні з цифрою XI, коштує більше за сцену на жетоні V і сьогодні.

Інші дослідники вважають, що слід відволіктися від еротичного контексту. І тоді виявиться, що основний сенс для громадян Римської імперії мав зворотний бік цих жетонів — той, котрий із цифрами.

Відповідним чином, спінтрії могли бути жетонами для роздягалень у лазнях або гральними фішками[1].

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б в Спінтрії - римські "гроші" з сексуальними мотивами. Історична правда. Архів оригіналу за 15 липня 2013. Процитовано 14 жовтня 2011.
  2. а б в Спінтрії. 9 лютого 2010. Архів оригіналу за 16 березня 2011. Процитовано 14 жовтня 2011. [Архівовано 2011-03-16 у Wayback Machine.]