Спінтрія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Спінтії Помпей.

Спінтрія (лат. Spintria) — монетоподібні жетони, які використовувалися в Стародавньому Римі для оплати послуг повій[1]. У нумізматиці на практиці термін іноді застосовується до всіх античних жетонів і монет із еротичним сюжетом[2].

Історія[ред.ред. код]

Найвірогіднішою датою випуску спінтрій вважається I і II століття нашої ери[2]. Після прийняття Римом християнства еротичні жетони пішли в підпілля, звідки виринули тільки у XIX сторіччі, отримавши назву спінтріїв. Зараз вони популярні серед колекціонерів, тож існує ціла індустрія з карбування точних копій античних "монет"[1].

Форма[ред.ред. код]

Spintriae 001.jpg
Spintriae 004.jpg

Більшість спінтрій викарбувані з бронзи, із еротичним сюжетом, як правило це люди в різних позах під час статевого акту. Найпоширенішим сюжетом є статевий акт чоловіки і жінки, на зворотному боці знаходяться різні римські цифри значення яких точно не відомо. Ймовірно, що зображена поза відповідає послузі[2].

Значення[ред.ред. код]

Спінтрії
Спінтрії, 2ге століття
Spintriae 002.jpg

Серед істориків досі немає єдиної версії, чому в І сторіччі нашої ери раптом було накарбовано так багато цих бронзових жетонів - з римськими цифрами від 1 до кількадесяти з одного боку та зображеннями статевих актів з іншого.

Науковці з Варшавського університету зробили припущення, що спінтрії слугували перепусткою до лупанаріїв - будинків розпусти. Поляки провели наукове дослідження, опитавши сучасних повій, і виявили, що ціни за конкретні сексуальні послуги сьогодні корелюють із номіналом на спінтріях часів Античності. Тобто сцена, зображена на жетоні з цифрою XI, коштує більше за сцену на жетоні V і сьогодні.

Інші дослідники вважають, що слід відволіктися від еротичного контексту. І тоді виявиться, що основний сенс для громадян Римської імперії мав зворотний бік цих жетонів - той, котрий із цифрами.

Відповідним чином, спінтрії могли бути жетонами для роздягалень у лазнях або гральними фішками[1].

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  1. а б в Спінтрії - римські "гроші" з сексуальними мотивами. Історична правда. Архів оригіналу за 2013-07-15. Процитовано 2011-10-14. 
  2. а б в Спінтрії. 2010-02-09. Процитовано 2011-10-14.