Спіритизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Спіритизм — містико-ідеалістична течія, послідовники якої вірять в існування потойбічного світу душ померлих, що після своєї смерті не поривають зв'язку з землею і можуть вступати в зносини з особливими особами - медіумами, даючи відповіді на їхні запитання.

Історія[ред.ред. код]

Спіритизм виник у середині 19 століття в США і незабаром отримав розповсюдження як у самих штатах, так і в Західній Європі. Сходить до давніх анімістічних вірувань, різноманітних уявленнями про існування надприродного світу і нематеріальних істот (духів, демонів, янголів тощо) і можливості при відомих умовах спілкування з ними (у тому числі і з душами померлих людей).

Віра у можливість переселення душ притамання брахманізму, буддизму та індуїзму, релігії стародавніх єгиптян, у орфіків і піфагорійців у Стародавня Греція|Стародавній Греції. Зв'язок зі світом духів вважався привілеєм небагатьох — магів, жерців або ворожбитів. Наприклад, у Греції це були піфії, у Стародавньому Римі — сивілли. Способи зв'язку з душами померлих становили предмет найглибшої таємниці.

На відміну від цього, спіритизм відразу ж набув характеру масової містичного течії, адепти якого прагнули експериментально довести існування душ після смерті. У практиці спіритичних сеансів феноменам спілкування з душами померлих вважалися явища, так званих, «фізичного медіумізма»: рухи і удари різних предметів домашнього вжитку, звуки музичних інструментів, поява світла, різні голоси або навіть матеріалізація, тобто раптове виникнення окремих частин тіла (рук, обличчя) і настільки ж раптове їх зникнення.

До кінця 19 століття у Великій Британії було кілька мільйонів спіритів, у США — понад 10 млн, організовувались товариства та асоціації спіритистів, видавалися газети і журнали (у Росії найвідомішим був журнал «Ребус», 1881-1917). «Теоретиками» спіртизму були американець А. Дж. Дейвіс і француз А. Кардек.

Спіритизм як такий викликав різку критику з боку вчених-матеріалістів. У 1871 році, за пропозицією Д. І. Менделєєва, при Петербурзькому університеті була створена комісія для вивчення спіритичних явищ, яка визнала спіритизм забобонністю.


В’йоо! Це незавершена стаття про паранормальні явища.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]