Срібнянське городище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Текст вилучений зі статті через підозру в порушенні авторських прав
Copyright.svg

Текст, що раніше перебував на цій сторінці, запідозрено в порушенні авторських прав на текст із таких джерел:

https://www.academia.edu/36421598/СЕРЕДНЬОВІЧНІ_ТА_РАННЬОМОДЕРНІ_СТАРОЖИТНОСТІ_ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ_ЄВРОПИ

Дата, коли було знайдено порушення: 2 грудня 2019.


Тому, хто повісив цей шаблон:

На сторінку обговорення користувача, який розмістив цю статтю, варто додати повідомлення {{subst:nothanks cv|Срібнянське городище|url=https://www.academia.edu/36421598/СЕРЕДНЬОВІЧНІ_ТА_РАННЬОМОДЕРНІ_СТАРОЖИТНОСТІ_ЦЕНТРАЛЬНО-СХІДНОЇ_ЄВРОПИ}} --~~~~.


Ambox important.svg До уваги користувача, який розмістив цю статтю

Не редагуйте статтю зараз, навіть якщо ви збираєтеся її переписати. Додержуйтеся вказівок нижче.

  1. Напишіть хоча б гарний накид статті на цій підсторінці. Зверніть увагу: не треба копіювати текст, що порушує авторські права, на зазначену підсторінку й редагувати його. Якщо ви взялися за написання нової статті, не забудьте сповістити про це на сторінці обговорення.
  2. Залиште все як є, і тоді статтю буде вилучено.

У випадку, якщо новий текст написано не буде, цю статтю буде вилучено через тиждень після появи цього попередження (детальніше див. документацію шаблону).

Вихідний текст цієї статті з можливим порушенням копірайту можна знайти в історії змін.

Зверніть увагу, що розміщення у Вікіпедії матеріалів, автор яких не надав явного дозволу на їхнє використання відповідно до ліцензії GNU FDL без незмінюваних секцій та Creative Commons із зазначенням автора / розповсюдження на тих самих умовах, може бути порушенням законів про авторське право. Користувачів, які додають до Вікіпедії такі матеріали, може бути тимчасово позбавлено права редагувати статті.

Незважаючи ні на що, ми завжди раді вашим оригінальним статтям.

Дякуємо.


Цю сторінку внесено до категорії Вікіпедія:Можливе порушення авторських прав.

Срібнянське городище — земляне укріплення давньоруського та ранньомодерного часу, що знаходиться на південній околиці с. Срібного в урочищі «Старий базар» на видовженому мису правого берега р. Лисогір.

Зі сходу та заходу городище оточене глибокими ярами, з півдня — річкою, а з півночі відокремлене ровом. Глибина рову 1–1,2 м, ширина — 6,4–7 м. Наразі він частково засипаний місцевими жителями. Майданчик городища має форму прямокутника розмірами 110×85 м. В даний час частина городища використовується місцевими жителями під городи. Під час обстеження було встановлено, що система земляних укріплень збереглася досить добре. Зі східного та південного боків вал зберігся краще ніж в інших місцях. Подекуди його висота сягає 3 м. На поверхні майданчика городища виявлено велику кількість фрагментів керамічного посуду. Зокрема знайдено уламки вінець, стінок із характерним рельєфним орнаментом у вигляді горизонтальних і хвилястих ліній, фрагменти денець кружального посуду ХІ–ХІІІ ст.. Також виявлені фрагменти посуду доби козаччини (XVII—XVIII ст.). Кількість пізньосередньовічних зразків значно переважає. Окрім цього, у північно-західній частині городища, яка постраждала в результаті весняних паводків, у розмиві було знайдено фрагмент покришки, прикрашений орнаментацією, характерною для посуду пізньороменського часу (Х–ХІ ст.), та вінчики горщиків ХІ–ХІІІ ст.. На цій же території було знайдено декілька різновидів рельєфних кахлів XVII–XVIII ст. Неподалік пошкодженої частини городища було зафіксовано штучний насип, який знаходиться значно нижче рівня майданчика городища. Насип являє собою вал, що відокремлює основну території городища від вузького видовженого мису, що знаходиться в південно-західній частині урочища. На поверхні мису було зафіксовано залишки земляних укріплень у вигляді неглибоких ровів, що оточують всю площу мису з північного та південного боку. Край мису оточений подвійним кільцем земляних валів висотою близько 1 м. Зі сходу край мису захищений урвищем і відокремлений від основного майданчика неглибоким ровом глибиною близько 0,5 м. Вся територія мису задернована і частково поросла кущами.

На північ від городища зафіксовано ледь помітні залишки земляних укріплень. На кінець ХІХ ст. їх ще можна було бачити більш детально. За описом Василя Ляскоронського нам відомо: "«Северный отдел городища сохранился хуже, чем южный. Церковные постройки и рыночная площадь изгладили здесь валы и рвы. Следы последнего едва заметны по краю площади…».[1]

Згадувані В. Ляскоронським земляні укріплення скоріше за все відносяться до епохи Київської Русі, оскільки у XVII ст. тут вже існувала ринкова площа. Вірогідно дана лінія земляних укріплень була знівельована саме в цей період. Даний факт дає підстави припустити наявність укріпленого посаду, що займав майданчик розміром 110×165 м.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Makar, A. B.; McMartin, K. E.; Palese, M.; Tephly, T. R. (1975-06). Formate assay in body fluids: application in methanol poisoning. Biochemical Medicine 13 (2). с. 117–126. ISSN 0006-2944. PMID 1. doi:10.1016/0006-2944(75)90147-7. Процитовано 2019-12-02.