Стандарт EIA/TIA-568

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

TIA/EIA-568-B - набір із трьох телекомунікаційних стандартів, випущених Асоціацією телекомунікаційної промисловості США 2001 року, який замінив собою застарілий стандарт TIA/EIA-568-А. Ці стандарти описують побудову телекомунікаційних структурованих кабельних систем у будівлях.

Ці стандарти найбільш відомі за двома таблицями T568A і T568B, які описують з'єднання провідників кабелю типу «вита пара» (англ. twisted pair) з контактами роз'ємів 8P8C (який часто помилково називають RJ-45) під час організації мережі Ethernet.

Таблиці T568[ред. | ред. код]

Прямий (англ. straight through) кабель[ред. | ред. код]

Для з'єднання кінцевого обладнання Ethernet (такого як комп'ютер, мережевий принтер) із комутаційним обладнанням (хаб/комутатор/маршрутизатор) обидва кінці кабелю обжимаються однаково (т. зв. прямий кабель). Стандарт рекомендує для горизонтальних з'єднань використовувати таблицю T568A, хоча на практиці ця рекомендація часто порушується.

Варіант за стандартом EIA/TIA-568A:

№ контакту - колір жили - № контакту на іншому кінці кабелю
1 ==== ==== 1 зелено-білий
2 ==== ==== 2 зелений
3 ==== ==== 3 оранжево-білий
4 ==== ==== 4 синій
5 ==== ==== 5 синьо-білий
6 ==== ==== 6 помаранчевий
7 ==== ==== 7 коричнево-білий
8 ==== ==== 8 коричневий

і за стандартом EIA/TIA-568B:

№ контакту - колір жили - № контакту на іншому кінці кабелю
1 ==== ==== 1 оранжево-білий
2 ==== ==== 2 помаранчевий
3 ==== ==== 3 зелено-білий
4 ==== ==== 4 синій
5 ==== ==== 5 синьо-білий
6 ==== ==== 6 зелений
7 ==== ==== 7 коричнево-білий
8 ==== ==== 8 коричневий

Кросоверний (англ. crossover) кабель[ред. | ред. код]

Використання прямого кабелю розраховане на те, що один (і тільки один) із кінців кабелю під'єднується до порту комутатора і перехрещення сигнальних ліній Rx (приймання, англ. receive) і Tx (передавання, англ. transmit) виконується всередині порту. Для безпосереднього з'єднання між собою двох екземплярів мережного обладнання (наприклад, двох комп'ютерів чи двох хабів) необхідно використовувати спеціальний, кросоверний кабель. У такого кабелю перехрещення ліній Rx і Tx виконується на одному з кінців кабелю.

Оскільки таблиці T568A і T568B відрізняються одна від одної саме тим, що в них переставлено місцями пари 2 і 3, для виготовлення кросоверного кабелю для мережі 10BASE-T і 100BASE-T достатньо обтиснути один кінець кабелю за однією таблицею, а інший кінець - за іншою.

Слід пам'ятати, що пристрої, які підтримують стандарт 1000BASE-T, передають дані по всіх чотирьох парах кабелю, причому по кожній парі сигнал передається відразу в обох напрямках, і кадри промарковано особливим чином, що виключає їхнє неправильне збирання пристроєм одержувача. Тому будь-який кінець кабелю, призначеного для роботи з будь-якими пристроями 1000BASE-T, чи то комутаторами чи вузлами, можна обтиснути за будь-якою наведеною схемою.

Для швидкості 100 мегабіт / с[ред. | ред. код]

10base-T/100base-TX crossover (T568B)
№ контакту - колір жили - № контакту на іншому кінці кабелю
1 ==== ==== 1
2 ==== ==== 2
3 ==== ==== 3
4 ==== ==== 4
5 ==== ==== 5
6 ==== ==== 6
7 ==== ==== 7
8 ==== ==== 8

Для швидкості 1 гігабіт / с[ред. | ред. код]

10base-T/100base-TX/1000base-T/T4 crossover (T568B)
№ контакту - колір жили - № контакту на іншому кінці кабелю
1 ==== ==== 1
2 ==== ==== 2
3 ==== ==== 3
4 ==== ==== 4
5 ==== ==== 5
6 ==== ==== 6
7 ==== ==== 7
8 ==== ==== 8
Крімпер

Майже всі сучасні пристрої Ethernet здатні автоматично визначати тип (прямий чи кросоверний) підключеного кабелю і підлаштовуватися під нього. Ця функція має позначення Auto-MDIX. Проте досі є поширеними пристрої, які не підтримують розпізнавання типу кабелю - зазвичай це мережеві адаптери й маршрутизатори. Тому для забезпечення універсальності використання кабелю можна рекомендувати кросоверне обтискання кабелю (один кінець за таблицею T568B, а інший за T568A): пристрої, що підтримують Auto-MDIX і 1000BASE-T, автоматично визначать правильну розкладку, а пристрої, що не підтримують Auto-MDIX, отримають потрібний їм для роботи кросоверний кабель.

Винятком із цієї рекомендації є ситуація з використанням пристроїв, які підтримують стандарт Power over Ethernet. Для таких пристроїв живлення подається по контактах 4-5 і 7-8 (синя і коричнева пара). У цьому випадку використання кросоверного кабелю призведе до виходу з ладу пристрою та / або джерела його живлення. Тому синю і коричневу пару перехрещувати не можна, та й необов'язково: у пристроях, що підтримують стандарти 10BASE-T і 100BASE-TX виводи цих пар з'єднано через резистори з контактом захисного заземлення і в обміні даними участі не беруть, а пристрої стандарту 1000BASE-T самі визначають правильну розкладку кабелю.

Посилання[ред. | ред. код]