Станіслав Конарський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Станіслав Конарський
POL Stanisław Konarski.jpg
Псевдоніми Ієронім Францишек
Народився 30 вересня 1700(1700-09-30)
Жарчице Дуже
Помер 3 серпня 1773(1773-08-03) (72 роки)
Варшава
Поховання Повонзківський цвинтар
Підданство Річ Посполита
Громадянство Flag of Poland.svg Польща
Національність поляк
Діяльність поет, письменник
Конфесія католицтво
Рід Конарські
Батько Єжи Конарський
Мати Гелена Шермінська
Нагороди

Станіслав Конарський (пол. Stanisław Konarski, 30 вересня 1700 — 3 серпня 1773, Варшава) — польський письменник, реформатор освіти, поет, драматург часів Речі Посполитої.

Життєпис[ред. | ред. код]

Станіслав Конарський

Походив із збіднілої шляхетської родини Конарських гербу Гриф. Народився у 1700 році містечку Жарчице Дуже (тепер село,[1] Свентокшиське воєводство). Батько — Єжи Конарський, каштелян завихостський. Мати — дружина батька Гелена з Чермінських.

Рано втратив батьків, його узяв під опіку вуйко Антон Чермінський — каштелян завихостський. У 1709 році став навчатися у коледжі ордену піарів у м. Пйотркув, який у 1715 році закінчив. Вступає до ордену піарів та перебирається до монастиря цього ордену у м. Подолінець (сучасна Словаччина). Тут вивчає гуманітарні науки, філософію, риторику, поезію.

У 1722 році Конарського відправляють до Варшави як вчителя поетики й риторики у місцевий коледжу ордену піарів. В цій роки починається складати перші свої твори. У 1725—1727 роках навчався у Collegium Nazarenum у Римі. Після цього викладав тут риторику. Після цього продовжив навчання у Франції, Німеччині та Австрії.

По поверненню до Речі Посполитої у 1732 році розпочав роботу на зібранням конституцій та законів Сейму — Volumina Legum. Під час війни за польську спадщину підтримав Станіслава Лещинського. Після поразки останнього на деякий час залишив Польщу й перебрався до Франції. Тут він ознайомився із ідеями Французького Просвітництва. По поверненню на батьківщину став їх натхненим поширювачем у Польщі. У 1736—1740 роках викладав у Жешуві. У 1740 році заснував у Варшаві навчальний заклад «Collegium Nobilium».

У 1747 році заснував у Варшаві державно-довідкову бібліотеку, що стала першою в Європі. В подальшому провів реформу освіти в навчальних закладах ордену піарів, завершивши її у 1755 році, впроваджуючи в програму навчання польську та іноземні мови (викладання велося на латині), приділяючи особливу увагу природничим і точним наукам, географії та історії.

Надалі приділяв усю свою увагу поширенню просвітницьких ідей, реформуванню освіти, літературній діяльності. Помер 1773 року у Варшаві.

Творчість[ред. | ред. код]

В його доробку є політичний трактат «Про дієвий спосіб проведення нарад» у 4 томах (1760—1763 роки), де поряд з критикою магнатського всевладдя та проектом перебудови сейму, автор вимагав повного скасування liberum veto. також Конарський тут відстоював ідею освіченого абсолютизму. також цікавим є трактат «Розмова про те, від чого залежить благо й щастя Республіки» (1757 рік).

С.Конарський виступав за чистоту польської мови, продовження ренесансних традицій, звернення до поетики класицизму. Був автором численних латинських віршів на політичні та суспільні («Консул і понтифік»), релігійні (елегії у 3 книгах на честь Діви Марії). Частина увійшла до збірок «Усі вірші», що вийшла у 1778 році (після смерті автора).

Також створив першу в Польщі трагедію у русі класицизму — «Трагедія Епамінонда» 1756 року, де античний сюжет використовується для втілення сучасної проблематики: конфлікт мислячої особистості з догматами застарілого механізму влади. До того ж відомий своїми перекладами французьких драматургів та письменник — П.Корнеля, Ж.Расіна, Вольтера.

Вшанування[ред. | ред. код]

Медаль на честь С. Конарського

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Encyklopedia Polski (Encyclopedia of Poland). — Kraków: Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński, 1996. — S. 448. — ISBN 83-86328-60-6. (пол.)
  • Michalski Jerzy. Konarski Stanisław h. Gryf, imię zakonne Stanisław od św. Wawrzyńca (1700—1773) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1968. — Tom XIІІ, zeszyt …. — S. 471—477. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]