Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Резолю́ція Генера́льної Асамбле́ї ОО́Н «Стан з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)» № 71/205 (англ. Situation of human rights in the Autonomous Republic of Crimea and the city of Sevastopol (Ukraine)) — резолюція, ухвалена 19 грудня 2016 року на 71-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. Вона засуджує серйозні порушення і зловживання відносно жителів Криму, а також закликає Росію дотримуватися своїх зобов'язань відповідно до міжнародного права і вимагає негайного звільнення українських громадян.

Передісторія постанови[ред. | ред. код]

15 листопада в Третьому комітеті (з прав людини) Генеральної асамблеї ООН була ухвалена однойменна резолюція, ініційована Україною. На підтримку документа виступили 73 держави, проти голосували 23, 76 — утрималися. Співавторами резолюції Третього комітету стала 41 держава-член ООН.

Зміст резолюції[ред. | ред. код]

Резолюція передбачає здійснення наступних пунктів:

  • Засуджуються зловживання, заходи і практика дискримінації жителів тимчасово окупованого Криму, в тому числі проти кримських татар, а також українців і осіб, що належать до інших етнічних і релігійних груп, а також примусове залучення мешканців окупованих територій до служби в Збройних силах РФ, всупереч Женевським конвенціям;
  • Закликає Росію дотримуватися своїх зобов'язань відповідно до чинного міжнародного права, вжити всіх необхідних заходів для того, щоб негайно покласти край всім утискам прав людини в Криму, негайно звільнити українських громадян, які були незаконно затримані і засуджені;
  • Звертається до Росії з метою створення і підтримання безпечних і сприятливих умов для журналістів і правозахисників, скасувати рішення про оголошення Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією, негайно розпочати в повному обсязі співпрацю з Управлінням Верховного комісара з прав людини, з ОБСЄ та Радою Європи з питання про становище прав людини в Криму;
  • Надання міжнародним правозахисним механізмам, насамперед Місії ООН з моніторингу за дотриманням прав людини в Україні, безперешкодний доступ у Крим з метою забезпечення моніторингу ситуації;

Після прийняття цієї резолюції вперше в офіційних документах ООН Росія була визнана державою-окупантом, а територія Криму і Севастополя тимчасово окупованою територією. Документ підтверджує єдність і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів і засуджує незаконну анексію. У резолюції повідомляється про випадки позасудових страт, викрадень, політично вмотивованих переслідувань, дискримінацію і залякування, тортури і жорстоке поводження із затриманими. Проте резолюція Генеральної Асамблеї, на відміну від рішень Ради Безпеки ООН, має рекомендаційний характер і не є обов'язковою до виконання.

Голосування[ред. | ред. код]

За ухвалення резолюції проголосували 70 країн, проти — 26 і 77 — утрималися.

Проти голосували: Ангола, Білорусь, Болівія, Бурунді, Венесуела, Вірменія, Еритрея, Зімбабве, Індія, Іран, Казахстан, Камбоджа, Китай, Коморські Острови, КНДР, Куба, Нікарагуа, Південна Африка, Південний Судан, Росія, Сербія, Сирія, Судан, Уганда, Узбекистан, Філіппіни.

Географічний розподіл:

Реакція[ред. | ред. код]

Заступник Міністра закордонних справ України Сергій Кислиця на засіданні ГА ООН заявив:

« «З часу окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь (Україна) ситуація з правами людини на півострові різко погіршилась, продовжують надходити численні повідомлення про серйозні порушення та зловживання, що здійснюються стосовно жителів Криму.

Рада ООН з прав людини є та залишатиметься базовою платформою для боротьби з порушеннями прав людини. Однак, голос Генеральної Асамблеї дає потужний сигнал порушникам та є дороговказом для всіх органів та інституцій системи ООН, де б вони не знаходились. Ми безмежно вдячні всім і кожному, хто сьогодні зробить голос Асамблеї більш потужним.»

»

В свою чергу представник Росії Євген Загайнов оголосив, що проект резолюції є одностороннім: «проект повністю ігнорує односторонні наслідки для жителів Криму від дій української влади». Він також стверджував, що «проект є необ'єктивним і упередженим» і його делегація буде голосувати проти резолюції.

Джерела[ред. | ред. код]