Старе місто (Кам'янець-Подільський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старе Місто (разом із фортецею) на французькому плані 1691 року

Старе́ Мі́сто — найдавніший мікрорайон Кам'янця-Подільського.

POL Kamieniec Podolski COA.svg
POL województwo podolskie IRP COA.svg

Розташування[ред. | ред. код]

Старе Місто розташоване на півострові в петлі річки Смотрич. В ухваленій міською думою Кам'янця-Подільського обов'язковій постанові для мешканців міста щодо будівельної частини, виданій 1901 року та доповненій 1902 року, в примітці до параграфа 19 вказано: «Старим містом вважається центральна частина в межах річки Смотрич» [1].

З'єднується з Новим Планом Новопланівським мостом, а з Кам'янець-Подільською фортецею, яка є складовою частиною Старого міста, — Замковим мостом.

Топографія[ред. | ред. код]

Сучасне Старе Місто — це 4 майдани, 21 вулиця, 2 узвози та 5 провулків, що у сукупності дає 32 топографічні об'єкти. Їх назви та статус остаточно встановлено 11 вересня 1990 року, коли президія Кам'янець-Подільської міської Ради народних депутатів, прислухавшись до пропозицій топонімічної комісії, відновила історичні назви вулиць і майданів Старого Міста.

Вулиці[ред. | ред. код]

Центральну магістраль Старого міста, яка пролягла від Новопланівського до Замкового мосту, утворюють послідовно розташовані три невеликі вулиці — Троїцька, Старобульварна та Замкова.

Групу західних вулиць (на захід від центральної магістралі) становить трійка паралельних вулиць — Татарська, Францисканська та Кузнечна й дві невеликі поперечні вулиці — Петропавлівська та Зантуська. Сюди можна додати ще й Західний бульвар, хоч цей топографічний об'єкт давно вже вилучено зі староміської номенклатури. Проте ще й нині башту Захаржевську (відому також як башту на броді), що притулилася внизу на скелі, часто адресно приписують саме до Західного бульвару.

Дуже строкатою є група із семи східних вулиць (на схід від центральної магістралі). Це і досить довга Зарванська вулиця з П'ятницькою вулицею, що її продовжує, та значно підкорочені фашистами Довга вулиця та Східний бульвар (нині вулиця Вали). Це і куценькі Домініканська та Іоанно-Предтеченська вулиці, і нині досить ефемерна Реміснича.

Групу південних вулиць утворюють Вірменська та Шпитальна вулиці, які відходять від Вірменського ринку, та Тринітарська й Успенська вулиці, які відходять від Замкової вулиці. Це основні вулиці колишніх вірменських кварталів.

Нарешті, Старе місто має дві окраїнні вулиці в каньйоні Смотрича — дуже довгу Руську на правому березі річки та дуже довгу колись Онуфріївську на лівому березі. Були часи, коли ці вулиці вважали кам'янецькими передмістями — відповідно Долиною та Заводдям.

Узвози та провулки[ред. | ред. код]

Оскільки Старе Місто розмістилося на горбистому півострові, то воно було багате на узвози. Сьогодні номінально залишилося тільки два з них на півночі — Старопоштовий і Поштовий.

На початку ХХ століття в Старому Місті було два десятки провулків. Сьогодні їх залишилося тільки п'ять: Михайлівський на півночі, Гімназійний у центрі та три на півдні (у колишніх вірменських кварталах) — Миколаївський, Комендантський і Тісний. Тупиків у Старому місті немає, хоча, якщо підходити формально, Миколаївський провулок є тупиком.

Зображення[ред. | ред. код]

Міські брами[ред. | ред. код]

Святині міста[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сборник действующих в г. Каменец-Подольске обязательных постановлений городской думы. — Каменец-Подольск: Типография Св.-Троицкого Братства, 1915. — С. 12.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Будзей Олег. Вулицями Кам'янця-Подільського. — Львів : Світ, 2005. — С. 21—23.
  • Гарнага Іван. Звідки пішла назва: 1. Старе місто // Прапор Жовтня. — 1972. — 19 лютого. — С. 4.

Посилання[ред. | ред. код]