Старий Крохан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Старий Крохан (ірландською мовою Seanfhear Chruachain) — назва, дана добре збереженому болотяному тілу залізної доби, знайденому в ірландському болоті у червні 2003 року. Останки були названі на честь пагорба Крохан, що знаходиться на північ від поселення Денган у графстві Оффалі, поруч якого було знайдене тіло. Знахідка експонується у Національному музеї Ірландії в Дубліні. Старий Крохан був знайдений через три місяці після подібної знахідки в графстві Міт. Знахідка графства Міт була названа людиною з Клонікавана і є відомою через «гель», знайдений у її волоссі.

Життя[ред.ред. код]

Старий Крохан, як вважають, помер між 362 р. до н. е. і 175 р. до н. е., отже тіло має понад 2000 років. Докази показують, що ця людина була вбита на початку другого десятиліття свого життя.

Цей чоловік, як було розраховано (виходячи з розмаху його рук), мав 6 футів і 6 дюймів (1,98 м) у висоту: винятково високий для того часу і є найвищим болотяним тілом, що коли-небудь було знайдене. Чоловічі, очевидно, доглянуті нігті призвели до припущення, що він не був тим, хто займається ручною працею, і, можливо, мав високий статус.

Його останньою їжею (встановлено за вмістом у шлунку), як вважали, була пшениця і маслянка. Однак, він мав м'ясну дієту, принаймні за 4 місяці до цього. Шрами на його легенях зумовили припущення, що він, можливо, страждав від плевриту.

Під час поховання він був голий, за винятком плетеного шкіряного ремінця навколо його лівої руки.

Смерть[ред.ред. код]

Чоловік, як вважають, помер від колотої рани в груди. Він був обезголовлений, а його тіло було розрізане навпіл. Він також має шрам на руці, можливо це доказ того, що він намагався захистити себе.

Тіло було знайдене, маючи глибокі порізи під кожним соском. Для пояснення цього було запропоновано кілька теорій, в тому числі про те, що пошкодження було спричинене після смерті умовами у болоті, що порізи свідчать про тортури коли чоловік був ще живий, або що соски були навмисно спотворені (до, або після смерті) для символічних цілей. Остання теорія, висунута Еймон Келлі з Національного музею Ірландії, про те, що каліцтво було символічним жестом, щоб позначити людину, як скинутого правителя. Інші теорії припускають, що Старий Крохан та інші болотяні тіла були жертвами богам родючості чи врожаю і їх вбивали та ховали, щоб забезпечити гарні врожаї зернових і молока.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Координати: 53°20′00″ пн. ш. 7°18′00″ зх. д. / 53.33333° пн. ш. 7.30000° зх. д. / 53.33333; -7.30000[1]

  1. www.excavations.ie 2003-10362. Архів оригіналу за 2013-08-25. www.excavations.ie 2003-10361. Архів оригіналу за 2013-08-25. www.excavations.ie 2004-12348. Архів оригіналу за 2013-08-25.