Старий Новий рік

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старий Новий рік
Датаніч з 13 на 14 січня

Стари́й Нови́й рік — Новий рік за юліанським календарем («старим стилем»). В XX і XXI століттях припадає на північ між 13 і 14 січня за григоріанським календарем («новим стилем»). Після переходу на новий стиль Старий Новий рік продовжують традиційно неофіційно відзначати в країнах пострадянського простору.

Перехід на григоріанський календар в Російській радянській республіці відбувся 24 січня 1918 року, а в Українській Народній Республіці 25 лютого 1918 року.

Східні християнські церкви, що користуються юліанським календарем, 1 (14) січня відзначають День святого Василя та Обрізання Господнє. Інші східні християнські церкви відзначають ці свята 1 січня, на Новий рік.

У світі

[ред. | ред. код]
Святкування старого Нового року в Белграді, Сербія. Храм Святого Сави.

Традиція святкування зберігається на пострадянському просторі у Росії, Білорусі, Україні, Грузії та в країнах колишньої Югославії: у Боснії та Герцеговині, Північній Македонії, Чорногорії, Сербії, а також у Швейцарії. Російська, Грузинська, Сербська православна церкви та Православна церква Македонії продовжують святкувати відповідно до Юліанського календаря.

Колишня Югославія

[ред. | ред. код]

Традиція зустрічати Старий Новий рік збереглася в Сербії і Чорногорії. Серби називають це свято "Сербським Новим роком". Старий Новий рік відзначається і в Північній Македонії. У Республіці Сербській (частині Боснії і Герцеговини) 14 січня оголошено неробочим днем[1].

Швейцарія

[ред. | ред. код]

Старий Новий рік за юліанським календарем (старий день св. Сильвестра, нім. Alter Silvester) відзначають також у деяких німецькомовних кантонах Швейцарії. На відміну від України, це сліди не церковного, а народного неприйняття переходу на григоріанський календар (цей перехід у протестантській Швейцарії відбувався у XVII-XVIII століттях).

Бербери традиційно відзначають новий рік за так званим "берберським календарем", який являє собою ніщо інше, як юліанський календар з незначними відмінностями. Зважаючи на накопичені помилки, в Алжирі берберський Новий рік відзначається 12 січня, а не 14. Указом президента Алжиру 27 грудня 2017 року 12 січня оголошено вихідним днем[2]. У 2023 році берберський новий рік включено до числа офіційних вихідних королівства Марокко. Свято відзначається у згоді з юліанським календарем і припадає на 14 січня за григоріанським[3].

Японія

[ред. | ред. код]

Японський Старий Новий рік (яп. 旧正月, кю:сьо:гацу) - це свято "ріссюн" (яп. 立春), початок весни (також початок китайського сільськогосподарського календаря)[4].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. 14.ЈАНУАР НЕРАДНІ ДАН. Архів оригіналу за 9 січня 2019. Процитовано 8 січня 2019.
  2. Yannayer, le 12 ou le 14 janvier?. [Архівовано 2014-12-20 у Wayback Machine.], LA DÉPÊCHE DE KABYLIE, 2006-01-15
  3. Nouvel an Amazigh, officiellement inclut dans le calendrier des jours fériés. Архів оригіналу за 4 грудня 2023. Процитовано 26 листопада 2023.
  4. Делбі, Лайза Кріфілд, "Гейша" (Vintage, 2000, с. 124)

Посилання

[ред. | ред. код]