Староакадемічний корпус НаУКМА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Староакадемічний корпус НаУКМА
Mazepa building.JPG
Вид будинку з Контрактової площі

50°27′54″ пн. ш. 30°31′09″ сх. д. / 50.46500° пн. ш. 30.51917° сх. д. / 50.46500; 30.51917
Країна Україна Україна
Розташування Київ
Архітектор Йоган-Ґотфрід Шедель, Андрій Меленський, Павло Спарро
Клієнт Іван Мазепа, Рафаїл Заборовський
Дата закінчення спорудження 1704; 1740-і
Стиль бароко
Адреса вул. Григорія Сковороди, 2

Староакадемічний корпус НаУКМА. Карта розташування: Україна
Староакадемічний корпус НаУКМА
Староакадемічний корпус НаУКМА
Староакадемічний корпус НаУКМА (Україна)

Староакадемічний корпус НаУКМА у Вікісховищі?

Староакадемічний корпус (також відомий як Мазепинський) – будівля, яка належить до університетського містечка Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Історія[ред. | ред. код]

Історія будинку сягає початку 18 століття, коли корпус було збудовано для студентів академії на замовлення гетьмана Івана Мазепи. Пізніше, в 1731-1740рр. із розширенням університету за ректора Заборовського за проектом архітектора Шеделя був збудований другий поверх. Після пожежі 1811 р. в Києві корпус було відновлено за участі архітектора Андрія Меленського. Наприкінці 19 століття замуровано відкриті галереї і облаштовано третій поверх з розширенням бібліотеки і створенням археологічного музею, викопано підвальні приміщення для облаштування системи опалення замість печей, збудовано впутрішні сходи на друний поверх. Сучасним університетом будинок використовувався до 2017 р. як Дослідницька бібліотека (включно з науковим архівом), а також Докторська Школа НаУКМА. З літа 2017 р. розпочались реставраційні роботи з укріплення і гідроізоляції основ фундаментів і стін будівлі. Будівля не використовується.

Архітектура[ред. | ред. код]

На будівлі розміщено меморіальні дошки благодійникам університету Галшці Гулевичівні та Петру Могилі, а також студентам академії Михайлу Ломоносову та Артему Веделю.

Символізм[ред. | ред. код]

Саме будівля Староакадемічного корпусу як символ вітчизняної освіти і на­уки використовується у наукових, nопулярних та інформаційно-презентаційних виданнях, для ло­готиnів українських науково-освітніх осередків тощо. Зображення корпусу використано для логотипів Українського наукового інституту Гарвардського університету, Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. У 1992 р. Укрпоштою було випущено nо­штову марку, nрисвячену відродженню Києво-Могилянської академії з зображенням корпусу. У 2006 р. була введена в обіг купюра в 500 гривень, на аверсі якої зображено Г.Сковороду, а на реверсному боці розміщено зображення будівлі Староакадемічного корпусу на фоні печатки навчального закладу, що використовувалася у XVIII столітті [1].

Другою неофіційною назвою будівлі є "Мазепин корпус", оскільки за наказом і на кошти гетьмана Мазепи розпочалось будівництво в 1701 році. Ще до 1740-х років вікна першого поверху, що виходять на південо мали вітражі - герб гетьмана.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сидорчук Т.М. Староакадемічний (Мазепин) корпус Національного університету "Києво-Могилянська академія" : до історії відродження пам’ятки // Жовківські читання 2013 : зб. ст. другої міжнар. наук. конф. "Музей в сучасному світі", [27-28 серп. 2013 р., м. Жовква Львів. обл.] / [упоряд. С. Каськун] ; Львів. галерея мистецтв. - Л. : РАСТР-7, 2013. - С. 59-63.публікація знаходиться у відкритому доступі

Джерела[ред. | ред. код]