Староакадемічний корпус НаУКМА

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Староакадемічний корпус НаУКМА
будівля і пам'ятка
Mazepa building.JPG
Вид будинку з Контрактової площі

50°27′54″ пн. ш. 30°31′09″ сх. д. / 50.46500° пн. ш. 30.51917° сх. д. / 50.46500; 30.51917
Країна Україна Україна
Розташування Київ
Архітектор Йоган-Ґотфрід Шедель, Андрій Меленський, Павло Спарро
Клієнт Іван Мазепа, Рафаїл Заборовський
Дата закінчення спорудження 1704; 1740-і
Стиль бароко
Адреса вул. Григорія Сковороди, 2

Староакадемічний корпус НаУКМА. Карта розташування: Україна
Староакадемічний корпус НаУКМА
Староакадемічний корпус НаУКМА
Староакадемічний корпус НаУКМА (Україна)

CMNS: Староакадемічний корпус НаУКМА у Вікісховищі

Староакадемічний корпус (також відомий як Мазепинський) – будівля, яка належить до університетського містечка Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Історія[ред. | ред. код]

Історія будинку сягає початку 18 століття, коли корпус було збудовано для студентів академії на замовлення гетьмана Івана Мазепи. Пізніше, в 1731-1740рр. із розширенням університету за ректора Заборовського за проектом архітектора Шеделя був збудований другий поверх. Після пожежі 1811 р. в Києві корпус було відновлено за участі архітектора Андрія Меленського. Наприкінці 19 століття замуровано відкриті галереї і облаштовано третій поверх з розширенням бібліотеки і створенням археологічного музею, викопано підвальні приміщення для облаштування системи опалення замість печей, збудовано внутрішні сходи на другий поверх.

З 1923 (1919) року до 1991 року в будівлі розташовувалась Національна бібліотека України ім. В. Вернадського НАН України.

Під час другої Світової війни споруда зазнала руйнації. Була пошкоджена баня церкви, частина даху, декоративне вбрання фасадів.

1947 р. - виконано ремонт під керівництвом архітектора Н.С. Озерової. Споруду було відновлено у тому вигляді, який вона мала перед війною.

1958 р. - групою студентів КІБІ під керівництвом Ю. О. Нельговського та Є. В. Горбенко було проведено обміри споруди та натурні вишукування. За результатами досліджень було виконано графічну реконструкцію та макет відновлення будівлі на період 1740 року.  

За проєктом архітекторки-реставраторки Би́кової Раї́си у 1960-х роках було здійснено ремонтні й реставраційні роботи.[1]

Сучасним університетом будинок використовувався до 2017 р. як Дослідницька бібліотека (включно з науковим архівом), а також Докторська Школа НаУКМА. З літа 2017 р. розпочались реставраційні роботи з укріплення і гідроізоляції основ фундаментів і стін будівлі. Будівля не використовується.

Архітектура[ред. | ред. код]

На будівлі розміщено меморіальні дошки благодійникам університету Галшці Гулевичівні та Петру Могилі, а також студентам академії Михайлу Ломоносову та Артему Веделю.

Символізм[ред. | ред. код]

Саме будівля Староакадемічного корпусу як символ вітчизняної освіти і на­уки використовується у наукових, nопулярних та інформаційно-презентаційних виданнях, для ло­готиnів українських науково-освітніх осередків тощо. Зображення корпусу використано для логотипів Українського наукового інституту Гарвардського університету, Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. У 1992 р. Укрпоштою було випущено nо­штову марку, nрисвячену відродженню Києво-Могилянської академії з зображенням корпусу. У 2006 р. була введена в обіг купюра в 500 гривень, на аверсі якої зображено Г.Сковороду, а на реверсному боці розміщено зображення будівлі Староакадемічного корпусу на фоні печатки навчального закладу, що використовувалася у XVIII столітті [2].

Другою неофіційною назвою будівлі є "Мазепин корпус", оскільки за наказом і на кошти гетьмана Мазепи розпочалось будівництво в 1701 році. Ще до 1740-х років вікна першого поверху, що виходять на південо мали вітражі - герб гетьмана.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. НаУКМА. ІСТОРІЯ СТАРОАКАДЕМІЧНОГО КОРПУСУ (українська). Процитовано 07.11.2019. 
  2. Сидорчук Т.М. Староакадемічний (Мазепин) корпус Національного університету "Києво-Могилянська академія" : до історії відродження пам’ятки // Жовківські читання 2013 : зб. ст. другої міжнар. наук. конф. "Музей в сучасному світі", [27-28 серп. 2013 р., м. Жовква Львів. обл.] / [упоряд. С. Каськун] ; Львів. галерея мистецтв. - Л. : РАСТР-7, 2013. - С. 59-63.публікація знаходиться у відкритому доступі

Джерела[ред. | ред. код]