Старокатолицтво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Старокатоли́цтво (нім. Altkatholizismus) — група західних національних церков, що переважно виникли починаючи з 1870-их років унаслідок неприйняття частиною духовенства і мирян Римо-католицької церкви рішень Першого Ватиканського собору: догмату про непогрішимість Папи Римського і догмату про непорочне зачаття Богородиці[1]. Деякі старокатолики відкидають також філіокве — догмат про сходження Святого Духа не тільки від Отця, але і від Сина.

Термін був уперше використаний у 1853 році стосовно прихильників кафедри Утрехтського архієпископа, що обирався без санкції папського престолу з 1723 року[2].

24 вересня 1889 року була створена Утрехтська унія шляхом підписання Утрехтської конвенції єпископами Нідерландів, Швейцарії та Німеччини. З 1931 року Утрехтська унія знаходиться у повному спілкуванні з Англіканським співтовариством.

Старокатолицизм не є єдиною деномінацією, а становить собою ряд Церков, які свою еклезіальність засновують на принципі апостольського спадкоємства. Ряд з них об'єднані в Утрехтську унію старокатолицьких Церков. Найстаршою зі старокатолицьких юрисдикцій є Голландська старокатолицька церква, заснована в 1704 році нідерландським католицьким архієпископом Петером Коддом, зміщеним з кафедри за янсенізм, засуджений раніше як єресь.

Незважаючи на те, що спочатку старокатолицький рух декларував як свою мету відновлення канонічного устрою нерозділеної Церкви, нині він становить досить ліберальне співтовариство. Так, старокатолики Утрехтської унії практикують висвячування жінок у священний сан і благословення одностатевих шлюбів[3].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Фотре, Вилли; Дюваль, Патрисия; Дерикбур, Режис; Брюннер, Христиан; Негер, Томас; Безир, Герхард; Янкович, Мирослав (2013-10-23). Антисектантские движения и государственный нейтралитет. Предмет исследования: FECRIS: FECRIS - Европейская федерация центров по исследованию и информированию о сектантстве (ru). Санкт-Петербургский государственный политехнический университет. ISBN 9785742241317. 
  2. Chryssides, George D.; Wilkins, Margaret Z. (2014-09-11). Christians in the Twenty-First Century (en). Routledge. ISBN 9781317545583. 
  3. Сложный вопрос (ru-RU). Процитовано 2017-03-01.