Статеве збудження

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статеве збудження
Зображення
CMNS: Статеве збудження у Вікісховищі

Стате́ве збу́дження — зміни в організмі людини або тварини, що відбуваються під впливом сексуальних стимулів. Це початкова фаза, перша з чотирьох фаз у циклі сексуальних реакцій людини. Статеве збудження у людини передує моменту безпосереднього початку статевого акту, заняття мастурбацією. Як правило воно настає в результаті перегляду й читання еротичних матеріалів, розмови на сексуальну тему, впливу на ерогенні зони, спогадів.

Важливим елементом статевого збудження є сексуальна конкордантність між психологічними сексуальними враженнями та фізіологічною активацією геніталій.

Компоненти статевого збудження[ред. | ред. код]

Компоненти збудження загальні для чоловіків і жінок:

Компоненти статевого збудження у чоловіка:

Зволоження піхви

Компоненти статевого збудження у жінки:

Антафродитні засоби[ред. | ред. код]

Антафродитні засоби (грец.) — засоби для зниження болісно збудливої хтивості. Згідно з ЕСБЄ: «Окрім належного дієтичного лікування (належна дієта, гімнастика, холодні обмивання), сюди належить бромистий калій, хлоралгідрат, йодистий порошок, камфора; допомагає також паління тютюну, морфію і тривале вживання невеликих доз миш'яку».

Моделі сексуальних реакцій людини[ред. | ред. код]

Цикл сексуальних реакцій Мастерса і Джонсон[ред. | ред. код]

Наприкінці 1950-х — початку 1960-х В. Мастерс і В. Джонсон провели кілька важливих досліджень людської сексуальності. У 1966 р. вони опублікували книжку Human Sexual Response («Сексуальні реакції людини»), виділивши 4 стадії фізіологічних змін при сексуальній стимуляції: збудження, плато, оргазм і розслаблення[1].

Модель Сінгера[ред. | ред. код]

Баррі Сінгер (Barry Singer) запропонував свою модель процесу сексуального збудження в 1984 р., де він виділив у сексуальних реакціях людини «три незалежних, але в цілому послідовних компоненти». Перша стадія, естетична реакція (aesthetic response) є емоційною реакцією при виді привабливого обличчя або фігури. Емоційна реакція викликає посилення уваги щодо привабливого об'єкта, як правило, залучаючи рух голови і очей у його напрямку. Друга стадія, реакція наближення (approach response) слідує за першою і залучає рух всього тіла в напрямку до об'єкта. Прикінцева стадія, генітальна реакція (genital response) полягає в тому, що внаслідок приваблення уваги і тілесної близькості, фізіологічні реакції закінчуються припливом крові до статевих органів. Сінгер також стверджував, що є низка інших фізіологічних реакцій, але визнавав, що на думку дослідників, генітальна реакція є «найбільш надійною і зручною для вимірювань» у чоловіків[2].

Цикл сексуальних реакцій Бессон[ред. | ред. код]

У 2000 році Роузмері Бессон представила альтернативну модель людського ЦСР, «характерну для жіночого циклу сексуальних реакцій»[3]. Вона доводила, що статеві розбіжності в лібідо, сексуальній мотивації, конкордантності і здатності до оргазму вимагають альтернативної моделі. У той час як у чоловіків ЦСР починається з бажання, слід за яким наступають збудження, оргазм і розслаблення, цикл жіночих сексуальних реакцій за Бессон[4][4] є циркулярним і починається тоді, коли жінка відчувають потребу в інтимності, що змушує її шукати сексуальних стимулів і бути сприятливою до них; саме тоді вона відчуває збудження, разом із сексуальним бажанням. Результатом циклу стає підвищене почуття інтимності. Бессон виділяє думку, що брак самочинного сексуального бажання не може бути індикатором жіночої сексуальної дисфункції: багато жінок відчувають сексуальне збудження і відповідне́ бажання вже під час сексуальних дій[3].

Модель «стимул-мотивація» Тоутса[ред. | ред. код]

Фредерік Тоутс (Frederick Toates) у 2009 р. представив свою модель сексуальних мотивації, збудження і поведінки, що поєднує принципи теорії «стимул-мотивація» і теорії ієрархічної системи керування поведінкою. Базова модель «стимул-мотивація» при її застосуванні в сексології припускає, що навколишні спонукальні знаки діють на нервову систему, що викликає сексуальну мотивацію. Позитивний сексуальний досвід поліпшує мотивацію, у той час як негативний зменшує її. Мотивація і поведінка організовані ієрархічно; обидві керуються комбінованими прямим і непрямим чинниками. Поведінкові збудження й гальмування діють на різних рівнях ієрархічної структури. Наприклад, зовнішній стимул може прямо призвести до збудження, без усвідомлення цього індивідом, у той час як внутрішній свідомий стимул може викликати такий само ефект непрямо, через уявлення сексуального образу. У випадку гальмування сексуальна поведінка може бути активною, свідомою (наприклад, свідома відмова від сексу) чи пасивною, несвідомою (наприклад, неможливість займатися сексом через страх). Тоутс підкреслював важливість взяття до уваги подумкових уявлень на додання до зовнішніх стимулів. На його думку, уявлення в думках стимулів взаємозамінне зі зовнішніми стимулами: і то й інше здатне викликати статеве збудження і підняти сексуальну мотивацію[5].

Модель подвійного керування Бенкрофта і Янссена[ред. | ред. код]

Ця модель розроблена Дж. Бенкрофтом і Еріком Янссеном під час їхньої роботи в інституті Кінсі, вона досліджує індивідуальну варіантивність сексуальних реакцій. Згідно з твердженнями дослідників, варіантивність залежить від взаємодії між двома системами індивіда: системою сексуального збудження і системою сексуального гальмування. У популярній психологічній книжці зі самодопомоги Come as You Are Емілі Нагоскі система сексуального збудження описується як «акселератор» реакцій, а система сексуального гальмування — як «гальмо»[6]. Для оцінки рівнів обох систем був розроблений спеціальний запитальник (SIS/SES questionnaire). Чинниковий аналіз отриманих даних виявив один чинник збудження і два — гальмування: перший позначили як SIS1 (гальмування внаслідок страху невдачі), другий — SIS2 (гальмування внаслідок страху наслідків).

Запитальник був первісно розроблений для чоловіків, хоча надалі він показав свою валідність і для жінок. Незважаючи на то, Сінтія Грем з помічниками створила окремий «жіночий» запитальник SESII-W (the Sexual Excitation/Sexual Inhibition Inventory for Women)[7]. Дослідження серед жінок показали, що контекс емоційних взаємин між партнерами не повністю представлено в першому запитальнику SIS/SES. Чинниковий аналіз отриманих даних виявив тільки два чинники: сексуальне збудження і сексуальне гальмування. Один з чинників нижчого порядку, названий «випадковістю збудження» (Arousal Contingency) виявився особливо значимим, бо пояснював уразливість сексуального збудження перед зовнішніми і внутрішніми стимулами.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The Sexual Response Cycle. SexInfo. University of California, Santa Barbara. Процитовано 2007-04-24. «Masters and Johnson's Four-Phase Model: The sexual responses of men and women have many similarities....» 
  2. Singer, B (1984). Conceptualizing sexual arousal and attraction. Journal of Sex Research 20 (3): 230–240. doi:10.1080/00224498409551222. 
  3. а б Basson, R (2000). The female sexual response: A different model. Journal of Sex & Marital Therapy 26 (1): 51–65. PMID 10693116. doi:10.1080/009262300278641.  Проігноровано невідомий параметр |doi-access= (довідка)
  4. а б Basson, Rosemary (2001). Using a Different Model for Female Sexual Response to Address Women's Problematic Low Sexual Desire. Journal of Sex & Marital Therapy 27 (5): 395–403. PMID 11554199. doi:10.1080/713846827.  Проігноровано невідомий параметр |s2cid= (довідка)
  5. Toates, F. (2009). An Integrative Theoretical Framework for Understanding Sexual Motivation, Arousal, and Behavior. Journal of Sex Research 46 (2–3): 168–193. PMID 19308842. doi:10.1080/00224490902747768.  Проігноровано невідомий параметр |s2cid= (довідка)
  6. Nagoski, E. (2015). Come As You Are. New York City, New York: Simon and Schuster.
  7. Graham, C. A.; Sanders, S. A.; Milhausen, R. R. (2006). The Sexual Excitation and Sexual Inhibition Inventory for Women: Psycho- metric properties. Archives of Sexual Behavior 35 (4): 397–410. PMID 16900415. doi:10.1007/s10508-006-9041-7.