Створення світу в Біблії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Створення світу Богом — концепція створення світу, що засновується на догматах християнської та юдейської віри. Біблійний текст має різні тлумачення — починаючи від тих, що ґрунтуються на буквальному розумінні до таких, що розглядають створення світу Творцем, як символ.

Біблія

[ред. | ред. код]
Бог, що створює Всесвіт з допомогою циркуля. Мініатюра із французької Біблії. 1220–1230 роки. Австрійська, Національна бібліотека. Відень.

Книга Буття

[ред. | ред. код]

Перша книга Старого заповіту — Книга Буття досить детально розповідає про створення Богом Всесвіту. Першим був створений Космос, як першооснова Всесвіту потім Земля:

На початку Бог створив Небо і землю. (Бут. 1:1)

Згодом було створено світло, яке Господь відділив від темряви. Світло отримало назву «День», а темрява — «Ніч». В Біблії ця подія має назву «день перший». «Дня другого» було створене небо (твердь), або в інших перекладах можна зустрітити слово «простір», щоб відділити воду під «простором» і над «простором». «Третього дня» Бог відділив окремо воду з-попід неба і назвав суходіл, що з'явився «землею», а ту воду «морем». Після цього Він звелів з'явитись на землі рослинам і деревам.[1] «Четвертого дня» були створені небесні світила:

Далі Бог зробив два великі світила, а також зірки. Більше світило, мало керувати днем, а менше - ніччю. Бут. 1:16

«Дня п'ятого» Бог створив дрібних істот (безхребетних, комах), та птахів (або в інших перекладах «істот, що літають»). Були створені живі істоти, що населяють води, та птахи. Дня шостого Бог створив плазунів та ссавців. Останньою серед Божих творінь була люди, яку Він створив:

...на наш образ і на нашу подобу, і нехай вона панує над рибами в морі, над летючими створіннями в небі, над домашніми тваринами, і над цілою землею, та всіма тваринами, що повзають по землі. Бут. 1:26
Створення Адама. Мікеланджело Буонаротті. Стеля Сикстинської капели. Фрагмент.

В другому розділі Буття написано, що Господь створив людину з пороху земного і вдихнув у неї «дихання життя», про те що перша жінка Єва була зроблена з ребра першого чоловіка Адама. Перших людей Бог поселив у райському саду Едем, в якому крім різних фруктових дерев росло дерево життя і дерево пізнання добра і зла. Найцікавіше те, що перші люди створені Богом не були м'ясоїдами, так само, як і тварини:

Потім Бог сказав:"Я дав вам усі рослини на землі, які дають насіння, і всі дерева, які приносять плоди, з насінням. Усе це буде вам на їжу. Також я дав усю зелень на їжу кожній дикій тварині на землі, кожному летючому створінню в небі і всьому, що рухається по землі і що має життя" . Бут. 1:29-30

Новий завіт

[ред. | ред. код]

У Новому завіті згадується,про те що Ісус Христос як син Бога теж брав участь у творенні світу . Зокрема у євангелії від Івана (1:1,3) сказано, що «На початку було Слово, Слово було́ з Богом, і Слово було богом...Усе з'явилося через нього, і без нього ніщо не з'явилось». Таким чином весь світ, згідно НЗ створений Богом, який залучив до цієї праці Ісуса Христа, який символізує божественне логос - слово, тобто того, хто промовляв від імені Бога.

Зв'язок концепції з близькосхідною міфологією

[ред. | ред. код]
Адам і Єва. Лукас Кранах.

Дослідники біблійних текстів вважають, що світогляд, який лягає в основу опису творіння книги Буття, слід розглядати як вираження поширеною в давнину на Близькому Сході космології. У цій космології Земля представлялася у вигляді плоского диска з незліченними водами над і під ним. Купол піднебіння вважався твердою металевою чашею, що відокремлює від вод призначену для життя частину світу. Зірки представлялися впресованими в нижню поверхню небосхилу разом з проходом, який дозволяв переміщатися Сонця та Місяці назад і вперед. Плоский диск Землі виглядав як єдиний острів-континент, оточений океаном, що включає моря, які зараз називаються Середземним морем, Перською затокою та Червоним морем. Під земним диском знаходилося море прісних вод, джерело всіх прісноводних річок та джерело ів[2].

Дослідники стверджують, що розповіді творіння книги Буття порівнянні як з цієї космологією, так і з іншими близькосхідними міфологічними переказами: у першому оповіданні книги Бут. 1:1-2: 3) виявляються паралелі з вавилонсько-аккадського епосом про створення світу Енума Еліша[3][4], в другому оповіданні Бут. 2:4-25) — з Аккадським епосом.

Мардук (праворуч) б'ється з Тіамат.

Згідно з епосом Енума Еліша, початковим станом Всесвіту був хаос, сформований змішанням двох первісних водних стихій, жіночої морської Тіамат і чоловічого прісноводного Абзу[5]. Через їх об'єднання було народжене шість поколінь богів. Між богами зав'язалася війна, що почалася з умертвіння Абзи і закінчилася тим, що бог Мардук розділив Тіамат на дві частини, які утворили небеса і землю; річки Тигр та Євфрат виникли з її очниць. Потім Мардук створив людину з глини, змішаної зі слиною і кров'ю, щоб він обслуговував землю для богів, у той час як Мардук звів себе на престол в вавилонському храмі Есагіла — храмі "з вершиною на небесах "як панує над світом.

В Біблії так само творіння світу починається з того, що створюється «небо і земля». Фраза «земля ж була пуста та порожня» вважається описом хаотичного стану світу на початку творіння, виходячи зі значення цих слів на івриті («Тоху-ва-Боху» — «безформна», «невлаштоване», «хаотична»)[6] . У біблійному творінні постійно присутня водна стихія, починаючи зі слів «Дух Божий носився над водою» і далі. Людина створена «з пороху земного» в результаті подиху Бога, він повинен «мати» землею і «обробляти» Едемський сад. Біблія оповідає про вавилонську вежу «висотою до небес».

Не менш виразно проглядаються аналогією з близькосхідної міфологією розповіді 2-го розділу книги Буття. Так, вавилонський міфічний герой Адапа зіставляється з Адамом. Адапа відмовився від дару безсмертя. Цей міф[7] вперше засвідчений в кассидській період (14 в. До н. е.). Професор історії Близького Сходу Маріо Ліверані проводить багаторазові паралелі між історією Адапа, який знаходить мудрість, але якому забороняється «їжа безсмертя» небес, і історією Адама в Едені[8].

Нінгішзіда є месопотамским божеством-змієм, пов'язаним з пеклом. Його порівнюють зі змієм, що спокусила Адама та Єву скуштувати заборонений плід. Він часто зображувався обвивають навколо дерева як страж. Історик в області ассирології та шумерської літератури Торкілд Якобсен перекладає його ім'я з шумерської мови як «володар дерева добра»[9].

Незважаючи на очевидні аналогії між оповіданням Буття і епосом Енума Еліша, є також істотні відмінності. Найпомітнішим є відсутність в Бутті «божественної битви» (в Енума Еліша боги б'ються з морською стихією Тіамат), якою керує Мардук як правителя світу. Проте дослідники вважають, що навіть це має відлуння Біблії у формі затвердження царственої влади Ягве над творінням в таких місцях як псалми Пс. 28 і Пс. 92, де Бог зображений сидить на троні над потоками вод в «Енума Еліш», і в книзі пророка Ісаї 27:1, де сказано що Бог вразить левіафана — «чудовисько морське». Ці біблійні образи розглядаються або як запозичення з вавилонського міфу або як його виклад із семітської культурі[10][11], або, навпаки, як відмова від вавилонських уявлень про походження світу і людини[12].

Біблеїсти вважають, що слово «безодня» в Бут.1: 2 (на івриті «теом») пов'язане з ім'ям Тіамат і має на увазі того, хто противиться Богу, тобто сили зла, які також уособлюються водами (Тіамат — водна стихія), тому пророцтво Ісаї вказує на остаточну перемогу Бога над силами зла в Апокаліпсисі. Багато богослови вважають, що біблійні автори використовують мову широко відомої в той час і в тій культурі міфології для утвердження ідей монотеїзма.

Різні гіпотези про походження біблійних текстів

[ред. | ред. код]

Джерела текстів

[ред. | ред. код]

Два оповідання про Творення, як і всі книги П'ятикнижжя, частиною якого вони є, традиційно розглядаються як єдиний твір одного і того ж автора — Мойсея, який на думку юдеїв і християн був натхненний Богом. Проте після появи методів біблійної критики більшість дослідників прийшла до висновку, що П'ятикнижжя є — «складовою працю, твір багатьох учасників протягом довгих періодів часу»[13] Дослідники виділяють чотири джерела П'ятикнижжя, які позначаються першими літерами від їх назв: J, Е, D і Р. Найбільш древнім джерелом вважається джерело J (названий «Ягвістом» на ім'я Бога «Ягве», яке він вживає). Через століття або два з'являється джерело Е (названий «Елогістом» через вживання найменування Бога «Елогім»). Ще пізніше, близько часу біблійного царя Йосії (VII ст. До н. е.), виникає джерело D (названий «повторнозаконним», оскільки покладений в основу книги Повторення закону). І, нарешті, в період вавилонського полону з'являється джерело Р (названий «священицьким» через спрямованості на збереження ритуальних регламентів). Цей поділ П'ятикнижжя на кілька джерел спочатку було запропоновано протестантською документальною гіпотезою Графа — Велльгаузен, але пізніше доповнено та розроблено іншими як протестантськими, так і католицькими дослідниками. Вважається, що всі ці джерела є розвитком стародавньої духовної традиції, що походить від до Мойсея, проте останній не писав книги П'ятикнижжя в буквальному сенсі слова[14]

Історичні інтерпретації

[ред. | ред. код]

Біблійні тексти про створення вже в давнину тлумачилися двояко: з одного боку, були присутні буквальні інтерпретації історії творіння, з іншого боку — небуквального.

Буквальні інтерпретації

[ред. | ред. код]

Найбільш відомим прихильником буквальною інтерпретації історії творення святоотецької епохи є Василій Великий, який створив свій Шестоднев, в якому він відхиляє алегоричні тлумачення. Наприклад, він пише:

Відомі мені правила іносказань, хоча не сам я винайшов їх, але знайшов у творах інших. За сим правилами, інші, приймаючи написане не в загальновживаному сенсі, воду називають не водою, але якоюсь іншою речовиною, і рослині, і рибі дають значення на свій розсуд, навіть буття гадів і звірів пояснюють згідно з своїми поняттями, подібно як і сонники баченому в сонних мріях дають тлумачення згідно з власним їх наміром. А я, чуючи про траву траву і розумію, також рослину, рибу, звіра і худобу, все, чим воно названо, за те і приймаю. Не соромлюся бо Євангелію (1 Рим., 16). <...> Не паче Чи прославлю Того, Хто не ускладнив розуму нашого предметами порожніми [світської мудрістю, науками того часу] але влаштував так, щоб все було написано для науки і усовершенія душ наших? Цього, здається мені, не зрозуміли ті, які за власним своєму розуміли намірилися надати деяку важливість Писанню якимись наведення і пристосованим. Але це означає ставити себе мудріший словес Духа і під видом тлумачення вводити власні свої думки. Тому так і будемо розуміти, як написано »[15]

Виходячи з буквального розуміння біблійного тексту, Василь Великий вважає, що Бог творив світ протягом шести днів, а день творіння становить 24-годинні земні добу:

«І був вечір, і був ранок, день один». Чому названий не першим, але єдиним? Хоча який має намір говорити про другий, і третій, і четвертому Днями було б пристойніше найменувати першим той день, з якого починаються наступні, проте ж він назвав єдиним. Або визначає сім світу дня і ночі, і з'єднуються в один добовий час, тому що двадцять 4:00 наповнюють продовження одного дня, якщо під днем ​​розуміти і ніч. Чому, хоча при поворотах сонця трапляється, що день і ніч один одного перевершують, проте ж протягом дня і ночі завжди обмежується одним певним часом. І Мойсей так сказав: міра двадцяти чотирьох годин є продовження одного дня, або повернення неба від одного знака до того ж знову знаку відбувається в один день. Чому кожного разу, як від сонячного звернення наступають у світі вечір і ранок, період цього відбувається не в більший час, але в продовження одного дня [16]

Американський православний монах Серафим Роуз, широко відомий серед російських православних віруючих, заперечуючи алегоричні інтерпретації творіння, посилається так само і на висловлювання інших Отців Церкви, які розуміли біблійний текст про творіння буквально: Єфрема Сиріна, Івана Золотоустого, Івана Дамаскина та деяких інших Ієромонах Серафим (Роуз)[17].

Сучасні інтерпретації

[ред. | ред. код]

В результаті наукових досліджень віку та походження Всесвіту 13 млрд років, а життя появилось 3,8 млрд років тому. Багато сучасних християнських теологів відмовилися від буквального тлумачення історії творення книги Буття на користь алегоричної або поетичної інтерпретацій як, наприклад, літературно-структурний погляд. Діаметрально протилежної позиції дотримуються прихильники так званого «наукового» креаціонізму, метою діяльності яких є популяризація ідеї, що біблійні тексти про творіння слід розуміти буквально, і що наука свідчить на користь цього.

«Науковий креаціонізм»

[ред. | ред. код]

«Науковим креаціонізму» називається один з напрямків в креаціонізмі, що прагне надати наукову підтримку буквальній інтерпретації історії творіння, що зображена в Біблії, і спростувати основні загальноприйняті наукові факти, теорії та парадигми щодо історії Землі, космології та біологічної еволюції, як прихильники цього напряму розглядають суперечать твердженням Біблії[18] . Це одна з найактивніших груп християнських фундаменталістів, що розвивається в США і отримує деяке поширення в інших країнах, яка прагне довести абсолютну біблійну безпомилковість у всіх питаннях і анулювати наукові докази еволюції[19]. Хоча деякі процеси, що відбуваються на Землі і в космосі (накопичення гелію в атмосфері, зменшення рівня магнітного поля Землі, накопичення пилу на Місяці, накопичення металів у океані тощо) свідчать на користь моделі «молодої Землі», прихильниками якої є креаціоністи, бо екстраполяція їх у минуле на мільйони чи мільярди років дає абсурдні результати[20].

Основними постулатами «наукового креаціонізму» є наступні:

 • Віра в творіння з нічого; твердження, що Земля була створена не раніше 10000 років тому;
 • Віра в те, що людство й інші форми життя були створені як стаціонарні, незмінні види;
 • Гіпотеза про те, що скам'янілості, знайдені в різних геологічних шарах Землі, були відкладені туди в процесі великого потопу, який абсолютно покривав всю Землю[21] .

Як наслідок, «науковий креаціонізм» спростовує також геологічні та астрофізичні дані щодо віку та історії Землі та Всесвіту, які не збігаються з буквального трактування біблійних текстів.

«Науковий креаціонізм» фактично одностайно визнається релігійним та псевдонауковим, а не науковим вченням в академічних колах, оскільки йому не вистачає емпіричних даних, він не надає експериментальних гіпотез і навмисно описує історію природи з точки зору неправомірних надприродних причин[22][23].

«Науковий креаціонізм» отримує підтримку переважно в середовищі протестантських фундаменталістів, хоча іноді його беруть на озброєння і використовують фундаменталісти інших релігійних конфесій.

Концепція подвійного створення людини

[ред. | ред. код]

Книга буття двічі описує процес створення людини - у главі 1 (Бут. 1:26-29) та у главі 2 (Бут. 2:7-25). Християнські богослови трактують створення людини як одноразовий процес, а другий його опис - як продовження першого у більш розгорнутій формі. Існує натомість і інша концепція - в книзі Буття описані два різні акти творення людини із значним розривом у часі. Відповідно до цієї концепції сини Адама - Каїн і Сиф (Сет) брали собі жінок (Бут. 4:17-22, Бут. 4:25-26) із числа нащадків людей першого акту творення, а не дочок (чи онучок) Адама; в той же час усе нинішнє людство є нащадками Адама, оскільки підчас Всесвітнього потопу усе людство за виключенням сім'ї Ноя (що був нащадком Адама), загинуло[24].

Критика біблійних текстів

[ред. | ред. код]

В Середньовіччі біблійні тексти практично завжди сприймались буквально. Тривалий час єдиним перекладом, яким користувались католицькі священики була латиномовна Вульгата Ієроніма[25]. Тоді, як в православному світі це був церковно-слов'янський переклад. Ці переклади містили неточності, а переклад деяких слів залежав від суб'єктивних поглядів перекладача. Та й навіть в наш час не рідко зустрічаються прихильники креаціонізму, що стверджують те, що Всесвіт був створений приблизно 6 тисяч років тому за шість буквальних днів, що тривали 24 години. Хоча в Біблії написано, що небо і земля були створені «на початку» (Бут. 1:1), до настання «творчих днів».

У XVIII—XIX ст. деякі протестантські церкви розробили метод вивчення Біблії, що отримав назву біблійна критика. Прихильники цього напрямку стверджували, що значна частина Біблії — це легенди та міфи, деякі навіть заперечували існування Ісуса Христа.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Бут. 1:3-15
 2. Виклад давньої міфології і гіпотези зв'язку з біблійним поглядом на всесвіт см. Paul H. Seeley The Firmament and the Water Above: The Meaning of Raqia in Genesis 1:6-8] / / Westminster Theological Journal 53 (1991); Paul H. Seeley The Geographical Meaning of 'Earth' and 'Seas' in Genesis 1:10] / / Westminster Theological Journal 59 (1997)
 3. Alexander Heidel. Babylonian Genesis. Chicago University Press; 1963 0226323994}} (англ.)
 4. Mark S. Smith. The Origins of Biblical Monotheism: Israel's Polytheistic Background and the Ugaritic Texts. Oxford University Press USA., 2001., 019513480X}} (англ.)
 5. Barry L.Bandstra. Enûma Eliš / / Reading the Old Testament: An Introduction to the Hebrew Bible, 1999
 6. В. В. Сорокін. Від Буття до Апокаліпсису. Громадський православний університет, заснований протоієреєм Олександром Менем М. 1994., (англ.)
 7. Adapa: Babylonian mythical figure. Архів оригіналу за 10 травня 2012. Процитовано 9 травня 2012.
 8. Mario Liverani. Myth and politics in ancient Near Eastern historiography. Cornell University Press. 2007., с. 21-23 0801443334, 9780801443336}} (англ.)
 9. Thorkild Jacobsen. The Treasures of Darkness: History of Mesopotamian Religion. Yale University Press; New edition edition., 1978 с. pages = 7 0300022913}} (англ.)
 10. Mark S. Smith. The Origins of Biblical Monotheism: Israel's Polytheistic Background and the Ugaritic Texts. Oxford University Press USA; 2003 (англ.)
 11. Frank Moore Cross. Canaanite Myth and Hebrew Epic: Essays in the History of the Religion of Israel. Harvard University Press; New edition 1997 isbn. 0674091760 (англ.)
 12. K. A. Mathews. The New American Commentary, vol. 1a, Genesis 1-11:26 Nashville: Broadman & Holman Publishers., 2001 с.89 (англ.)
 13. E. A. Speiser. Genesis. The Anchor Bible. Doubleday. 1964
 14. Олександр Мень. Історія релігії: У пошуках Шляху, Істини і Життя. Вид. «Слово». 1991.
 15. Василь Великий. Бесіди на Шестоднев. [Http :/ / www.orthlib.ru/Basil/sixday09.html Бесіда 9] / / Творіння іже во святих отця нашого Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської. Ч.1. - Москва, 1891. - С. 5-149.
 16. «Василь Великий. Бесіди на Шестоднев. Творіння іже во святих отця нашого Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської». Ч.1. - Москва, 1891. - С. 5-149.
 17. Православний погляд на еволюцію. «Светослов» ВАТ «Санкт-Перербургская друкарня № 6», 1997
 18. Plavcan, J. Michael. The Invisible Bible: The Logic of Creation Science (англ.)
 19. Edward J. Larson. Evolution: The Remarkable History of a Scientific Theory. Modern Library. 2004., 978-0679642886 (англ.)
 20. Виникнення життя на Землі. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 12 травня 2012.
 21. [http :/ / www.law.cornell.edu/supct/html/historics/USSC_CR_0482_0578_ZC.html Edwards v. Aguillard, 482 U.S. 578]
 22. ? record_id = 6024 Science and Creationism: A View from the National Academy of Sciences, 2nd edition [Архівовано 10 травня 2012 у Wayback Machine.] / / National Academy of Science, 1999, National Academy Press. pp. 48
 23. Science and Creationism: A View from the National Academy of Sciences, 2nd edition [Архівовано 9 липня 2007 у Wayback Machine.] / / Steering Committee on Science and Creationism , National Academy of Sciences, 1999
 24. А.І. Мельник. До історії творення Богом людини [Архівовано 24 березня 2022 у Wayback Machine.] // Історичне релігієзнавство. – Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2012. – с.163-175
 25. Pierre-Maurice Bogaert: La Bible latine des origines au Moyen Age. Aperçu historique, état des questions. In: Revue théologique de Louvain, Том. 19 (1988), Ст. 137–159.(фр.)