Стегозаврові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стегозаврові
Час існування: Юрський період - Рання крейда
170-100 млн років тому
Скелет кентрозавра, Музей природознавства (Берлін)
Скелет кентрозавра, Музей природознавства (Берлін)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Stegosauria
Надродина: Stegosauroidea
Родина: Стегозаврові (Stegosauridae)
Marsh, 1880
Типовий вид
Stegosaurus stenops
Marsh, 1877
Роди
Дивитись текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Stegosauridae
Fossilworks: 38803

Стегозаврові (Stegosauridae) — родина птахотазових динозаврів. Типовим представником родини є стегозавр. В родину входили не тільки стегозаври. Багато інших представників населяли Землю від Північної Америки до Європи і Азії. Ці види, ймовірно, походять від сцелідозаврових, які мешкали на початку юрського періоду. Найпримітивніші з них були знайдені у Китаї, у відкладеннях середньої юрської епохи. Згодом від деяких невеликих тварин пішло безліч видів шипасто-пластинчастих динозаврів, які досягли свого розквіту у верхній юрі. У середині крейдяного періоду вони вимерли, хоча мали все необхідне для повноцінного життя. Залишки тварин, що, можливо, належали до групи стегозаврів, були знайдені в Індії, у відкладеннях верхньої крейди. У той час Індія була островом. Проте, можливо, їх просто невірно ідентифікували.

Опис[ред.ред. код]

Більшість стегозаврів мало на кінці хвоста дві пари шипів. А сам хвіст був досить гнучким, і стегозавр, з силою розмахуючи ним у різні сторони, міг відбитися практично від будь-якого хижака. У крижах стегозавра знаходилась особлива порожнина, де концентрувалися нервові клітини, що контролювали задні ноги і хвіст. Таким чином, можна сказати, що у стегозавра було два мозки.

Примітивні стегозаври[ред.ред. код]

Чотириногі рослиноїдні сцелідозаври, розміром з корову, знайдені в Англії у відкладеннях юрського періоду, були вкриті невеликими панцирними щитками. Можливо, вони стали предками стегозаврів або нодозаврів, що жили в Америці у верхній крейді, або анкілозаврових і нодозаврів, що існували з середньої юри до верхньої крейди в Європі, Північній Америці та Азії. Всі ці види близькі один до одного.

Різноманіття стегозаврових[ред.ред. код]

У берлінському Музеї Гумбольдта зберігається колекція динозаврів верхньої юри, знайдених у Східній Африці у 1920-і роки XX ст. Серед них кентрозавр, дуже схожий на північно-американського стегозавра, і дикреозавр, що нагадує диплодока.

Хуаянгозавр досягав у довжину 4 метрів і мешкав у середині юрського періоду на території сучасного Китаю. Пізніше стегозаври змінилися: їх передні ноги стали коротші задніх, але найбільше змінився вигляд хуаянгозавра. На його панцирі, з'явилося безліч щитків, що тісно стояли, а на хвості — по дві пари шипів. На плечах теж були шипи, як і у пізніх стегозаврів. У дацентура, який жив у верхній юрі в Європі, на спині розташовувалися низькі закруглені кісткові пластини, а на хвості — довгі гострі шипи. У кентрозавра, що мешкав в Африці в пізній юрі, центр ваги припадав на задні ноги, як у деяких зауроподів, тому він міг підніматися і озиратися по сторонах, як стегозавр. Вуєрозавр, який мешкав у нижній крейді на території сучасного Китаю, був таким же великим, як стегозавр, і мав на спині ряд довгих низьких кісткових щитків.

Класифікація[ред.ред. код]

ПІДРЯД Thyreophora

Інфраряд Stegosauria

Філогенія[ред.ред. код]

Кладограма Кенета Карпентера (Kenneth Carpenter).[3]

Stegosauridae
└──┬─?Chungkingosaurus
  └──┬──Chialingosaurus
   └──┬──┬──Wuerhosaurus
     │ └──┬──Dacentrurus
     │   └──Hesperosaurus
     └──┬──Tuojiangosaurus
      └──┬──┬──Kentrosaurus
        │ └──Lexovisaurus[4]
        └──┬──Stegosaurus stenops
         └──S. ungulatus (=?S. armatus)

Часова лінія родів[ред.ред. код]

Крейдяний період Юрський період Тріасовий період Wuerhosaurus Craterosaurus Paranthodon Stegosaurus Monkonosaurus Miragaia Tuojiangosaurus Hesperosaurus Kentrosaurus Chungkingosaurus Chialingosaurus Dacentrurus Lexovisaurus Крейдяний період Юрський період Тріасовий період

Примітки[ред.ред. код]

 1. Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (in press). Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia). Journal of Systematic Palaeontology 6 (04). с. 367. doi:10.1017/S1477201908002459. 
 2. Mateus, Octávio; Maidment, Susannah C.R.; and Christiansen, Nicolai A. (2009). A new long-necked 'sauropod-mimic' stegosaur and the evolution of the plated dinosaurs (pdf). Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences 276 (1663). с. 1815–21. doi:10.1098/rspb.2008.1909. PMC 2674496. PMID 19324778. 
 3. Carpenter, K., Miles, C.A., and Cloward, K. (2001). «New Primitive Stegosaur from the Morrison Formation, Wyoming», in Carpenter, Kenneth(ed) The Armored Dinosaurs. Indiana University Press. ISBN 0-253-33964-2, 55-75.
 4. P.M. Galton. British plated dinosaurs (Ornithischia, Stegosauridae).