Стельмаство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сте́льмаство, колоді́йство — кустарна промисловість, яка виготовляє колеса, вози та сани; відома в Україні з ранньої доби.

Стельмахи були знані у 19 ст. майже в кожному селі; звичайно вони працювали сезоново. У деяких районах України стельмаство набирало характеру масової кустарної промисловості. Найбільше воно було розвинене на Полтавщині, де в ньому працювало в кінці 19 ст. понад 2 400 родин (Грунська і Кузьминська волості Зіньківського повіту; Калайдинці, Клепачі, Хитці — Лубенського, Липова Долина — Гадяцького); на Харківщині (Муратівська, Боровська, Осипівська волості Старобільського повіту; м. Охтирка, Котельва — Охтирського; Іздоухів, Потівка — Богодухівського); менше на Київщині (в Радомиському і Чигиринському повітах та в м. Таращі). Відомим центром стельматсва було село Дорогоща Хмельницької області. Вироби стельмахів мали попит в інших районах України, зокрема в південних.

У зв'язку з механізацією транспорту стельмаство втратило своє значення. Тепер вози і сани для потреб сільского та інших господарств виготовляють на підприємствах місцевої промисловості.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Професія Це незавершена стаття про професію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Етнографія Це незавершена стаття з етнографії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.