Стеньга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Стеньґа)
Перейти до: навігація, пошук
Стеньга виділена червоним кольором

Стеньга, стеньґа (нід. steng) — верхня вертикальна частина щогли, яка є її продовженням вище вантів.

Стеньга

Стеньга — це рангоутне дерево. Cлужить для кріплення радіоантен, сигнальних рей, суднових вогнів, гафелів, вітрил. Продовження стеньги — брам-стеньга, продовження брам-стеньги — бом-брам-стеньга.

Зазвичай щогли періоду XVII ст. мали дві стеньги — власне стеньгу і брам-стеньгу. Виготовлялася стеньґа зазвичай з одного суцільного бруса дерева, менш товстого ніж сама щогла.

Протягом століття стеньга зазнала певних змін. До початку 70-х років XVII ст. частина шпора стеньги, що знаходилася над п'ятою, на англійських суднах була круглою. Після 1770 року, а в окремих випадках починаючи вже з 1745 року, вона була восьмикутною. На континентальних суднах ця частина стеньги протягом усього століття залишалася круглою.

Наприкінці XVI — початку XVIII століття на бушприті зазвичай встановлювали невелику щоглу — блінда-стеньгу. На ній кріпили блінда-стень-рею. Приблизно з середини XVIII ст. блінда-стеньга була замінена утлегарем з бом-блінда-реєю.

Розміри стеньг знаходилися у певному співвідношенні одна з одною і відповідно з нижньої щоглою.

Якщо брам-стеньга була зроблена з одного дерева, була досить міцною, то вона могла нести ще одну тонку стеньгу — флагшток. У торгових суден флагшток був досить коротким, у військових — довгим, щоб на ньому можна було піднімати прапори і сигнали.

Література[ред.ред. код]

  • К. Х. Марквардт. Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века. — Ленинград: Судостроение, 1991. — 288 с. ISBN 5-7355-0131-3 (рос.)

Посилання[ред.ред. код]

Якір Це незавершена стаття про військово-морський флот.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.