Степове генерал-губернаторство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Степове генерал-губернаторство
Степное ген-губер-во.png
Центр Омськ
Існування 18821918
Утворено 1882
Площа 2 240 000 км²[1]
Населення 3 454 тис. осіб[1] осіб ()

Степове генерал-губернаторство (рос. Степное генерал-губернаторство) — генерал-губернаторство Російської імперії та Російської республіки у 18821918 роках.

Історія[ред. | ред. код]

1882 року з ініціативи військового міністра Петра Ванновського було ліквідовано Західно-Сибірське генерал-губернаторство, з частини якого було утворено Степове генерал-губернаторство. Головним завданням було посилення російської влади у Східному Казахстані та киргизьких степах, що на кордоні з імперією Цін.

1899 року після повернення Семиріченської області до Туркестанського генерал-губернаторства стало розглядатися питання про ліквідацію Степового генерал-губернаторства, оскільки на думку центральної влади його області були достатньо русифіковані та колонизовані. Вперше це питання постало 1901 року з ініціативи військового міністра П.Сипягіна. 1908 року вже Державнна дума постала питання, що слід ліквідувати посаду генерал-губернатора та його канцелярію з метою скоротити видатки. Втім 1912 року Державна рада вирішила відхили схвалений Державною думою подібний законопроект.

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

На чолі стояв генерал-губернатор, який одночасно очолював Омський військовий округ та був наказним отаманом Сибірського козацького війська. Йому підкорялися губернатори областей та усі поліцейські та військові частини.

Спочатку складалося з Акмолінської й Семипалатинської областей. 1891 року зі складу Туркестанського генерал-губернаторства було передано Семиріченську область (1899 року її було повернуто під оруду туркестанського генерал-губернатора).

Генерал-губернатори[ред. | ред. код]

Комісар Тимчасового уряду[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б На 1899 рік

Джерела[ред. | ред. код]

  • Толочко А. П. Степное генерал-губернаторство (Степной край). 1882 ‒ февраль 1917 гг.: из истории социально-экономического развития, культурной и общественной жизни//Степной край: зона взаимодействия русского и казахского народов (XVIII–ХХ века): тез. докл. и сообщ. Междунар. науч. конф., посвящ. 175-летию образования Омской области. Омск, 1998. С. 21–25
  • Степное генерал-губернаторство в административных планах самодержавия конца XIX — начала XX вв. // Степной край Евразии: историко-культурные взаимодействия и современность: тез. докл. и сообщ. IV междунар. науч. конф., посвящ. 170-летию со дня рождения Г. Н. Потанина и Ч. Ч. Валиханова. Омск, 2005. С. 36‒41