Стетоскоп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стескопи 19 сторіччя
Стетоскоп зразка 1925 року.
Сучасні фетоскопи для вислуховування плоду

Стетоско́п (грец. στηθοσκόπιο, від στῆθος — «груди» + σκοπή — «огляд») — прилад для прямого вислуховування шумів внутрішніх органів: легенів, бронхів, серця, судин, кишечника тощо. Являє собою трубку у вигляді тонкого порожнього всередині циліндра з увігнутою раковиною для вуха.

Сучасний стетофонендоскоп

Історія[ред. | ред. код]

Стетоскоп винайдений у 1816 році основоположником діагностичного методу аускультації Рене Лаеннеком, французьким лікарем, засновником наукової діагностики (головна праця: «De l'auscultation mediate», 1819). Вперше аналог стетоскопа, що являє собою згорнуті нотні листи, були використані для аускультації серця.

Пізніше стетоскоп зазнав ряд змін, пристрій було вдосконалено, але його принцип і фізика залишилися незмінними.

Був винайдений фонендоскоп (від грец. Φωνη — «звук», 'ένδον — «всередині» і σκοπέω — «спостерігаю»), що має натягнуту мембрану для посилення звуку. Назву фонендоскоп дав Микола Сергійович Коротков.

У наш час найчастіше використовується стетофонендоскоп, що має на одному кінці наконечник фонендоскопа з мембраною, а на іншому — наконечник стетоскопа без мембрани.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Вклад Рене Лаеннек у вивченні туберкульозу. Я.Пузич, В.Черепій/ Український пульмонологічний журнал, 2011, N 3.- С.68-69 Ел.джерело

Посилання[ред. | ред. код]