Стефаноз II (князь Кахетії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стефаноз II
Народився 7 століття
Помер 8 століття
Діяльність принц
Батько Адарнасе II (ерісмтавар)
Діти Арчіл Кахетінський

Стефаноз II (груз. სტეფანოზ; д/н — 736) — 4-й еріставі (князь) Кахетії в 684736 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Хосровідів. Син Адарнасе II, ерісмтавара Іберії. Про олоді роки обмаль відомостей. 684 року після загибелі батька зумів зберегти за своєю династією Кахетінське князівство.

Активно боровся проти вторгнення аланів й хозарів. Згодом уклав з останніми союз, спрямований проти арабів і Іберійського князівства. Також був союзником або васалом Нарсе, верховного князя Кавказької Албанії.

В старовинних літописах згадується як захисник віри та будівельник церков. Ймовірно активно чинив спротив намірам арабських валі (намісників) аль-Армінії ісламізувати регіон. Можливо прийняв титул еріставт-еріставі (князь князів).

730 року відправив молодшого сина Арчіла до двору іберійського ерісмтавара Гуарама III. Можливо це було викликано вторгненням хозарського війська на Кавказ, а Стефаноз II намагався зберегти одного синів. За іншою версією під тиском хозаріввизнав зверхність Гуарама III.

736 року долучився до антиарабської коаліції, але зазнав поразки від Марвана. За різними версіями загинув в одній з битв або помер в Лазиці, перед тим розділивши скарбницю між синами. Трон спадкував його старший син Міріан.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Cyrille Toumanoff, Les dynasties de la Caucasie chrétienne de l'Antiquité jusqu'au XIXe siècle: Tables généalogiques et chronologiques, Rome, 1990