Стефан Дабіша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стефан Дабіша
Stjepan Dabiša


2-й Король Боснії
1391 — 1395
Попередник: Твртко I
Спадкоємець: Олена Груба
 
Народження: невідомо
Смерть: 1395(1395)
Kraljevska Sutjeska[d], Боснія і Герцеговина
Віросповідання: християнство
Династія: Котроманічі
Батько: Владислав Котроманіч
Дружина: Олена Груба

Медіафайли у Вікісховищі?

Стефан Дабіша (босн. Stjepan Dabiša) (помер 1395 року) — король Боснії з династії Котроманічів у 13911395 роках.

Біографія[ред.ред. код]

Ступінь родинних зв'язків Стефана зі своїм попередником Твртко I невідомий. За однією з версій він був сином Нінослава, молодшого брата бана Стефана II, за іншою — незаконнонародженим сином Владислава Котроманіча і, таким чином, зведеним братом Твртко I. Рік народження невідомий, народився точно пізніше 1339 року.

Дабіша успадкував трон Твртко I 1391 року. Королівська влада була хиткою, могутні вельможі правили у своїх землях, як у незалежних князівствах. Особливо вірним це було для Захумлє, що увійшло до складу Боснійського королівства у 20-их роках XIV століття, яким керували князі з роду Санковичів. Останні продали Конавле Дубровницькій республіці, що спричинило гнів короля. За допомогою армії князя Влатко Вуковича Конавле було відбито, а Санковичі позбавлені влади.

1392 року відновились напади турків на Боснію, але дії проти них бана Хорватії та Великого князя Боснії Хрвоє Вукчіча були успішними.

Решта періоду правління короля пройшла у братерських війнах. У боротьбі за угорський трон між Сигізмундом Люксембурзьким та Владиславом Дабіша намагався маневрувати, прагнучи утримати контроль над важливими адріатичними портами, завойованими його попередником. Зрештою, Сигізмунд, який здобув перемогу, вторгся до Боснії та змусив Дабішу визнати свою верховну владу, передати угорському королівству далматинські порти й призначити себе своїм спадкоємцем (дружина Сигізмунда Марія за материнською лінією походила з дому Котроманічів. Однак після смерті Дабіші 1395 року боснійська знать виступила за перехід трону до дружини померлого короля, Олени Груби.

Стефан Дабіша за нетривалий період свого правління зумів втратити всі надбання, зроблені Твртко I. З його правління починається період швидкого занепаду Боснії.

Джерела[ред.ред. код]