Стефан Урош V

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Стефан Урош V

Стефан Урош V (1336-1371) — останній король та імператор Сербії з 1355 до 1371 року. Походив з династії Неманичів.

Життєпис[ред.ред. код]

Був сином Стефана Душана та Олени Шишман. З 1346 до 1355 року він був співволодарем свого батька Душана. У 1355 році, після смерті Стефана Душана, Стефан Урош V став новим імператором Сербії.

Проте він був недосвідченим юнаком, виявився нездатним стримувати руйнівні амбіції могутніх магнатів. Царство перетворилося на федерацію дрібних володарів, які утвердилися у різних провінціях і правили на власний розсуд, не рахуючись з центральною владою царя Стефана Уроша V. Дядько Уроша Сімеон отаборився в Епірі й Фесалії, Вукашин Мрнявчевич — у Македонії, Лазар Гребелянович — у Рудніку, рід Балша — у Зеті, а сам Стефан Урош V мав задовольнитися старою провінцією Рашкою.

Наприкінці 60-х років османська потуга зламала опір союзника Стефана Уроша — болгарських царів Івана Олександра та Івана Шишмана. У 1371 році Вукашин зазнав поразки від османів на чолі із Лалой Сахін-пашою при річці Мариці. Внаслідок чого більша частина Македонії, Фессалії, частина Албанії була захоплена Османською імперією.

4 грудня 1371 року Стефан Урош V помер. З ним завершилася не лише династія Неманичів, а й історія королівства Сербського.

Джерела[ред.ред. код]

  • John V.A. Fine, Jr., The Late Medieval Balkans, Ann Arbor, 1987.