Стефан VIII Разван

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стефан VIII Разван
молд./рум. Ştefan VIII Răzvan
Монета із зображенням Стефана Развана
Помер 1595(1595)
Країна  Молдовське князівство
Діяльність політик
Посада Володар Молдовського князівстваd
Рід House of Drăculeștid

Стефан VIII Разван (молд./рум. Ştefan al VIII-lea Răzvan, Штефан Резван; (загинув у грудні 1595 року) — воєвода (господарь) Молдовського князівства (між 24 квітня 1595 і серпнем 1595 року).

Біографія[ред. | ред. код]

Батько Стефана Развана був циганом — мусульманином з Османської імперії, який емігрував на північ від Дунаю, у Молдову, у той час як його мати була волошка з молдовських селян[1]. У той час, всі цигани, які жили у Волощині та Молодові були рабами. Правило поширювалося також на будь-яких циганських іммігрантів, за винятком громадян Османської імперії. Отримуючи з цього винятку вигоди, батько, а потім син могли залишатися вільними та брати активну участь у місцевому житті.

Ймовірно, служив в армії короля Генріха IV Бурбона, а потім в армії Речі Посполитої. До зішестя на престол був командиром гвардії Жигмонда Баторі і мав звання гетьмана.

Стефана Разван виглядає як політичний гравець на початку правління Михайла Хороброго у Валахії (15931601). Перейшов з Ісламу на Християнство, викликаючи на себе гнів османів. Він мав боярський соціальний статус, і був культурною людиною. Пізніше він бере участь у політиці сусідньої з Молодовою Волощини, де він був призначений в рамках Господарської ради, з посадою гетьман (другий за рангом в армії після господаря), під час правління Арона Тирана. Він вів кампанії молдовської армії проти фортець Тигина, Кілія, Аккерман та Північної Добруджи, потім окупованих турками. Стефан став дуже популярним серед солдатів і при їх підтримці та за допомогою трансільванського князя Жигмонда Баторі, він витіснив Арона Тирана, (довіру до якого було підірвано, серед населення) 24 квітня 1595.

Його правління не тривало довго, оскільки сусідня Річ Посполита не погоджувалась з альянсом Стефана Развана з Трансільванією та Волощиною. Вони вторглися в Молодову в серпні 1595 року, внаслідок чого Єремію Могилу було посаджено поляками на трон. Стефан Разван втік до своїх покровителів в Трансільванію, зібрав підкріплення та повернувся назад, де після вирішальної битви, яка відбулась на рівнинах під Сучавою (3 грудня 1595), після трьох годин бою, поляки перемогли. Після битви Стефан Разван потрапив у полон до Є. Могили та закінчив життя на палі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Istoria și tradițiile minorității rromani, p. 28, 2005, Sigma, Bucharest, Delia Grigore, Petre Petcuț and Mariana Sandu.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. E. Marushiakova, V. Popov, Gypsies in the ottoman Empire p. 84, University of Hertfordshire, 2001, ISBN 1902806026
Попередник
Арон Тиран
Молдовський воєвода
24 квітень — серпень 1595
Наступник
Єремія Могила