Стожари (фестиваль)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кінофестиваль «Стожари»
Pleiad.png
Приз фестивалю Стожари, Плеяда на фоні райдуги
Місце проведення Київ, Україна Україна Україна
Дата заснування 1995
Засновник(и) Ніна Ільїна
[ Офіційний сайт]

«Стожари» — міжнародний акторський кінофестиваль, що проводиться в Києві, Україна. Своє ім'я фестиваль бере від давньослов'янської назви сузір'я Плеяд. В міфології давньої Греції Стожари — це 7 доньок титана Атланта та океаніди Плейони. Перетворені на 7 казкових птахів вони стали сімома зірками, що їх ми знаємо сьогодні як Стожари.

Головне завдання фестивалю «Стожари» є створення професійної акторської лабораторії-майстерні, що надасть змогу в атмосфері абсолютного душевного комфорту та довіри побачити роботи майстрів та колег-початківців кінематографічного простору СНД, країн Балтії та Європи. Фестиваль Стожари сприяє розвитку культури в Україні, закликає звернути увагу на творчі досягнення сучасного кінематографу, дає можливість мільйонам глядачів ознайомитись з талановитими роботами та пошуком нової кінематографічної мови й технологій у палітрі майстрів європейського кіно.

Проведення[ред. | ред. код]

Фестиваль Стожари проводиться в м. Києві. Приз фестивалю — Плеяда (образ крилатої дівчини, що трансформується у нову метафізичну форму). Ідея призу — перетворення (мить творчого злету актора). Регламент фестивалю — Найкраща акторська робота в ігрових коротко- та повнометражних кінофільмах за сімома номінаціями.

Починаючи з 1995 р., коли відбувся перший кінофестиваль Стожари, було проведено 5 фестивалів в 1997, 1999, 2003 та 2005 рр. Протягом історії фестивалю в ньому взяли участь кінематографісти з Австрії, Білорусі, Грузії, Естонії, Італії, Казахстану, Латвії, Молдови, Німеччини, Польщі, Росії, Сербії, США. Кінофестиваль Стожари є вагомим внеском у світ кінематографії. Стожари дають можливість кінематографістам з різних країн, людям що розмовляють різними мовами об'єднатися в єдину, велику родину та подарувати глядачеві плоди їх творчості.

Стожари '95[ред. | ред. код]

1-ий Київський Відкритий Фестиваль Акторів Кіно «Стожари» відбувся 22-28 серпня 1995 року.

У конкурсі взяли участь 22 українські фільми, які були зняті з 1991 по 1995 рр. Програма фестивалю була насичена зустрічами із глядачами, прес-конференціями, круглими столами та творчими вечорами — професійними акторськими клубами.

Фестиваль було висвітлено провідними медіа України та окремими компаніями російського TV. За час першого фестивалю Стожари та за його підтримки було знято серію програм Леоніда Філатова «О тех кого помним…» про видатних діячів українського кіно: Івана Миколайчука, Леоніда Бикова, Миколу Гринько. Творчі зустрічі та прем'єрні покази відбувалися в Києві, Славутичі, Дніпропетровську. Успіх фестивалю та його святкове відлуння привернули увагу держави та міжнародного акторського братства.

Журі фестивалю Стожари '95:

Призери фестивалю Стожари '95:

Номінація Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Приз за найкращу чоловічу роль Георгій Дрозд Вінчання зі смертю Микола Мащенко Україна
Приз за найкращу чоловічу роль Олександр Пісков Амерікен бой Борис Квашньов Росія
Приз за найкращу жіночу роль Інна Капінос Вишневі ночі Аркадій Микульский Україна
Приз за найкращу жіночу роль другого плану Галина Сулима Вінчання зі смертю Микола Мащенко Україна
Приз за найкращу чоловічу роль другого плану Богдан Ступка Фучжоу Михайло Іллєнко Україна
Приз за найкращу чоловічу роль другого плану Богдан Ступка Геллі і Нок Вадим Іллєнко Україна
Приз за найкращий дебют Іванна Іллєнко Фучжоу Михайло Іллєнко Україна
Приз за найкращу жіночу роль в номінації «Непрофесійний виконавець ролі» Наталія Роскокоха Фучжоу Михайло Іллєнко Україна
Приз за найкращу чоловічу роль в номінації «Непрофесійний виконавець ролі» Вадим Скуратовський Співачка Жозефіна та Мишачий Народ Сергій Маслобойщиков Україна
Приз за найкращу чоловічу роль в короткометражній стрічці Богдан Бенюк Вишиванка Василь Домбровський Україна

Додаткові Нагороди Фестивалю Стожари '95:

Нагорода Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Приз глядацьких симпатій Володимир Гостюхін Амерікен бой Борис Квашньов Росія
Приз глядацьких симпатій Анатолій Хостікоєв Викуп Володимир Балкашинов Україна
Приз глядацьких симпатій Андрій Анкудінов Ребёнок к ноябрю Олександр Павловський Росія
 • Спеціальний приз журі: «За високу майстерність режисера в роботі з актором». Нагороджено народного артиста України, режисера Миколу Мащенко за фільм «Вінчання зі смертю».
 • Премія Гільдії кіноакторів України: «Актору України за вагомий внесок в кіномистецтво». Нагороджено народних артистів України: Аду Роговцеву, Костянтина Степанкова, Івана Гаврилюка, Наталю Наум.

Стожари '97[ред. | ред. код]

Другий Міжнародний Київський фестиваль акторів кіно Стожари (30 серпня — 7 вересня 1997 року).

Стожари 1997 був чудовим міжнародним святом кіно. Другий фестиваль Стожари зібрав більше 30 гостей з країн СНД, Балтії та Східної Європи.

Президент та генеральний директор фестивалю Стожари Ніна Ільїна

Гості Фестивалю:

 • Латвія: Івар Калниньш
 • Грузія: Баадур Цуладзе
 • Польща: режисер Єжи Гофман, актори: Даніель Ольбрихський, Барбара Брильська, Єжи Зельник; кінокритики: Януш Газда, Данута Суховерська.
 • Сербія: Йован Маркович (сценарист и режисер); актори: Олена Жигон, Віра Трифонова-Муйович, Іванна Жигон.
 • Білорусь: Народні артисти Білорусі: Володимир Гостюхін, Світлана Окружна. Світлана Суховій (Заслужена Артистка Білорусі, Президент Гільдії акторів кіно Республіки Білорусь).

Журі Фестивалю Стожари '97:

 • Голова Журі: Валерія Заклунна (Народна артистка України).
 • Члени Журі: Барбара Брыльска (Польща), Олена Жигон (Сербія), Михайло Свєтін (Росія), Володимир Гостюхін (Білорусь), Івар Калниньш (Латвія), Михайло Голубович (Україна).

Призери Фестивалю Стожари '97:

Номінація Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Приз за найкращу чоловічу роль Ігор Бочкін Барханов та його охоронець Валерій Ланський Росія
Приз за найкращу жіночу роль Марина Могілевська Репортаж Володимир Балкашинов Україна
Приз за найкращу чоловічу роль другого плану Всеволод Шиловський Барханов та його охоронець Валерій Ланський Росія
Приз за найкращу жіночу роль другого плану Ніна Шаралапова Михайло Беліков Україна
Приз за найкращий дебют Натал'я Доля Геть сором Олександр Муратов Україна
Приз за найкращу жіночу роль в номінації «Непрофесійний виконавець ролі» Тетяна Кривицька Приятель покійника В'ячеслав Криштофович Україна
Приз за найкращу чоловічу роль в короткометражній стрічці Анатолій Котеньов Чорний ящик Білорусь
 • Премія Гільдії Кіноакторів України: «Актору України за вагомий внесок в кіномистецтво». Нагороджено народних артистів України: Миколу Оляліна, Леся Сердюка, Раїсу Недашківську, Ларису Кадочникову, Льва Перфілова.

Уривки інтерв'ю гостей фестивалю:

Эжи Гофман (Польща): «Тут я відчуваю себе чудово, не тільки як художник, але і просто як людина. Я взагалі вважаю, що фестивалі необхідні; необхідні для того, щоб митці зустрічались, сперечалися, іноді бранилися, а іноді бачили одне одного. Подивились одне одному в очі. Від цього завжди народжується щось нове. І я вражений, дійсно вражений тим що я тут побачив. Та не лише в сенсі гостинності, організації тощо, але й тією атмосферою, яка має місце кожного вечора, тією можливістю подивитись все, що є цікавого та чудового в цьому місці, і тією можливістю подивитись одне одному в очі. І я радий! Відверто радий, що саме тут в Києві є цей фестиваль. Тому що для нас, поляків, важливо що відродження національної духовності без якої неможливе ні економічне зростання, ні державна відбудова України відбувається саме таким чином. І дай Вам Боже! Тому, я всім серцем, всім серцем з Вами!»

Всеволод Шиловський (Росія): «Для мене фестиваль це тільки одне — глядач! І щоб до нього — до глядача виходили найталановитіші представники мистецтва — актори, режисери, художники. Якщо цього немає, я вважаю що фестивалю теж немає. На цьому фестивалі колосальна кількість глядачів. На Відкритті в мене просто „горло перехватило“, бо ми, учасники, буквально билися, щоб сісти в залі. Це велике свято!»

Віра Трифонова-Муйович (Сербія): «Я вважаю, що цей фестиваль потрібен, я вважаю акторів найнеобхіднішими в кінематографі, стверджую це як актриса. У нас зараз в Сербії відбувається 36ий фестиваль акторів кіно в м. Ніш. На жаль нас мало знімають в країнах Східної Європи та СНД. Тому, фестивалі вкрай необхідні для обміну енергією. І я вважаю, що у нас великий духовний та творчій голод. Після фестивалю я відчуваю себе насиченою.»

Даніель Ольбрихський (Польща): «Це дуже важливо, дуже важливо, тому що хтось думає про нашу професію. Для того, щоб був спектакль або кіно знайдеться людина, оператор, який увімкне камеру, але має бути хочаб один глядач та актор. А якщо глядачів десятки чи мільйони актори завжди будуть талановиті; головне — щоб була робота й любов глядачів.»

Галина Сулима (Україна): «Для мене це дивовижне людське тепло, потрясіння — зустріч з друзями та колегами, з тими, завдяки яким я сама прийшла в кіно. Зустріч з друзями, майстрами — це наповненість! Той шматочок серця, що не було заповнено теплом та любов'ю, зараз я його заповнюю. Це чудове натхнення для творчості до наступного фестивалю.»


Стожари '99[ред. | ред. код]

Третій Міжнародный Київський фестиваль акторів кіно Стожари (12-20 Жовтня, 1999).

Фестиваль пройшов під девізом «Зіркам на небі завжди є простір». Стожари '99 подарували глядачам фільми Еміра Кустуріци, Срджана Драгоєвича, Кіри Муратової, Кшиштофа Занусі та інших відомих майстрів кіно.

Гості Фестивалю:

Росія: Ігор Бочкін, Євген Жаріков, Наталія Гвоздікова, Андрій Анкудінов, Галина Бокашевська, Наталія Варлей, Олег Онуфрієв.

Латвія: Івар Калниньш

Грузія: Баадур Цуладзе

Польща: Даніель Ольбрихський, Дорота Сталінська, Аґнєшка Влодарчик, Януш Газда

Сербія: Йован Маркович, Драган Бієлогрич, Лазар Ристовский, Аленка Ранчич, Воя Міріч, Душан Пекеч

Білорусь: Анатолій Котєньов, Світлана Суховій, Світлана Окружна.

Журі Фестивалю Стожари '99: В 1999 журі фестивалю було вперше поділено на акторське журі та журі критиків.

Акторське Журі: Лариса Кадочникова (голова акторського журі), Дорота Сталінська (Польща), Воя Міріч (Сербія), Наталія Гвоздікова (Росія), Баадур Цуладзе (Грузія), Іван Гаврилюк (Україна), Ева Ківі (Естонія).

Журі Критиків: Януш Газда (голова журі критиків), Валерія Гущина (Росія), Аленка Ранчич (Сербія), Людмила Лемешева (Україна), Оксана Забужко (Україна), Сергій Тримбач (Україна), Оксана Мусієнко (Україна).

Призери Фестивалю Стожари '99:

Кришталевий Дзвін, спеціальный приз фестивалю Стожари.
Номінація Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Приз за найкращу чоловічу роль Юрій Дубровін Окраїна Петро Луцик Україна
Приз за найкращу чоловічу роль Зураб Бегалішвілі Тут Світанок Заза Урушадзе Грузія
Приз за найкращу жіночу роль Галина Бокашевська Тоталітарний роман В'ячеслав Сорокін Росія
Приз за найкращу чоловічу роль другого плану Драган Ніколич Бочка пороху Горан Паскалевич Сербія
Приз за найкращу жіночу роль другого плану Зорка Манойлович Ране Срджан Драгоєвич Сербія
Приз за найкращий дебют Агнешка Влодарчик Сара Мацей Шлесіцкі Польща
Приз за найкращий дебют Душан Пекеч Ране Срджан Драгоєвич Сербія
Приз за найкращу чоловічу роль в короткометражній стрічці Анатолій Котєнєв Чорний ящик Білорусь
 • Спеціальний приз оргкомітету фестивалю: Кришталевий Дзвін «За найвищі творчі злети». Нагороджено

видатних майстрів європейського кіно: Богдана Ступку (Україна), Даніеля Ольбрихського (Польща), Бата Живоіновича (Сербія).

 • Премія Гільдії Кіноакторів України: «Актору України за вагомий внесок в кіномистецтво». Нагороджено Народних артистів України: Маргариту Криніцину та Георгія Дрозда.

Стожари 2003[ред. | ред. код]

4-ий Міжнародний фестиваль акторів кіно Стожари (22-28 серпня 2003 року) пройшов під девізом: «Таїна Чоловічого та Жіночого». Вперше до формату фестивалю ввійшли філософські дискусії та круглі столи, основна тематика котрих — жіноче й чоловіче в кінематографі. Автор і ведучий круглих столів — Назип Хамітов (доктор наук, професор, письменник, сценарист, психоаналітик). Теми круглих столів: «Ерос і танатос в кіно», «Еволюція чоловічого та жіночого», «Маскулінізація жінки та фемінізація чоловіка», «Метаморфози кохання в кіно на рубежі тисячоліть: пристрасть, дружба, співтворчість».

Гості Фестивалю:

Росія: Станіслав Говорухін (режисер, депутат Держдуми РФ), Олена Драпеко (Народна артистка Росії, депутат Держдуми РФ), Кирил Разлогов (директор інституту культурології Росії), Наталія Віко (письменник, сценарист, автор конкурсного к/ф «Впасти вверх»), Валерія Гущина (директор Гильдії акторів кіно Росії); актори: Андрій Анкудінов, Сергій Глушко, Ольга Філіппова.

Грузія: Баадур Цуладзе, Ніко Тавадзе.

США-Грузія: Леван Учанейшвілі.

Польща:

 • актори: Петро Адамчик, Габриела Ковнацка.
 • мистецтвознавці: Януш Газда, Данута Суховерська.

Сербія: Йован Маркович (сценарист і режисер); актриси: Олена Голубович, Катарина Радівоєвич.

Білорусь: Світлана Суховій (З.арт. Білорусі, Президент Гільдії Кіноакторів Республіки Білорусь); актори: Світлана Зеленківська, Анатолій Кіт.

Фільми-конкурсанти:

Назва фільму Режисер Країна
Шум Вітру Сергій Маслобойщиков Україна
Мамай Олесь Санін Україна
Шопен: Жага Кохання Єжи Антчак Польща
Quo vadis Єжи Кавалерович Польща
Гроші — це є все Юліуш Махульський Польща
Анастасія Слуцька Юрій Єлхов Білорусь
Кармен Олександр Хван Росія
Впасти Вверх Олександр Стриженов Росія
Зона Замфірова Здравко Шотра Сербія
Ягода з Супермаркету Душан Міліч Сербія
Літо, або 27 вкрадених поцілунків Нана Джорджадзе Грузія
Гвинтовими сходами Мераб Тавадзе Грузія

Журі Фестивалю Стожари 2003: В 2003 р. журі було вперше представлено змішаною командою акторів та критиків.

Раїса Недашківська (голова журі, Н. арт. України), Баадур Цуладзе (Грузія), Януш Газда (Польща), Йован Маркович (Сербія), Кирилл Разлогов (Росія), Микола Олялін (Україна), Андрій Курков (Україна), Сергій Тримбач (Україна), Людмила Лемешева (Україна).

Призери фестивалю Стожари 2003:

Номінація Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Приз за найкращу чоловічу роль Петро Адамчик Шопен: Жага Кохання Єжи Антчак Польща
Приз за найкращу жіночу роль Данута Стенка Шопен: Жага Кохання Єжи Антчак Польща
Приз за найкращу жіночу роль Алла Сергійко Шум Вітру Сергій Маслобойщиков Україна
Приз за найкращу чоловічу роль другого плану Леван Учанейшвілі 27 Вкрадених Поцілунків Нана Джорджадзе Грузія-США
Приз за найкращу жіночу роль другого плану Марина Яковлева Упасти вверх Олександр Стриженов Росія
Приз за найкращий дебют Світлана Зеленківська Анастасія Слуцька Юрій Єлхов Білорусь
Приз за найкращий дебют Ніко Тавадзе Гвинтовими Сходами Мераб Тавадзе Грузія
Приз за найкращу чоловічу роль в номінації «Непрофесійний Виконавець Ролі» Сергій Глушко Анастасія Слуцька Юрій Єлхов Росія
 • Спеціальний диплом журі: «За сучасне втілення класичного жіночого образу». Нагороджена Ольга Філіппова за роль Кармен у фільмі «Кармен» (реж. Олександр Хван).
 • Спеціальний диплом журі: «За яскраве розкриття національного образу». Нагороджена Катарина Радівоєвич за фільм «Зона Замфірова» (реж. Здравко Сотра).
 • Спеціальна нагорода Оргкомітету фестивалю: «Мати». Нагороджено засновника й родоначальника альтернативного фестивального руху в радянський та пострадянський період Станіслава Говорухіна.

Стожари 2005[ред. | ред. код]

П'ятий Міжнародний Фестиваль акторів кіно Стожари (25-30 жовтня 2005 року) пройшов під девізом: «Таїна відкритої свідомості». Образом фестивалю стала Райдуга, як символ ідеального світіння аури людини. Вперше в конкурсі взяли участь кінематографісти з Австрії, Італії, Німеччини.

У програму фестивалю ввійшли додаткові заходи:

 • Круглий стіл «Відкрита Свідомість: від інфернального до божественного». Автор і ведучий — Назіп Хамітов (доктор наук, професор, письменник, психоаналітик). Круглий стіл проходив у форматі діалогу з творцями та учасниками фільмів, і психоаналізу кінотворів. Ключовим об'єктом дискусії були фільми: «Невситимість» режисера Віктора Градецьки та «Айноа» режисера Марко Калантарі.

Стожари 2005: фільми конкурсного показу і панорами:

Фільми конкурсного показу
Назва фільму Режисер Країна
Ніч світла Роман Балаян Україна
Настроювач Кіра Муратова Україна
Залізна сотня Лесь Янчук Україна
Вкрадене щастя Андрій Дончик Україна
Благословіть жінку Станіслав Говорухін Росія
Тбілісі, Тбілісі Леван Закарейшвілі Грузія
Оно Малгожата Шумовська Польща
Невситимість Віктор Градецьки Польща
Мій Нікіфор Кшиштоф Краузе Польща
Дунечка Олександр Єфремов Білорусь
Айноа Марко Калантарі Австрія
Сон в зимову ніч Горан Паскалевич Сербія
Короткометражні Фільми
Пересохла земля Тарас Томенко Україна
Кофеман Олександр Ітигілов Україна
Берег Костянтин Денисюк Україна
Рідкий Дощ Георгій Делієв Україна
Татарський Триптих Олександр Муратов Україна
Христина та Денис Дмитро Попов Україна
Ще Раз про Війну Петро Кривостаненко Білорусь
Міст Мишко Милоєвич Сербія
Панорама
Ні хлібом єдиним Станіслав Говорухін Росія
Юлія повертається додому Аґнешка Голланд Канада, Польща
Кароль: людина що стала Папою Джакомо Баттіато Польща
Молитва Лейли Сатибалди Наримбетов Казахстан

Журі Фестивалю Стожари 2005:

Акторське журі: Марина Могілевська (голова, Росія), Володимир Горянський (Україна), Олександр Панкратов-Чорний (Росія), Микита Джигурда (Росія-Україна), Віра Трифонова-Муйович (Сербія), Світлана Зеленківська (Білорусь).

Журі критиків: Назіп Хамітов (голова), Людмила Лемешева (Україна), Йован Маркович (Сербія), Юлія Монахова (Росія), Світлана Крилова (Україна).

Призери фестивалю Стожари 2005:

Номінація Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Гран Прі Христина Фельдман Мій Нікіфор Кшиштоф Краузе Польща
Приз за найкращу чоловічу роль Георгій Делієв Настроювач Кіра Муратова Україна
Приз за найкращу жіночу роль Світлана Ходченкова Благословіть жінку Станіслав Говорухін Росія
Приз за найкращу чоловічу роль другого плану Марек Вальжевський Оно Малгожата Шумовська Польща
Приз за найкращу жіночу роль другого плану Ірина Купченко Світла Ніч Роман Балаян Росія
Приз за найкращий дебют Міхал Левандовськи Невситимість Віктор Градецьки Польща
Приз за найкращу жіночу роль в номінації «Непрофесійний виконавець ролі» Малгожата Бела Оно Малгожата Шумовська Польща
Приз за найкращу чоловічу роль в короткометражній стрічці Сергій Сипливий Пересохла Земля Тарас Томенко Україна
Приз за найкращу жіночу роль в короткометражній стрічці Світлана Кожем'якіна Ще Раз про Війну Петро Кривостаненко Білорусь

Панорама:

Наряду з фільмами-конкурсантами на фестивалі Стожари також демонструються фільми позаконкурсного показу. Фільми, що ввійшли до панорамного показу не є претендентами на нагороди фестивалю, а дипломи присуджуються базуючись виключно на волевиявленні журі.

Зірки, що Зійдуть Завтра:

«Зірки, що Зійдуть Завтра» є панорамою робіт юних акторів віком до 16 років у дорослому кіно.

Дипломами «Зірки, що Зійдуть Завтра» в 2005 р. було нагороджено:

Даніель Ольбрихський презентує Кришталевий Дзвін Миколі Оляліну.
Ім'я актора Назва фільму Ім'я режисера Країна
Марія Возба Дунечка Олександр Єфремов Білорусь
Ольга Голиця Світла Ніч Роман Балаян Україна
Дарина Тарасюк Мрія Аксін'я Курина Україна
Філіп Сотниченко Христина та Денис Дмитро Попов Україна
Ірина Салагаєва Татарський Триптих Олександр Муратов Україна

Спеціальні дипломи журі:

 • Спеціальний диплом журі:«За високу майстерність у відображенні глибин підсвідомості людського Я». Нагороджено Лазаря Ристовського (Сербія) за фільм «Сон в Зимову Ніч», реж. Горан Паскалевич.
 • Спеціальний приз журі: «За глибинне втілення ідеї любові, що врятує світ.» Нагороджено Верену Буратті (Італія) за фільм «Айноа», реж. Марко Калантарі.
 • Спеціальний диплом журі: «За розкриття інфернальних сторін людської природи.» Нагороджено Цезарія Пазуру (Польща) за фільм «Невситимість», реж. Віктор Гродецьки.
 • Спеціальний диплом журі: «За високу майстерність в розкритті духовного світу нашого сучасника.» Нагороджено Баадур Цуладзе (Грузія) за фільми «Тбілісі, Тбілісі», реж. Леван Закарейшвілі; «Берег», реж. Костянтин Денесюк; «Молитва Лейли», реж. Сатибалди Наримбетов.
 • Спеціальний Приз: Кришталевий Дзвін «За Найвищий Творчій Злет». Нагороджено Народного артиста України Миколу Оляліна.