Століття розуму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Століття розуму
англ. The Age of Reason
Жанресей
Темадеїзм
АвторТомас Пейн
Моваанглійська
Опубліковано1794, 1795 і 1807

CMNS: Цей твір у Вікісховищі
Title page from The Age of Reason
Титульний аркуш англійської версії. Частина перша.

«Століття розуму» (The Age of Reason) — останній із відомих трактатів Томаса Пейна, в якому міститься вельми різка критика Біблії, богослов'я та організованої релігії.

Перша частина трактату була написана Пейном у французькій в'язниці, куди він був ув'язнений якобінцями за засудження страти Людовика XVI. Французький переклад побачив світ раніше англійського оригіналу, 1794 року. Друга частина, написана за порадою Джеймса Монро, вийшла в світ два роки потому.

Хоч Пейн і підкреслював свою віру в «вищу істоту», його деїзм був сприйнятий консервативною американською громадськістю та духовенством як завуальований атеїзм. До кінця життя Пейн став ізгоєм і був змушений відійти від участі в суспільному житті Сполучених Штатів.

Термін «століття розуму» став у США синонімом поняття «епоха Просвітництва». Започаткований Пейном критичний перегляд біблійної традиції був продовжений раціоналістами XIX століття. Часто цитуються рядки з трактату: «Я плекаю щиру огиду до Біблії — як і до всього жорстокого».

Посилання

[ред. | ред. код]