Сторожова вежа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Римська сторожова вежа в Німеччині
Одна з 14-и сторожових веж (Вежі де Редіна[en]) Мальти і Гозо
Сторожова вежа династії Хань близько Дуньхуана, Китай

Сторожова вежа (оборонно-сторожова вежа), вартова вежа, варті́вня[1][2] — сторожова споруда, зведена, як правило, на височині або в стіні укріпленого міста. У ряді країн, наприклад, в Каталонії, існували спеціальні типи веж, призначені саме для охорони території, а не для чогось іншого[3].

Історія[ред. | ред. код]

В стародавні часи сторожові вежі дозволяли людям здалеку спостерігати за подіями[4]. Сторожі або дозорні, що знаходилися в башті, попереджали місто про наближення кого-небудь до міста. Вони повинні були бити тривогу навіть тоді, коли була лише підозра про наближення противника. Стражі повинні були володіти певним здоров'ям і здібностями. Вони повинні були володіти хорошим зором. Бували випадки, коли сторож дізнавався по ходьбі людину, яка наближалася до вежі.

Функцію оборонно-сторожової вежі в європейських середньовічних фортецях виконує донжон.

У часи середньовіччя у західних слов'ян кам'яний донжон всередині дерев'яного дитинця іменувався вежею (див. Біла Вежа).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Вартівня / Російсько-український академічний словник 1924–33рр. (А. Кримський, С. Єфремов)
  2. Вартівня / Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 294.
  3. http://www.cime.es/novacime/cataleg_edicions_menorquines/Art.pdf [Архівовано 2 жовтня 2010 у Wayback Machine.] Consorcio del Museo Militar de Menorca]]
  4. Hanson, WS; Friel, J.G.P. (1995). «Westerton: A Roman Watchtower on the Gask Frontier» (PDF). Proceedings of the Society of Antiquaries of Scotland (Proc. Soc. Ant. Scot.) 125: pages 499—519. versio interretialis (pdf) apud ads.ahds.ac.uk [Архівовано 2006-10-26 у Wayback Machine.].

Посилання[ред. | ред. код]