Сто квітів (кінопремія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Народна кінопремія «Сто квітів» M:
спрощ.: 大众电影百花奖; піньїнь: Dàzhòng Diànyǐng Bǎihuā Jiǎng
Hundred Flowers.jpg
Статуетка нагороди
Присуджується за за досягнення в кінематографі
Засновник(и) Китайською кіноасоціація[en]
Країна КНР КНР
Рік заснування 1962

«Народна кінопремія „Сто квітів“» (спрощ.: 大众电影百花奖; піньїнь: Dàzhòng Diànyǐng Bǎihuā Jiǎng), частіше спрощено премія «Сто квітів» — кінематографічна премія Китайської Народної Республіки. Вручається з 1962 року; переможці визначаються шляхом глядацького голосування та[1] отримують статуетку «Богині квітів» (кит.: 花神). Нагорода порівнюється за значимістю з американською премією «Золотий глобус»[2], поряд з премією «Золотий півень» (яка на відміну від неї присуджується колегією експертів) вважається однією з найпрестижніших кінопремій Китаю[3][4].

Історія та опис[ред. | ред. код]

Премія «Сто квітів» була заснована в 1962 році Китайською кіноасоціація[en] за пропозицією прем'єра Держради КНР Чжоу Еньлая[4] й підтримана найтиражованішим у країні тематичним журналом «Популярне кіно» (кит.: 大众电影), голосуванням читачів якого і обиралися лауреати[5]. Нині правила дозволяють, окрім надрукованих у виданні бюлетенів, голосувати за допомогою SMS, через інтернет або телефонний зв'язок, а також не обмежують право голосу цим часописом.

За свою історію премія неодноразово змінювала свою періодичність. Після перших двох нагороджень в 1962 і 1963 роках премія була скасована в ході подій «культурної революції». У 1980 році вона була відновлена і аж до 2004 року присуджувалася щорічно, «поріднившись» в 1992 з премією «Золотий півень», після чого обидві стали вручати на одному загальнонаціональному кінофестивалі[5]. В період 1980—2004 років премія в категорії «Найкращий фільм» присуджувалася щороку трьом кінофільмам, що перемогли в голосуванні. З 2004 року обидві премії були переведені на дворічний режим, при цьому «Півня» стали вручати у непарні роки, а «Квіти» — у парні.

Сучасні правила премії[ред. | ред. код]

У наш час премія, з незначними корективами, вручається за реформованими правилами, введеними в 2006 році з цілою низкою змін, у тому числі:

 • Було дозволено номінувати на премію фільми, зняті на Тайвані і в Гонконзі.
 • У зв'язку з переведенням премії на дворічний режим, дозволеними до номінації стали фільми не одного, а двох минулих років.
 • У порівнянні з правилами 1980—2004 років, змінився статус лідерів голосування — статус «накращого фільму» стали присуджувати тільки першому з них, два наступних займають «друге місце» (runners-up).
 • Нарешті, змінилися і власне правила голосування, що стало триступінчатим:
 1. Первинний («лонг-лист») список з 8-10 кандидатів для кожної категорії відбирається кіноменеджерами China City Film Developing Association та членами Кіноасоціації Китаю з фільмів, що набрали зборами в континентальному Китаї більше 5 млн юанів.
 2. За кандидатури першого етапу голосує аудиторія (з використанням журнальних бюлетенів, інтернету, мобільних дзвінків і SMS), відбираючи до 5 лідерів, складових «шорт-лист». Кожен з тих, що пройшли цей етап отримує сертифікат номінанта відповідної категорії премії.
 3. Для останнього етапу голосування, комісія з нотаріальними повноваженнями випадковим чином вибирає з числа тих, що проголосували 101го вибірника та організовує для них показ фільмів шорт-листа, після чого ця колегія вибірників проводить остаточне таємне голосування та оголошує результат[6].

Категорії[ред. | ред. код]

Регулярні категорії
Категорії Назва мовою оригіналу
Найкращий фільм 最佳影片
Найкраща режисерська робота 最佳导演
Найкращий сценарій 大眾電影百花獎最佳編劇
Найкраща чоловіча роль 最佳男主角
Найкраща жіноча роль 最佳女主角
Найкраща чоловіча роль другого плану 最佳男配角
Найкраща жіноча роль другого плану 最佳女配角
Найкращий дебют 最佳新人奖
Нерегулярні категорії
Категорії Назва мовою оригіналу
Найкраще співпродюсування
Найкращий фільм-китайська опера
Найкращий анімаційний фільм
Найкращий документальний фільм
Найкраща операторська робота
Найкраща оригінальна музика до фільму
Найкраща робота художника-постановника

Примітки[ред. | ред. код]

 1. George Stephen Semsel. Chinese Film: The State of the Art in the People's Republic. — Greenwood Publishing Group, 1987. — P. 113. — ISBN 0-275-92644-3.
 2. Yuwu Song. Gong Li (1965—) // Biographical Dictionary of the People's Republic of China. — McFarland & Company, 2013. — P. 98. — ISBN 978-0-7864-3582-1.
 3. Leung Wing-Fai, Andy Willis. "Little Sisters": Mute, musical and melodrama // East Asian Film Stars. — Palgrave Macmillan, 2014. — P. 102.
 4. а б Beijing Review. — 2006. — Vol. 49.
 5. а б About China Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival (англ.). ChinaCulture.org. Архів оригіналу за 4 квітня 2012. Процитовано 12 жовтня 2014. 
 6. Hundred Flowers Awards Balloting Rules [Архівовано 7 липня 2011 у Wayback Machine.] China Film Association

Посилання[ред. | ред. код]