Страхувальна система (обв'язка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комбінована страхувальна система

Страхувальна система — елемент скелелазного і альпіністського спорядження, який спортсмен одягає на себе, і до якого за допомогою вузла «вісімка» або карабіна кріпиться мотузка.

Страхувальна система служить для розподілу зусилля при ривку мотузки внаслідок зриву (падіння) на велику площу і запобігання травмуванню спортсмена.[1] Індивідуальні страхувальні системи, що використовуються в альпінізмі, гірському туризмі і скелелазінні, повинні відповідати вимогам UIAA.

Види страхувальних систем[ред. | ред. код]

Верхня система («грудна обв'язка»)[ред. | ред. код]

Пояс Абалакова

Верхня система (також звана грудною обв'язкою) складається з широкого силового ременя, що охоплює грудну клітку спортсмена, і двох бретелей, що фіксують положення системи на плечах[1]. Одним із перших варіантів грудної обв'язки є альпіністський пояс (пояс Абалакова)[2], який також міг використовуватися як нижня система («альтанка»)[3].


При застосуванні без нижньої системи небезпечна при серйозних зривах або тривалому вільному зависанні, оскільки здавлює грудну клітку і може призвести до удушення. В даний час з міркувань безпеки верхня система окремо не застосовується, використовується тільки зблокованою з нижньою системою.

Нижня система («поясна обв'язка»)[ред. | ред. код]

Нижня система складається із з'єднаних між собою пояса і нижніх обхватів.[1] Нижня система може бути з регулюванням ножних обхватів або без регулювання ножних обхватів. Саме нижня система є найпопулярнішим серед скелелазів видом страхувальних систем.

Повна система (комбінована)[ред. | ред. код]

Повна система складається з пояса, ножних і плечових обхватів. Повна система може бути роздільною, тобто складатися з грудної обв'язки і альтанки, з'єднаних між собою блокуванням.

Повна система рідко використовується в скелелазінні унаслідок меншого комфорту в порівнянні з нижньою страхувальною системою, а також більшою масою системи, однак вона більш безпечна, тому що повністю виключає випадання скелелаза з обв'язки при перевертанні вниз головою і різкому ривку. Повна система щорічно використовується як обов'язкова на етапі Кубка світу у м. Валь Даон (Італія).

У спортивному гірському туризмі і альпінізмі використання повної системи є основним елементом безпеки при роботі з мотузкою, і в більшості випадків обов'язкове[1]. Це пов'язано з тим, що спортсмен пересувається по складному рельєфу з рюкзаком, і однією тільки грудної обв'язки або альтанки недостатньо для забезпечення безпеки при зриві.

Основні елементи страхувальної системи[ред. | ред. код]

Пряжка[ред. | ред. код]

Файл:Пряжка страховочной системы с обратным ходом.jpg
Пряжка страхувальної системи із зворотним ходом

На системах можуть бути встановлені пряжки різних конструкцій. Їх можна розділити на пряжки вимагають зворотний хід ременя і такі, що не потребують його.

Кільце[ред. | ред. код]

Кільце — ключовий елемент страхувальної системи, що зв'язує пояс з ножними обхватами. Для додаткової страховки зв'язуючий пояс з ножними обхватами так само ще скріплюють додатковою мотузкою.

Петельки з боків системи («балкони»)[ред. | ред. код]

З боків пояса альтанки часто вшиті невеликі петельки (також їх називають «балконами» або «поличками»). Вони призначені для розвішування спорядження, як правило, набору відтяжок, закладок, френдів. Скелелаз при проходженні траси послідовно знімає з обв'язки відтяжки, заклацує їх у шлямбури і вклацує в відтяжки свою мотузку. Ці петельки не можна використовувати як вантажні, як правило, вони витримують не більше 5-10 кг.

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. а б в г http://www.westra.ru/articles/equip/iss.htmlКороткий[недоступне посилання] посібник щодо використання індивідуальної страхувальної системи
  2. Леонид Петренко. Красноярская Мадонна. Абалаков Виталий Михайлович (1906-1986) (рос.). Архів оригіналу за 5 квітня 2012. Процитовано 25 листопада 2009. 
  3. В.Н. Дублянский, В.В. Илюхин. Путешествия под землёй (рос.). Комиссия спелеологии и карстоведения Московского центра Русского географического общества. Архів оригіналу за 5 квітня 2012. Процитовано 25 листопада 2009.