Стрибки з трампліна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стрибки з трампліна
Зображення
Іконка
Рекорд або історія рекордів list of the longest ski jumpsd
CMNS: Стрибки з трампліна у Вікісховищі

Стри́бки з трамплі́на — зимовий олімпійський вид спорту, стрибки на лижах зі спеціального трампліна на схилі гори. Стрибок оцінюється за дальністю і якістю. Стрибки з трампліна є також однією зі складових частин лижного двоборства.

Традиційно змагання зі стрибків з трампліна проводяться взимку, на вкритому снігом схилі, однак існує також і літній варіант.

Оцінювання результатів[ред. | ред. код]

На схилі в зоні приземлення стрибуна проводиться лінія, яка називається розрахунковою. За стрибок такої довжини спортсмену нараховується 60 очок. За дальній стрибок він отримує додаткові очки. За коротший стрибок — очки віднімаються. Додаткові очки стрибун отримує від суддів, які оцінюють стиль: паралельність лиж, позу стрибуна в фазі польоту, якість приземлення. Стрибок оцінюють п'ять суддів, кожен виставляє оцінку від 0 до 20. За кожну помилку стрибуна з нього вираховуються очки від максимальних 20. З п'яти виставлених оцінок найвища й найнижча відкидається. Таким чином, стрибун може отримати максимум 60 очок за стиль. Ці очки додаються до очок за довжину, і сума дає результат спортсмена в спробі.

Однією зі стильових вимог є приземлення телемарк, назване так за регіоном Норвегії — одна нога при приземленні повинна бути попереду від іншої.

Починаючи з сезону 2009/2010 на змаганнях із Кубка світу були введені також корекції оцінок залежно від сили та напрямку вітру. Зважаючи на те, що це ще лише експериментальна процедура, на Олімпіаді у Ванкувері вона не застосовувалася.

Популярність у світі та в Україні[ред. | ред. код]

Стрибки з трампліна популярні в Північній, Центральній Європі та в Японії. У Центральній Європі: Німеччині, Австрії, Чехії, Польщі, змагання приваблюють десятки тисяч глядачів.

Україна особливим інтересом до стрибків з трампліна похвалитися не може, що пов'язано, передусім з відсутністю трамплінів міжнародного класу. База підготовки українських стрибунів розташована у Ворохті та Кременці.

Стрибки з трампліна на Олімпійських іграх[ред. | ред. код]

Стрибки з трампліна входили до програми всіх Зимових Олімпіад, але змагання проводилися тільки серед чоловіків. Перед іграми у Ванкувері спортсменки організували кампанію за включення до програми Олімпіад також і жіночих змагань, звертаючись навіть до суду. Однак їхні зусилля не мали успіху.

На Олімпіадах проводяться індивідуальні змагання зі стрибків з двох трамплінів різної висоти: нормального трампліна і високого трампліна. Нормальний трамплін має розрахункову лінію в районі 90 м, високий — 120 м. Крім індивідуальних змагань проводяться також командні змагання зі стрибків з високого трампліна.

Посилання[ред. | ред. код]