Стрижень (механіка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приклад стрижня, навантаженого осьовим зусиллям

Стри́жень[1], також стержень[2] — об'єкт (тіло), довжина якого значно перевищує його інші розміри. Під терміном «значно» йдеться про «у 10 і більше разів».

В опорі матеріалів застосування того чи іншого розрахункового методу залежить від моделі тіла, котра визначається співвідношенням характерних розмірів. З огляду на класифікацію тіл за геометричною ознакою стрижень є найпростішою формою тіла і найчастіше розглядається опором матеріалів як об'єкт дослідження. В основу даної геометричної класифікації покладено співвідношення розмірів, а не абсолютне їх значення, тому до стрижнів відносять і багатометрові колони будівель, окремі елементи фермових конструкцій і швейну голку.

Основними геометричними характеристиками стрижня, необхідними для розрахунків є його вісь і поперечний переріз. Здебільшого вважається, що стрижень, як конструкційний елемент, працює лише на розтягування-стиснення. За появи поперечних сил, згинальних або (та) крутильних моментів такий елемент називають балкою або валом.

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]