Стрийський замок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стрийський замок
Вид замку (реконструкція)

Тип замок
Країна  Україна
Розташування Стрий, Львівська обл., (Галичина)
Матеріал дерево, камінь
Перша згадка 1472
Стан зруйнований (розібраний)

Стрийський замок — оборонна фортеця, що існувала у Стрию до початку XIX століття, сьогодні на цьому місці розташовується стадіон «Юність» та АЗС «Окко». Як оборонна споруда він проіснував до XVIII століття та був перебудований під палац. У першій половині XIX століття розібраний.

Історія[ред. | ред. код]

Приблизно в XIV столітті навколо Стрия створюється земляний вал, що захисним кільцем оперізував місто. Згодом з'являється ще один, уже менший, земляний вал з частоколом, що захищав центральну частину міста — площу Ринок. У ті часи починається спорудження замку-фортеці, резиденції стрийських старост, ставлеників польського короля. Площа забудови замку на початках дещо перевищувала площу сучасної площі Ринок.

Перша згадка про Стрийський замок датується 1472 роком й згаданого у документі про позику у магната Андрія Оссолінського, що її взяв король Казимир Ягайлович.

До організації введення будівельних робіт замку не раз запрошувалися італійські майстри, зокрема в 1599 році до Стрия приїздить Якуб Мадлайн.

Мешканці із довколишніх теренів часто знаходили прихисток у замку від набігів ординців. Зокрема під час одного із таких набігів місто, у 1523 році зазнало цілковитого спустошення. Не менші руйнації спричинив й набіг у 1634 році. Під час визвольної війни під проводом Хмельницького 16481654 років уся навколишня шляхта заховалася у Стрию. Стрийський замок мав чимале оборонне значення.

Антоні Прохаска у своїй книзі «Історія міста Стрия» описує двір старости, як багатолюдний і добре озброєний. Озброєння становило 18 гаківниць, 33 рушниці та 6 бронзових гармат на баштах і воротах замку. За стінами фортеці розташовувалися лазня, броварня та дві стайні.

У 1638 році навколо замку створюється ставок, на якому пізніше спорудили млин. А в 1664 році замок огороджують водяним ровом.

У 1660 році витрати на утримання війська та замкової челяді становили п'ять тисяч польських злотих.

У 16831684 роках у стрийському замку проживав відомий церковний діяч Дософтей.

У 1696 році розпочалась реконструкція та відбудова замку, який був перебудований під укріплений палац. Не раз стрийському замку доводилося приймати польського короля. Працювали у свій час тут і різні міжнародні комісії, зокрема в 1697 році тут проводила свою роботу польсько-угорська комісія. Саме у стінах стрийського замку було підписано мирну угоду між Польщею і Туреччиною.

У 1786 році Стрий став містом литовського вельможі Михайла Велигорського, який докорінно перебудував замок-фортецю на палац резиденцію.

На кінець XVIII століття замок перетворюється на руїну, довершує руйнування замку Перша світова війна, коли замок був розібраний.

Станом на 19201930 роки від замку залишилася лише одна будівля, в якій дислокувався саперний батальйон польського війська.

Вигляд замку[ред. | ред. код]

Вигляд замку можна собі лише уявити завдяки малюнкам на основі описів у нечисленних джерелах про тогочасні події. Він був розбудований, як бастіонна фортеця, що підтверджується його планом з 1778 року з австрійської карти міста Стрия. В описі до карти зазначено, що замок збудований з дерева і знаходиться посеред ставу з насипаними чотирма виступами (певно, бастіонами).

Інвентар Стрийського замку, виявлений В. Александровичем, дає можливість дещо дізнатись про замок. Вхід до замку боронила дерев'яна брама, над якою було невелике приміщення для варти. До неї примикали інші будівлі службового призначення. Від брами через місток можна було потрапити до власне замкової брами (основної), змайстрованої з дубових паль та соснових дощок. Її споруджено із кількома надбрамними приміщеннями з дахом, який увінчувала вежа з королівським гербом. Інші приміщення замку були також дерев'яними, окрім двох мурованих скарбівців. Також, з дерева побудовано замковий арсенал, що був чималим. Зокрема 16 бочок грубшого пороху, а у великій бочці середнього пороху бочок три або чотири, а також кулі до гармат та гаківниць в трьох бочках. Також там знаходилось артилерійське приладдя, жовнірське обмундирування, мушкети, мушкетні стволи, гаківниці. У Стрийському замку було всього п'ять гармат: три малі й дві більші. У 1549 році гетьман Ян Тарновський зміцнив Стрийський замок гарматами забраними зі Львова.

У 1696 р. після перебудови замку, він став більше схожим на палацову споруду, яка була побудована з дерева на кам'яному фундаменті. Дерев'яний палац складався з 12 кімнат з альковом, кімнати мали кахляні печі, причому самі кахлі були прикрашені орлами. Палац прикрашала вежа із житловим приміщенням, а її увінчувала баня з королівськими відзнаками, а інші вежі були на той час розібрані. У замку була парадна їдальня, та каплиця з окремим критим ходом знадвору. Вона розписана сценами з історії святого Івана Хрестителя, знаками королівської гідності. З каплиці критою галереєю можна було потрапити до давніших будівель палацового ансамблю. Окрім житлових приміщень у замку були дерев'яні комори й приміщення господарського призначення.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]