Строфіум

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Римські дівчата під час занять спортом у «бікіні» — комбінації строфіума і сублігакулума. Мозаїка на Вілла Романа дель Казале, IV ст. н. е.

Стро́фіум, строфіо́н (грец. στρόφιον, лат. strophium — з грец.) — нагрудна пов'язка, яку носили жінки Стародавнього Риму і Стародавньої Греції, античний бюстгальтер. Судячи з одної із епіграм Марціала, звичайним матеріалом для строфіума була шкіра (втім, відомі згадки про золоті строфіуми, убрані коштовним камінням)[1]. У Римі відомий також під іншими назвами: mamillāre, fascia mamilla, fascia pectoralis («грудна обв'язка»), mitra. У Стародавній Греції, окрім слова «строфіон», для позначення бюстгальтера існували й інші назви: «тайнія» (ταινία), «тайнідіон» (ταινίδιον), «аподесмос» (ἀπόδεσμος)[2], «стетодесме» (στηθοδέσμη)[3], «мастодесмос» (μαστόδεσμος)[4], «мастодетон» (μαστόδετον)[5].

Строфіум носили зазвичай під тунікою, проте, його могли й надягати поверх короткої спідньої туніки. Разом з настегновою пов'язкою-сублігакулумом строфіум складав «давньоримське бікіні» — костюм для атлетичних вправ та змагань.

Мозаїка із зображенням дівчат у строфіумах знайдена на підлозі зали «Коронування переможниці» у Вілла Романа дель Казале на Сицилії, вона датована епохою Діоклетіана (286—305 н. е.)[6][7]. Відомі й зображення богині Венери в строфіумі, наприклад, у Помпеях: у Каза делла Венере[8][9][10], у таблінії Будинку Юлії Щасливої[11], і в саду-атріумі Будинку Лорея Тібуртіна[12].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. A Dictionary of Greek and Roman Antiquities, John Murray, London, 1875. Strophium (Thayer's Note). 
 2. ἀπόδεσμος, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 3. στηθοδέσμη, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 4. μαστόδεσμος, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 5. μαστόδετον, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 6. Kathryn Westcott, «The Bikini: Not a brief affair», BBC News, 2006-06-05
 7. Villa Romana del Casale. Val di Noto. Процитовано August 29, 2013. 
 8. Pompeian Households: Image Gallery. The Stoa Consortium, Center for Hellenic Studies, Harvard University. Процитовано 2015-03-07. 
 9. Stoa Image Gallery. The Stoa Consortium, Center for Hellenic Studies, Harvard University. Процитовано 2015-03-07. 
 10. Penelope M. Allison. Pompeian Households: Information concerning the rooms in Casa della Venere in Bikini. Процитовано 2015-03-07. 
 11. Beard, Mary; Henderson, John (2001). Classical Art. Oxford University Press. с. 116. ISBN 0-19-284237-4. 
 12. MacDougall, Elisabeth B.; Feemster, Wilhelmina Mary (1979). Ancient Roman Gardens. Dumbarton Oaks. с. 38. ISBN 0-88402-100-9. 

Джерела[ред. | ред. код]